Turris MOX - zkušenosti

Včera mi konečně dorazil objednaný Turris MOX, tak se zde podělím o pár čerstvých zkušeností:

  • zásilku mi dovezlo GLS … žádné problémy, pozitivní zkušenost
  • balíček vypadal, jak když ho okousal či otrhal nějaký hlodavec, ale po rozbalení jsem s potěšením zjistil, že obsah je precizně vložen mezi molitanovou drť a tedy nepoškozen
  • v balíčku router již složený a v plastovém boxu - to je pozitivní i negativní zpráva, protože … vysvětlení dále.
  • podle přiloženého štítku jsem se připojil na MOX manuál a pokusil se router nabootovat … čekám, čekám a nic. Odpojím a zapojím … zase nic. Hledám tlačítko, o kterém se píše v manuálu pro záchranné režimy … nenašel jsem. No nic, říkám si, rozeberu router a podívám se, co a jak
  • koumám a koumám, jak ho rozebrat … po chvilce laborování, rejpání a tahání zjišťuji, že je třeba něčim lehce rýpnout pod kosočtvercové krytky a pak už to jde jako Lego … UFFFF!
  • zjišťuji, že v routeru není žádná microSD karta, ač podle mě měla být … vkládám tedy svojí (dodatečně s CZ.NIC vyjasněno, že microSD karty se teprve budou distribuovat ???)
  • router pustím a … zase nic … no sakra
  • metodou pokus - omyl zjišťuju, že ono nestačí jen pustit, jak je psáno v návodu, je třeba si pěkně pohrát s tím záchranným módem a nechat stáhnout (to v případě rescue módu 6) nebo stáhnout ručně sám (to v případě rescue módu 4) na microSD kartu příslušnou image TurrisOS4.0
  • vyndavám opět microSD kartu (ještě že mám ten router stále odkrytovaný), nahrávám image TurrisOS4.0 - aktuálně ve verzi alpha5 (k tomu dále)
  • vracím microSD kartu zpátky do slotu a bootuji za pomoci tlačítka (to jsem mezitím našel) … po odkrytování je jasné, že je to klasický RESET, tj. bez odkrytování je dostupné jen špendlíkem či KINkou přes dírku v krytu :frowning:
  • no konečně jsem nabootoval … Foris a Luci už znám z minulých verzí Turris1.x a Omnie, tak tam na mne nečíhalo žádné překvapení
  • no a ještě něco málo k TurrisOS4.0-alpha5 … asi největší zklamání, že si vůbec CZ.NIC dovolí takový nedodělek distribuovat jako OS verzi … je to nedodělek a právem se honosí názvem “alpha” verze. Nefungují nebo tam vůbec nejsou dostupné věci, které jsou na předchozí verzi TurrisOS3.x dávno vychytané (cloud backupy, alerty přes mail via Turris SMTP infrastrukturu, záložka Updateru ve FORISu, sběr dat, …). Něco z těchto zjištění už jsem psal do vlákna týkající se TurrisOS4.0-alpha5

Celkové shrnutí:

  • za MOXem je vidět hromada práce celého Turris teamu, za což jim patří můj obrovský dík, ale …
  • distribuovat MOX jako hotový produkt s tak nekvalitní průvodní dokumentací, nedodělaným a místy nefunkčním SW je pro mne nepochopitelné …
  • dokumentace pro uživatele by jistě stála za dodělání, rozšíření a doplnění návodnými obrázky … považuji se za Turris zkušeného uživatele a přesto mě leccos překvapilo a zaskočilo. Dopředu lituji lidi, kteří jsou s MOXem v Turris světě nováčky … buď je to musí odradit (a tím si projekt dopředu zadělává na problémy) a nebo jsou to hračičkové a kutilové, kteří si nějak poradí … ale na to přece nelze u komerčně distribuovaného produktu sázet a spoléhat.
7 Likes

Pekne shrnuti :slight_smile: dekujeme

p.s. jen doufam ze az mi prijde muj “super early bird” tak bude vse odlazeno a nebudu to toho muset nijak zasahovat, jakozto nezkuseny uzivatel.

Asi nemůžu být úplně nestranný, ale crowdfunding (indiegogo) bych osobně nepovažoval za “komerční distribuci”.

Ano, standartní komerční produkt to není.
Ale. Starou dobrou 1.0 jsem si 15. 4. 2014 osobně vyzvedl na CZ.NIC ještě na staré adrese, dovezl domů, zapojil a už se jen kochal a hrál si. Dodnes šlape, proběhl wifi upgrade, dobastlil jsem pár doplňků. Ale start byl pohoda.
Ale pokud mi přijde MOX který nemá kartu ani přibalenou (natož vloženou), je to trochu faux pas.
Že je OS v alfa verzi mi ani tak nevadí, ale čekal bych že zapojím a něco alespoň poběží. Škoda. Holt pokrok. Raději počkám.

2 Likes

A ještě jedna věcička, která mi na MOXu nejde úplně “pod fousy” … a tou je krabička. Je hladká z obou stran a proto bohužel klouzavá. Zatím nemám MOX fixovaný nikde na stálé pozici, jen s tím více méně experimentuji a router má pořád snahu sklouznout ze stolu dolů, jak ho tahají kabely, které jsou k němu připojeny. Hlavně napájení …
Jsem zvědavý, zda-li se na pády routeru ze stolu na zem vztahuje záruka. :slight_smile:
Nějaké pogumované nalepovací pásky by to zcela určitě vyřešily.

3 Likes

Děkuji za dobré shrnutí. Mám podobné zkušenosti. Už mám doma dva MOXe, jeden samotný MAX A a druhý MOX A + MOX E. Plus mám k tomu na hraní 2x +POE modul.

