Problém s Internetem

± jeden den a pak se uvidí. Uvidíme zítra.

Teď jsem si povšiml jednoho nastavení v Turisu u rozhranní WAN “Použít příznak broadcastu
Vyžadováno u některých ISP, např. Charter s DocSIS 3” - kdo ví, jestli by to nepomohlo, když to má ISP takto …

Tak zítra odpoledne to můžu přehodit na Turris a zkusit to tam nastavit. A to pojmenování TURRIS-CL nevadí? Že ho tam všude cpu?

Název zařízení by neměl být problém, co jsem pochopil, tak to mají hlídané pouze MAC adresou.

Tak ted ráno internet nešel, zas na mě vyskočila hláška od Providera že je zvýšený počet připojení na WAN portu, a abych si obnovil internetové připojení ….

Tak nevím co se tu dělo v noci :roll_eyes::roll_eyes:

Tak je to jasné, tak ani Asus nefunguje a Turis za nic nemůže. Tento screen pošlete ISP i s tou hláškou s připojením a zeptejte se, jak je možné, že jste dostal IP 10.252.205.161 s touto MAC D8:58:D7:00:08:CF a že jste si k vůli tomu koupil nový Asus router, ať to rovnou předají IT oddělení. Připadá mi, že opravdu mají vic než jeden DHCP server v síti.

Vydím jen dvě schůdná řešení:

  • to jedno je, zrušit pevnou (veřejnou) IP a jet tak, jak dosavad bez ní s použitím DDNS, nebo
  • nahlásit jinou MAC (může to být i MAC Asusu) a požádat i o jinou IP svázanou na tu novou MAC.

Zprovozněte si to na Asusu, nazývejte to již jako reklamace a po zprovoznění a výměně za Turis s novou nahlášenou MAC by to mělo již chodit. Pak na Turisu musí být samozřejmě na WAN portu vložena ta nová MAC.

1 Like

Tento screen jim také pošlete - zde je jasná chyba ověření.

A hlavně neplaťte měsíční paušál za leden za statickou IP adresu … za takhle zfušované nastavení rezervace Vaší IP adresy na DHCP si RIO svých 99 kaček opravdu nezaslouží

1 Like

Podle obchodních podmínek zaplatit musí, ale stačí zadat reklamaci a měla by se provést kompenzace (sleva, nebo vyrovnání za služby, které nefungují).

Většinou to funguje tak, že se vystaví faktura a ta se zpětně reklamuje se všemi patříčnými dokumenty se závadou (a pozor, má to omezenou dobu reklamace po vydání faktury).

1 Like

Škoda že si to tady z Ria nikdo nepřečte, co to zabralo času a starostí, ve finále jejich chyba.
Možná by stálo za pokus poslat jim odkaz na tohle forum.

1 Like

jj, souhlas, taky bych jim to poslat, a hlavně IT oddělení - technickou podporu to asi zajimat nebude.

1 Like

Kolegové, povšiměte si toho, že Rio to má opravdu nastavené tak, že mají vynucený DHCP dotaz a bez toho ani ťuk (zahazuje pakety) - osobně jsem se s tímto ještě nesetkal. Zde na Turisu to řeším přes firewall (iptables - filtrace na úrovni MAC) a jestli je DHCP klient nebo to má staticky je jedno.

Tak jsem ještě ráno jim psal z domova…

JA;

A nesdílí tu mou fixní IP ještě někdo ?

Večer je vše v pořádku, ráno nejde internet a mám tu sdělení od RioMedia že je zvýšený počet připojení na WAN portu a abych si kliknul pro obnovení připojení, přičemž v nastavení routeru mám takovouhle ip 10.253.205.161 a to ikdyž mám DHCP získávání IP adresy …

RIOMEDIA;

Dobrý den,

není možné, aby někdo sdílel Vaši IP adresu, když Vám ji systém přiděluje tak, aby jste ji měl jen Vy. Ověřil jsem i to, zda ji nemá nebo neměl někdo nastavenu staticky, což se ale také neděje a ani nestalo v posledních 24 hodinách, kromě Vašeho zařízení ji jiné zařízení nemělo. Stánka s informací o mnoho připojených zařízeních se Vám zobrazila proto, že jsme měl připojen kabel do routeru do špatné zdířky, a nebo přepojil v krátkém čase mnoho zařízení, což systém detekoval a hlášku Vám pak zobrazil.

Jak jsem psal minule, zkuste zapojit jiné zařízení (router) a dejte mi vědět, fixovanou IP adresu přesuneme na něj, abychom věděli, zda problém dělá IP adresa, či Vaše zařízení Turris, které pak obdrží jinou (dynamickou). Zaměnit to zpět pak nebude problém.

Jasně, druhá schůdná cesta tzn. na Asusu vraťte původní MAC adresu na WAN portu (bude napsaná na spodku routru), restartujte router, MAC adresu nadiktujte ISP a oni pak provedou novou rezervaci.

Ještě jsem panu technikovi naznačil že uvažuji o zrušení Teda te fixní IP, když to nejde jak by mělo. Taky sem se ohradil z nařčení že bych jako v noci si tam zapojoval kabely LAN na WAN nebo co, a tím jsem si zahltil linku či co. No, jeho odpověď jest taková :slightly_smiling_face:

RIOMEDIA;

Dobrý den,

rozhodnutí je na Vás. Pokud Vám fixace IP adresy nepracuje správně, je možné ji zrušit. Je pak možno např. po nějaké době zkusit opět nastavit, zřejmě pak i na jinou IP adresu (což nyní nelze). Rád bych ale problém vyřešil, proto Vás již po několikáté žádám o zapojení jiného zařízení než routeru Turris, abychom fixaci IP adresy převedli na něj a mohli sledovat, zda zde bude fungovat správně, či nikoliv, tedy zda je problém v routeru Turris, nebo nějaký síťový či systémový problém s přidělováním fixních IP adres, či jen té konkrétní IP adresy.

Hmmm … budou to asi odborníci na tom RioMedia.
Já se teda za nějakého extra super síťaře nepovažuju, ale odpověď z RIA mi přijde ve stylu, jako že odpovídá nějaký úředník a ne technik

1 Like

Ještě bych odpověděl na ten dopis s tím, že již od včera cca 20:00 byl router vyměněn za Asus a stejně to nejde. Zkuste hold nejdříve fixaci na jinou MAC, zrušit (vypovědět službu) se to dá vždycky.

Tak jsem opsal MAC adresu z routeru Asus, a nastavené to teda jest na DHCP na WAN …. To samé jsem i napsal tomu technikovi v emailu a at se stará …

Email z Riomedia:

Dobrý den,

provedl jsem Vám změnu fixace na ten nový router, takže když ho nyní restartujete, dostane fixní IP 92.240.162.2, se kterou měl Turris router potíže správně fungovat. Vyzkoušejte potom připojení, a dejte vědět, zda vše již pracuje stabilně, nebo zda také stejně jako v případě Turrisu bude docházet k výpadkům připojení, abychom věděli, zda problém dělá tato IP adresa i na jiném zařízení.

2019-01-24%20(3)

Takže jsem jen restartoval a dál se uvidí teda ….

… a testujeme…

Jen se mi nelíbí, že to pořád “technik” shazuje na Turis, přičemž s tím nemá nic společné - pravděpodobně dochází ke kolizím MAC adres a testovaný je zde zmíněný ASUS, a uvidíte, kdyby to náhodou fungovalo, tak to bude zase shazovat na Turis a že za to prostě může ten router a jeho špatné nastavení.