Turris MOX - zkušenosti

Mně přivezl kurýr GLS MOX A s 1 GB paměti s krabičkou, SDIO wi-fi kartou, SD kartou se systémem (Turris OS 4.0 beta2) a napájecím adaptérem 2. července 2019.

1 Like

Tak asi jsem to nějak popohnal, dnes kurýr přivezl Turris MOX: Super Classic Set - extended (included modules: A+G+C) 1 GB RAM a také čekám ještě na F. :sunglasses:

1 Like

Tak až večer jsem se dostal k prozkoumání balení, hned jsem si vyzkoušel, jak se leze do MOXe, celkem jsem se bál, ale nakonec se povedlo mini šroubovákem, zkoušel jsem vycvaknout vrchní krytky, jak psal Nones, ale nejprve na mě vypadly boční kryty, potom už to šlo snadno. První co jsem udělal, bylo přepojení antén, kabely byly moc natlačeny mezi deskou a krytem. Potom už složení zpět, první spuštění (beta2), první zaseknutí systému(u síťových rozhraní, nešel Foris, updater ještě nefunkční), první tovární nastavení. Další spuštění, přeskočení průvodce a najednou skoro vše funkční. Teď už to běží, jen mám nějaký zvláštní problém s wifi, internet není dostupný, chvilku byl, ale teď nic, tak budu zkoušet dál, až bude čas.

Přesně jak píšeš, zaseknutí u síťových rozhraní, já dal aktualizace, odklikl co chci, uložil, proběhla instalace všeho a aktualizace na betu 6, ( dnes už je 7). Pak restart, docela rychlý a jelo to.

Včera mi přišel objednaný Turris MOX v konfiguraci AGE (1GB RAM). Hned první mě zarazilo, že menší krabice ve které byl MOX byla jen tak vložena do větší přepravní krabice bez jakékoli výplně. Tak jsem měl strach zda to cestu přežilo bez úhony. Naštěstí po zapnutí se MOX rozblikal a za chvíli jsme byl v rozhraní Foris. Bohužel v prvním průvodci po přejetí na krok Network Foris spadne na chybě “An unexpected error has occurred”. Zkusím zda nepůjde provést update, jak tady píšete a dám vědět.

Update to většinou spraví.
Krabice bez výplně mě také překvapila … hlavně když předtím mi sděloval telefonující kurýr: “Vy jste ten barák stavba na rohu? Stačí, když Vám to hodím přes plot?”

1 Like

Dnes mi konečně dorazil MOX classic :wink: Díky perfektnímu balení se vytřepal WiFi modul v MOX-A :frowning: což jsem naštěstí včas zjistil (díky fóru za návod k rozpitvávání MOXe).

Pokusy o počáteční nastavení mi brzdil pomalý XPčkový NB (dobře mi tak :wink: a když jsem se propracoval k nastavení Updateru ve Forisu (povolil jsem jen Data collection, LuCI extensions, z jazyků jsem ponechal jen “CS”, a nastavil Update approval needed, akce skončila chybou Error from 2019/07/24 16:30:43 Updater selhal: runtime: [string “requests”]:395: [string “utils”]:429: Unable to finish URI (https://repo.turris.cz/hbs/mox/lists/base.lua): Download failed :wink:

Budu zkoušet znovu per partes :wink:

Přeskočil jsem průvodce. Nakonfiguroval ručně a potom se pustil automatický update a teď už stránka Network Interfaces jede.

Průvodce nepřeskakovat … je důležité nakonfigurovat hlavně tu síťovou topologii, tj. zda-li to bude zařízení typu router atd. a který interface bude ve WAN, LAN či GUEST. Z toho se tvoří konfigurační soubory pro network

V nejhorším pomůže manuál s popisem záchranných režimů a hrátky s jednou jedinou diodou … což znamená připravit si ohnutou KINKU a tři ruce (jednu na držení routeru, druhou na KINKU mačkající tlačítko a třetí na zasouvání džeka s napájením … že já se nenarodil s třema rukama :grinning:)

1 Like

Bez přeskočení průvodce nešlo pokračovat, právě při nastavování té sítě se průvodce vždy zasekl, stejně jako píše medabeda. Tohle se dá přeci nastavit i později.

Pokud jsem vynechal nastavení síťové topologie, padal mi FORIS do neošetřené vyjímky … čili do chyby.

Spravilo se to buď důsledným projitím průvodce, nebo následnou aktualizací přes Updater na poslední verzi TurrisOS.

Dostal jsem betu2 a u té padal průvodce právě u nastavení sítě u jiných verzí to bude nejspíš jinak. Po přeskočení průvodce se stáhne aktualizace a poté se objeví další položky ve Forisu, včetně sítě. Při dalších pokusech Foris padl např. při odstranění WiFi v LuCI, při následném vytvoření WiFi opět fungoval, to samé při odstranění síťových rozhraní.

Představoval jsem si, že použiji MOX jako repeater, tj. zapojený za Omnii kabelem… Jenomže, ať MOX připojím za Omnii nebo přímo na ISP (UPC :slight_smile: nedostanu se na internet :frowning: ať měním nastavení DNS jakkoliv :frowning: což jsem zjistil že nefungovala aktualizace ani ping na např. seznam .cz :frowning: Co je špatně?

Můj oblíbený krok: je problém v DNS? (např. ping 1.1.1.1)

No, to je pravda, každá beta má nějaké mouchy. Například v aktuální betě 7 mi vůbec nefunguje aktualizace času přes NTP protokol na záložce “Region a čas” ve Forisu.
Přesýpá a přesýpá a přesýpá a …

Mohu potvrdit, že v některých konfiguracích je nutné přeskočit prvotní nastavení z důvodu chyby, která se nachází ve starších verzích operačního systému Turris OS 4.0. Router je tedy nutné nastavit bez průvodce a vyaktualizovat jej na nejnovější verzi, kde je tato chyba opravená společně se záložkou Síťová rozhraní. Případně je také řešením provést reflash z Internetu, USB flashky nebo nahráním nového image na microSD kartu.

Jedná se o námi známou chybu, která bude dopsána do Errata.

2 Likes

nějak běžím, ještě pátrám po 2 síti wifi… a také mi chybí sběr dat a jak se registrovat k honeypotu…

Sběr dat ani Honeypot zatím na TurrisOS 4.0 nefachčí. Řeší se nový způsob autentizace a vůbec sběru dat … prostě Sentinel.
Druhá Wifi je divná … nedal si náhodou oběma WiFinam stejný název?

Nevíte někdo jak je to s napájením modulu F?
Specifikace uvádí 12V/5A, bude CZ.NIC nějaký prodávat nebo si ho mám sehnat/postavit, jak by to bylo se zárukou kdyby modul lehnul s mým zdrojem?
Jak je to s napájením modulu A a zbytku modulů, stačí napájet F a napájení je rozvedeno přes sběrnici nebo musí být napájeno F i A současně?
Nebude to dělat problémy, dvě napájení, nebo je to HW ošetřeno?
Děkuji.

1 Like