Turris MOX - zkušenosti

Má blikat LED u USB na MOX A, doplnil jsem to do návodu. Je potřeba podržet reset při připojování napájení a pak se promačkat až do stavu, kdy LED blikne šestkrát. Ukázka pro režim 4 je v tabulce v návodu, tady to bude o dva kroky delší.

1 Like

Tak já bych se taky přidal. Mám MOXe už od února a je to zatím jízda.
Nastartovat MOXe pomocí rescue módu 6 jsem zvládl na první pokus a kromě těžké bitvy s kresd, který jsem nakonec exkomunikoval z LAN sítě, router běžel v pohodě 30 dní.
Pak jsem se najednou ráno vzbudil do baráku s mrtvou sítí. Nepomáhalo vůbec nic, v podstatě nefungovali ani rescue módy a tak jsem psal o pomoc na podporu Turrisu. Z podpory se mi sice ozvali celkem rychle, ale jen poradili jak použít rescue módy a kde stáhnout nejnovější OS image. Na to jsem jim psal, že obnova pomocí rescue módů nefunguje, a že router umřel přesně v čase, kdy běhá automatická aktualizace, která ho zdá se proměnila v cihlu. Bohužel na to se už nikdo přes měsíc neobtěžoval ozvat…
Po měsíci najednou přišla zpráva, že nová verze OS tento problém řeší. Očividně o problému museli vědět týdny, ale že by mi alespoň dali vědět, že jde o známý problém a že ho řeší, to ne. Takže jsem žil měsíc v tom, že mám po měsíci používání místo routeru těžítko.
Nová verze OS opravdu router oživila, ale bohužel do ní nešla obnovit zazálohovaná konfigurace a další mé dotazy na podporu zase zůstali bez odpovědi…
Po asi měsíci najednou začali z routeru chodit maily, že nemůže udělat update, protože není volná paměť. Nic z běžících procesů nevypadalo na příčinu (nemělo zabráno výrazné množství RAM), a jelikož byla vyžraná nejen paměť, ale i celej swap, vypadalo to na memory leak. Tak jsem udělal zase ticket na podporu, kde jsem popsal problém a nechal router běžet, aby se dalo případně zkoumat, co se stalo. Bohužel z podpory se dodnes nikdo neozval, a tak jsem po dvou týdnech rezignoval a router zrestartoval. Po restartu naštěstí úspěšně prošel update a vše vypadalo OK. Nicméně po pár dnech jsem zkusil otevřít ve Foris rozhraní Pakon menu a od té doby mi Foris rozhraní vrací Error 500, nebo 503. Jaká je šance, že má smysl dělat ticket na podporu? :wink: Někdo přede mnou už stejnou/podobnou chybu nahlásil tady na fóru a zatím žádná reakce.
Asi se na to vykašlu a zase udělám reboot. Což mě přivádí k další věci:
Zapomněl jsem zmínit, že by mě zajímalo, jestli někomu z vás MOX zvládá reboot. Můj to ještě nikdy nezvládl…s žádnou verzí OS, kterými jsem prošel. Vždycky po rebootu skončí v nějakém divném stavu, kdy nefunguje ani switch (MOX E) a musím dojít k Racku a vytáhnout ho na chvíli z napájení. Pak naběhne.

3 Likes

Jo, můj MOX restart zvládne.
Chybám v TurrisOS 4.0 se nemůžete divit … je to beta (donedávna alpha) verze.
Chybu 500 ve Forisu snad řeší aktuální verze TurrisOS 4.0 beta 4, vydaná tuto neděli … v pátek byla vydána beta3 a u ní si lidé stěžovali na tu 500-ku

1 Like

Ja zasnu. Tohle uz se normalne komercne prodava? Co vede kupujici k tomu, uprednostnit MOX pred zavedenymi a proverenymi znackami?

2 Likes

Komerčně zatím ne … ještě není ani dokončena distribuce routerů z kampaně, která probíhala před rokem na Indiegogo

EDIT … omlouvám se za mystifikaci … už se začal nabízet i komerčně … viz. tento příspěvek … nu odvážné!

1 Like

jj, taky čekám na předplacený z Indiegogo. Že bude ve slibovaný dodán 11/18 jsem nedoufal, ale že bude nedodělaný takto… Tak snad posunem dodávky dostanu trochu méně polotovar jak HW tak i SW.

1 Like

Díky za info!
Zkusím tedy zase restart a upgrade a uvidíme jaká bude beta 4 :slight_smile:
Jako souhlasím, že u alpha/beta verze se nedá očekávat velká stabilita, ale zaprvé bych nečekal, že výrobce bude posílat uživatelům zařízení s alpha verzí, aniž by je na tuto skutečnost (nejlépe dopředu) neupozornil.
A za druhé bych očekával, že když už teda výrobce udělá z uživatelů nedobrovolné alpha/beta testery, tak že toho alespoň využije k tomu, aby od nich sbíral co nejvíce informací, aby SW dobře a rychle odladil.
Rozhodně bych nečekal, že rozešlou železo s alpha verzí (chudákům, co objednali SD karty, dokonce i bez SD karty), nikde se o tom ani slovem nezmíní a pak ještě nekomunikují, když jim hlásíte problémy a máte třeba i chuť pomáhat s debugem.
To mi přijde prostě trochu smutné…

3 Likes

V tomhle je projekt Turris trošku specifický, to je pravda.

Nicméně svitla naděje … podle posledního update info na Indiegogo bude distribuce všech MOXů provedena do konce července a pak předpokládám bude čas i snaha k dotažení SW do nějaké stabilnější a komplexnější verze.

A třeba i napsání pár řádků do dokumentace … zatím je na slovo MOX docela chudá!

A co se týká SD karty, to byl nejspíš nějaký distribuční omyl pouze v mém případě. S Turris teamem jsem to vyřešil a chybějící microSD kartu jsem obdržel dodatečně. I s osobní omluvou od slečny Slavíkové :slight_smile:

1 Like

Prošel jsem si dneska komerční nabídku TurrisMOX na stránkách DISCOMPu a CZC a musím přiznat, že mě lehce překvapilo, že stojí víc, než za kolik se u těchto prodejců aktuálně prodává Turris Omnia (Omnia u DISCOMPu, Omnia u CZC)

Je to normální, když Omnia má minimálně 2x více paměti … a jestli si dobře pamatuju, v úvodu kampaně na MOX se tvrdilo, že má být právě levnější variantou na Omnii.

2 Likes

No menší varianty jsou výrazně levnější než Omnia (už teď, osobně bych čekal že ceny časem alespoň trochu klesnou). Obecně mi dává smysl, že podobná sada HW vyjde levněji na jedné desce než rozdělená do několika vyměnitelných modulů, zvlášť pro “embedded zařízení”.

No … to “výrazně levnější” tam právě moc nevidím … když vezmu u CZC.cz cenu Omnie (7699) a [MOXe Power Wifi] (https://www.czc.cz/turris-mox-power-wi-fi/263561/produkt) (6529) :frowning:

A to samozřejmě PowerWifi a Omnii nelze srovnávat … MOX v provedení PowerWifi je oproti Omnii výrazně HW (a dneska ještě i SW) osekán.

Mě osobně “moc těší” že si můžu koupit MOXe dřív než ho dostanu z kampaně.
Trochu jsem věřil že kampaně jsou k tomu aby jsem podpořil výrobce a umožnil mu start,
za to na oplátku dostanu zařízení dříve než ostatní v maloobchodě.
No nic, počkám… (povzdech)

1 Like

To je dárek věrným :slight_smile:

1 Like

Další dárek? Já už tričko dostal… :smiley:

1 Like

Jo … a co mě ještě zaujalo na stránkách DISCOMPu je popis důvodů, proč si “zamilovat” MOX … kde je mimo jiné uveden tento bod:

  • Identifikace útoků - MOX umí rozpoznat podezřelé datové toky a informace o nich poslat na centrálu Turris. Stačí tuto funkci jen zapnout a přispět tak k vyšší ochraně.

Já jsem nějak postřehl, že na mém MOXu ve Forisu nabídka “Sběr dat” chybí … narozdíl od FORISu v Omnii nebo starém modrém Turris1.x routeru.

Je to tedy pouhý marketingový trik, nebo dělám někde chybu a sběr dat si na routeru MOX neumím zapnout?

Díky za vyjasnění :slight_smile:

Ano, napsal jsem to špatně. Jen jedna “celá” varianta je tam výrazně levnější a pochopitelně nejde vůbec srovnávat.

1 Like

Tak dnes konečně i mně dorazil MOX Classic (modul A+G+C), syn mi to zatajil, ráno převzal od GLS a vydržel nerozbalit i když tušil co to je.
Asi ho zatím nezapojím, počkám na zbytek modulů. Rozborka, karta vložena, Sandisk 16GB, dobrý LEGO pro dospělé to je, měl jsem obavy že utrhnu antény.
Zatím díky, počkám na USBčka a pak to usadím doma místo Turrise 1.0,

1 Like

Tak už i @commar je mezi šťastnými vylosovanými.
Gratuluji Ti a ať Ti MOX slouží dobře a spolehlivě alespoň stejně tak dlouho jako “modrák”

Čekal jsem, že dorazí vše najednou, už čekám tak dlouho, že ani nevím, co vše jsem si navymýšlel, budu to muset pořádně překontrolovat, tak snad do Vánoc bude vše doma :smiley:

Mně chybí modul F (USB porty), zatím to nebudu nasazovat do provozu, jen si pohraju a počkám až to bude komplet. Připlácel jsem si ještě modul G a víc paměti. to už mám.

1 Like