UPS pro router TO

Nevím, jestli mne šálí paměť, ale mám pocit, že jsem kdysi kdesi četl něco o možnosti/návrhu mini UPS pro router… který by si případně více/méně zdatný turrisák mohl i sám zbastlit… Pokud by mne náhodou paměť nešálila, jaký v tom je (pokud vůbec je nějaký :wink: ) pokrok? A pokud mne paměť skutečně šálí (a má lepší část by s tím nadšeně souhlasila :slight_smile: ), mohl by případně někdo navrhnout nějakou vhodnou možnost (náhradu?). Díky předem.

Ne že bych se v tom moc vyznal, ale navrhovat něco vlastního pro pár kusů se pravděpodobně nevyplatí, takže bych to spíš viděl na využití něčeho hotového.

1 Like

Tohle mi připadá ještě jednodušší. Aliexpress odkaz

Díky za tip, zajímavé, budu o tom uvažovat :wink: Nicméně hlavní důvod, proč jsem se o tom zmiňoval, bylo ověřit si míru sklerotivnosti :slight_smile: tj. zda jsem o tom skutečně někde četl nebo zda jsem si to jen jaksi vyfabuloval :slight_smile: Takže, obávám, se, že to byla nejspíš pustá fabulace a že úspěšně postupuji do sklerotického kola :frowning: Život není peříčko :slight_smile:

Nebo tohle.
https://eu.mouser.com/ProductDetail/MEAN-WELL/DRC-40A?qs=8jfIC9vqKDtAZuGHRcItJQ%3D%3D
Má to výstup, který signalizuje, že to jede na baterku. To by se asi dalo připojit na GPIO na TO a posílat třeba notifikace při výpadku (ideálně ještě asi zkombinovat s 3G/LTE modemem).

zadna skleroza - o UPS pro Omnii jste cetl zde na foru :slight_smile: -)

Díky, to je taky zajímavé.

Díky, díky moc, trochu jsem doufal, že nejsem pokročilý sklerotik (jak mne má lepčejší polovička neustále peskuje :wink: ) ale neměl jsem si to jak ověřit…

No ale… na blogu jsem si osvěžil paměť, a našel tam tvrzení “Za velmi zajímavé částky si budete moci postavit speciální UPS, která umí notifikovat ve Forisu i mailem o změnách napájení či potřebě nabití”… Docela by mne zajímalo, jak se to vyvíjí? MiniUPS pro Omnii by se docela hodila, hlavně s tím přídomkem “za velmi zajímavé částky” .

A mimochodem, docela by se hodila i výkonější UPS pro PC (se stejným přídomkem :slight_smile: ).

Co se týče UPS k PC… tohle by mohlo být časem zajímavé:
https://www.abclinuxu.cz/zpravicky/upside-open-source-ups
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ESR-Tackling-Open-UPS-Design

Díky, všiml jsem si toho na Slashdotu :wink: Do realizace ale asi bude ještě docela dlouho. Další otázka je, jak daleko se to dostane a jestli se toho někdo chopí a udělá z toho komerční produkt (na němž by si přitom nechtěl nadělat majlant :slight_smile: .

1 Like

Také by mě to celkem zajímalo, jak to s tou UPS z Turris Hackathonu vypadá…

V mezičase jsem začal přemýšlet o něčem takovémhle: https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400040000003YST
I když v tom případě asi padá jakékoliv sledování stavu ze strany turrisu :-/.
Máte někdo s něčím takovým zkušenosti?

To vypadá docela zajímavě :wink:

Ještě se taky koukám vyrábí 60W verze, tak přemýšlím, jestli 120W není moc overkill (originální zdroj má 40W) - je ale pravda, někde k takovému (nebo podobnému) zdroji psali, že pro trvalé zatížení se doporučuje dimenzovat jej aspoň s 30% rezervou. Navíc bych tam mohl připojit i switch, VoIP telefon apod… takže ta 120W verze je asi rozumnější - snad ji nebude vadit, když pojede trvale tak na půl plynu? Aspoň by nemusel být takový problém s chlazením a případným zavřením do nějaké krabičky (určitě ne ale úplně na těsno)…

Tak zdroj objednán společně s akumulátorem s kapacitou 9Ah … tak jsem zvědavý, jak to bude vypadat a fungovat :slight_smile:

Teď ještě řeším, do čeho to celé hezky zadělat… elektroinstalační a rozvodné krabice a skříně jsou nehezky drahé :confused: … a navíc v místě kde to chci mít není moc prostoru…

Já to nakonec řešil jednoduše deskama, ze kterých jsem udělal krabici. Dneska jsou fakt levnější, než nějaká plastovka rozvodovka. Plus je, že si vyřízneš kde chceš, co chceš (já půlku stropu na odvod tepla, přední stranu mám sololit v drážkách), vlastní rozměry, a taky možnost použití jakéhokoli polepu, aby ladila s okolím/zdí.