  • Moje největší zklamání je software. Kampaň je dávno ukočená, už se konečně rozesílá HW, ale bohužel to zdaleka není připravené pro jakékoliv nasazení. Je to jen hračka a nástroj jak CZ.NICu pomoci ladit. S oblibou říkám, “Tested on Humans”. Z tohoto pohledu by mi přišlo férové záruku počítat od doby vydání první stabilní verze Turris OS 4.0.

  • HW je to pěkný, mnoho možností a použití, ale ten SW… ach jo. Zatím nikde žádná podpora na to jak nasadit jiné OS. HW s microSD si o to přímo říká. Aspoň nějakej Debian, ARMbian, nebo OpenMediaVault. Ani nemluvím o podpoře bootování dalších MOXů z jednoho primárního.

  • ad Otevírání krabičky. Bál jsem se do toho rejpat, a tak jsem přišel na systém jak MOXe odkrytovat celkem bezpečně. Nejdřív odstraňuji přední/zadní části… ty do kterých směrují USB a LAN porty. Ty když odeberu tak se pohodlně dostanu nehtem k nadzvednutí horních/spodních kosočtvercových dílů. Pak už se MOX rozloží snadno.

1 Like

On Turris Omnia se prodává jako standardní komerční produkt a například dokumentace je hodně slabá. Srovnejte např. s dokumentací Synology, Ubiquiti, Mikrotiku…

4 Likes

No, mě by zase zajimalo, až se ty “čtverečky” ulomí, jestli to bude jistit izolepa (to bude hezky vypadat MOX polepený izolepou…). To fakt tam není žádný šroubeček???

1 Like

Ne, fakt žádný. Všecko to je jenom secvakaný plast na plast.
Je to fakt hnusný.
Ta krabička je low-end jak vyšitý.

1 Like

Vždyť to píšu, nová doba, pokrok.
Teď si stáhneš soubor a krabičku si upravíš a vytiskneš na “Průšovi”, tohle je jen transportní obal. :grinning:

2 Likes

První, co si půjdu k obalu dokoupit, budou samolepicí pogumované pásky, aby mi furt neklouzal ze stolu dolů. Už jsem si je vyhlídl u nás v papírnictví :slight_smile:

1 Like

Je to škoda, starý Turris byl takový krásný kus železa…
Teď je holt doba plastová.
Kup samolepicí podložky a je to. Má krabička vespod otvory pro montáž na zeď?

Koupím … hned z práce pro ně mažu!

Otvory pro montáž na zeď to nemá … nebo jsem je tam alespoň nenašel.

Ale dal by se protáhnout tenký drátek těma větracíma otvorama na boku a za něj to můžeš pověsit na zeď na skobičku, kterou si do zdi předem přimontuješ či přivrtáš. :slight_smile:

1 Like

Aha, takže 3D tiskárna bude povinný doplněk.
Třeba team dá k dispozici alespoň 3d data, zbytek si dokreslím a vytisknu.

1 Like

Sarkastický komentář 2 týdny po aprílu: Když to tak čtu, tak jestli by nebylo lepší rovnou MOXe umístit do nějaké větší zavařovačky a pověsit tu parádu třeba někam na hřebík na zeď nebo k lustru (zase by to třeba mělo lepší pokrytí).

3 Likes

Tak uvidím, určitě nejsem zkušený… jakou máte zkušenost s podporou od CZ.NIC?

Taky mě vadí, že jsem dal as 40 USD za dopravu, když jsem v Prze, tak bych rád vyzvedl osobně… ale prý to nejde. Proč???

2 Likes

Na fóru cena dopravy byla již řešená např. v anglické části:

Je o víc než měsíc později a přijde mi, že se v dokumentaci moc nezměnilo.

Moje zkušenost:

  • v dokumentaci není nic o tom jak to rozebrat, člověk to nakonec zkusí vypáčit podle příspěvků tady v diskuzi a jde to, ale fakt si nechci hned rozbít novou věc…

  • rozebírat jsem začal opačně než je očekáváno, takže nálepku uplug carefully jsem viděl až po rozebrání (naštěstí jsem anténu neurval)

  • pustit rescue mód se mi povedlo, ale jak se dozvím, že to doběhlo (konkrétně režim 6)? opět chybějící dokumentace

  • wifi má jinou MAC adresu než je na krabici a nálepce (ale to je mi víceméně jedno)

2 Likes

Přileju trochu oleje do ohně :slight_smile:

Dnes mi dorazil MOX + PoE modul … rozebrání proběhlo OK po přečtení všech reakcí tady, ale kompletace byla horor - jde o to, že mám MOX+SDIO WiFi a po připojení PoE modulu je téměř nadlidský úkol uložit kablíky antén a vše složit tak aby se nic neurvalo, neskříplo a nebo neodpojilo. Pokud máte kombinaci SDIO+PoE tak přejí silné nervy při kompletaci …

2 Likes

Muzeme mi prosim nekdo polopaticky vysvetlit, jak mam udelat “záchranný režim 6” z internetu?
Vozil jsem cistou microSD kartu, pripojil moxe k routeru pomoci UTP z moxA, zmacknul reset a zapojil napajeni.
Co vlastne ma blikat? Jaka LED?

  • led u USB3 na moxA?
  • led u RJ45 na moxA? (to predpokladam ne)
  • led2 na moxB? (to predpokladam ne)
  • ledky na moxC okolo RJ45? (pokud ano, tak co ti, co nemaji moxC?)
    Dekuji vsem za trpelivost.