Zdroj mám doma (Carspa SC-120/12) a zkouším, co to umí… a nevím co si o tom mám myslet :-/

Na Zdroji jsou 3 diody - zelená, červená a oranžová - není mi úplně 100% jasné, co která znamená a manuál nebo aspoň schéma jsem nikde nenašel:

  • zelená a červená svítí, když je zdroj připojený do zásuvky,
  • jenom zelená svítí, když jede zdroj z baterie,
  • oranžovou se mi nepodařilo rozsvítit - možná je to kontrolka přetížení?

Přepínání ze sítě na akumulátor funguje celkem dobře - akorát nevím, jakou má Omnia toleranci?

  • Když jede ze sítě, tak se nechá nastavit výstupních 12V celkem přesně, ale když jede z akumulátoru, tak to záleží na napětí akumulátoru… a může to klesnout i k nějakým 11V… bude to Omnii a diskům uvnitř stačit?
  • Naopak při nabité baterii to bude něco přes 12V, nebude to Omnii vadit?

Čím si ale nejsem jist, je nabíjení… když jsem nechal zdroj jet jenom z baterie tak po nějaké době celkem “korektně” vypnul (ochrana akumulátoru před hlubokým vybitím) - když jej ale teď mám připojený do sítě, teče do akumulátoru sotva 50mA (pokud vůbec něco) :confused:.
Podle popisu by měl být nabíjecí proud až 0,5A (což by při 9Ah baterii znamenalo nabíjení cca 25 hodin) - jenomže při proudu 50mA to bude minimálně 10x tolik - tj. 250h… a to je už trochu nepoužitelné…
Nebo mi něco uniklo?

Ještě existují podobné zdroje od Mean Well: AD-55A a AD-155A - první je 50W druhý 150W - ten první mi přijde výkonově už trochu na hraně, ten druhý zase trochu moc overkill… nemáte s některým z nich někdo zkušenosti?

1 Like

K tomu Mean Well DRC-40A, co jsem odkazoval výše, jsme právě zkoušeli připojit Fibaro HCL (Z-Wave centrála) a na aku (klasika olověná, co se používá k zabezpečovačkám) to běželo v pohodě snad víc jak celej víkend, pak jsme to rozebrali. :slight_smile:

Tak nakonec jsem se rozhodl zdroj Carspa SC-120/12 vrátit a zkusit onen MEAN WELL AD-155A. Vypadá to, že nabíjecí proud je ± podobný. Tj. nabíjení prostě asi bude trvat dlouho…

Zdroj je o trochu větší než ten Carspa, ale do vybrané krabice Scame BEEBOX 639.2120 (200x300x120mm) se to snad narovná spolu s akumulátorem 9Ah (který bude položený, ale to by mu vadit nemělo).

Ještě přemýšlím, jestli může něčemu reálně vadit, když dám jednu 2A pojistku na vstup 230V a jednu před baterku (6A by snad mělo stačit na ty krabičky co mám doma, i když zdroj by měl bez problému dát 10A).

1 Like

Tak mi to tu těch pár týdnů běží, zatím provizorně zapojené na parapetu, a přijde mi, že se akumulátor nikdy plně nenabije (už delší dobu je na něm napětí 11,8V - což určitě není stav nabitého akumulátoru na 100% :confused: ).

Přemýšlím, jestli není výstup pro připojení akumulátoru nějak ovlivněn nastaveným napětím na hlavním výstupu, kde mám nastaveno 12V, ale zdroj je schopen dát až 13,8V.

Jak moc může být Turris Omnia (se dvěma disky) a ostatní podobná zařízení (switch, VoIP telefony) háklivý na přesnost napájecího napětí? Resp. můžu zkusit jej např. o 1V zvýšit? Nebo je to risk?

Jak se koukám na zapojení Omnie tak vstup je chráněn proti přepětí ochrannou diodou (transil-em) SMBJ12A a ten by měl reagovat (jít do zkratu a přerušit pojistku) na napětí cca 13V a vyšší (13.3V-14.7V podle jejího výrobce a série).

Udávaná tolerance napájecího napětí zařízení bývá obvykle 12V ± 0,5V. Takže by nemělo vadit když nastavíte 12,5V

Ten zdroj je v té funkci UPS hodně divný, nabíjet záložní baterii o napětí -0,5V nastaveného napětí V+ a ještě jenom proudem 0,5A je hodně divné. Olověné akumulátory se v UPS obvykle nabíjejí na napětí 13.8V. Našel jsem na Alze parametrově stejný zdroj, ale ten nabíjí baterii proudem 1.5A. A kupodivu i ten váš tam mají také.:wink: