Turris OS 4-5 pro Turris 1.x

@DracoAn Nepoužíváš náhodou připojení pře pppoe?

Naštěstí ne. Dneska vydali další update tak uvidím.

Poslední dobou mi každý den spadne dns. Musím změnit poskytovatele dns a hned se mi rozjede internet. Také se mi neustále zobrazuje tato chyba updateru:

Oznámení o chybách

Updater selhal:

runtime: [string “requests”]:417: [string “utils”]:422: Unable to finish URI (https://repo.turris.cz/hbs/turris1x/lists/pkglists/nas.lua): Download failed

Updater selhal:

runtime: [string “requests”]:417: [string “utils”]:422: Unable to finish URI (https://repo.turris.cz/hbs/turris1x/lists/pkglists/nas.lua): Download failed

Modrak se asi po aktualizaci (mam 5.1.7) zacal chovat divne… Niceho bych si nevsiml, internet jede. Zjistil jsem ale, ze mi prestala bezet naplanovana uloha, co se spousti kazdy den. Chtel jsem se prihlasit do routeru (foris/luci, winscp, putty) a neslo to - timeout expired (ping na nej sel), tak uz si myslel, ze je to na factory reset (to ale az v posledni fazi - homeoffice/primarni router, s tim se mi ted nechce…), ale winscp, ktere delalo reconnect se na pozadi dostalo, tak opakovanymi pokusy se dostal i na foris/luci, ale kazda stranka se musi x krat obnovit nez se zobrazi. Vypada to jako by byl totalne pretizeny. Co/jak muzu zkontrolovat? Nedeje se nekomu to podobne? Restart jsem udelal, probehnul, ale i po nem se chova stejne. Diky za prip. info!

Tohle se mi stávalo a některé stránky nebyly nalezeny, když jsem měl zapnuté DNS přeposílání přes NIC.CZ. Po návratu k DNS poskytovatele vše OK. Další DNS jsem nezkoušel, ale s DNS poskytovatele (UPC/VODAFONE) vše běží v pohodě, zkus a dej vědít.

Můžu potvrdit stejné chování - výpadky DNS už od verze 5.1.5 až po současnou verzi 5.1.7. - vždy když je DNS přeposílané přes NIC.CZ. Při nastaveném DNS přes poskytovatele vše ok.

1 Like

Ted restart po aktualizaci 5.1.8 a vse, zda se, bezi OK… Tak snad to bylo jen nejake kousle a aktualizaci se srovnalo! M.

Mě tyto výpadky donutily přejít zpět na TOS 3, můžete prosím napsat za par dni zda router funguje stabilně?

Ja presel na modrakovi 1.0 i na moxovi na 5.1.8 dnes rano a zatim jsem zadne problemy nezaznamenal. Oboje zatim bezi spokojene a stabilne.

Po změně na dns poskytovatele připojení se zdá být ok.

Zase se na modraka jde pripojit az na opakovany pokus, ted se mi podarilo pres putty a htop ukazuje 100% - asi to pretezuje sentinel => da se to nejak omezit / optimalizovat? Diky. M.

Doplneni: Po restartu dle htop (je to dobry postup?) se zatez zda OK, na turris jsem se dostal pres putty, ping na nej take jde, ale web rozhrani ne…


Kdyz to bude ruzne zkouset a obnovovat stranku, tak to nekdy naskoci, ale chova se to takto, ze se tam vice nedostanu, jak dostanu :frowning: Podobne je to treba s WinSCP, ktere po x reconnectech se tam prihlasi, nekdy i putty da timeout. Ale internet jako takovy pres nej bezi, na tom bych probem nepoznal…

Tohle bylo způsobeno chybou v minipotu, která se objevovala na modrých Turrisech 1.0 a 1.1 a chybu jsme opravili ve verzi Turris OS 5.1.9.

Ohledně webového rozhraní bylo by možné se podívat do systémového logu, zda tam není něco, co by mohlo souviset s vámi popisovaným problémem? Pokud ne, tak nám napište na technickou podporu, kde to společně dořešíme a začneme tím, že zapneme stderr a stdout pro lighttpd. Avšak je zajímavé, že se takto chová i SSH.

Divam se a automaticky uz mam TurrisOS 5.1.9, prihlaseni (SSH/WEB) uplne OK, zatez procesoru aktualne kolem 10%, tak snad OK! Diky, kdyby se zase projevilo, tak se ozvu na technockou podporu. M.

Potreboval bych nejak sbirat statistiku prenesenych dat…
Grafy v LuCI se mi podarily zprovoznit, ale tam se dostanu na Packets/s | Bytes/s, takze nejakou predstavu o prenosu to da, ale neni to kumulovane kolik za casovy interval (proste neco jak bylo na project turris)
Tak jsem zkusit NetData, jestli z toho nedostanu vice, ale to mi nejde na modraku nainstalovat - skonci to chybou: Configuring netdata. Command failed: Not found


Nevite v cem by mohl byt problem?
Pripadne, jak aktivovat nejakou jinou statistiku prenesenych dat?
Diky!
M.

Jak stabilní je teď TOS 5 na T1.0? Nějak jsem se v tom ztratil a říkám si, že bych se o víkendu pustil do upgradu z TOS 4. Jelikož mám ale HO, tak potřebuji jistotu, že Turris pojede. Jak to je příp. se zálohou přes Schnapps? Půjde to když tak obnovit do stávajícího stavu, kdyby něco nešlo?

MZagoro, jestli chceš sledovat provoz jednotlivých zařízení, tak to tuším zvládá Pakon. Co se provozu/zátěže týče, tak na to používám RRDtool a Collectd (LuCi -> Statistiky).

Jedu na T1.0 TOS5 už dlouho a stabilní je. Občas se objeví nějaký problém po aktualizaci, ale to je klasika. Obnovit to přes schnapps jde.

1 Like

Souhlasím s @DracoAn … mám to úplně stejně.

1 Like

Zdravim, mohu doporucit verzi OS 5.1.9 - na svem modrakovi 1.0 ji mam uz dlouho a slape vyborne, ta novejsi 5.1.10 mi zlobila s wifi kartou, tak jsem pres schnapps vratil 5.1.9 a tu mohu doporucit, takze se nebojte a udelejte upgrade bez obav.
Radeji ale zacnete s cistym OS a vse si nastavte znovu, automat mi nezafungoval… sel jsem z 3.x a dopadlo to zle, tak jsem vse prenastavil znovu a jsem spokojenej, slape to skvele.

1 Like

Na modrákovi 1.0 mám TOS5 od září 2020.

Vše je stabilní až na drobnosti:

  1. Po instalaci 5.1.10 mi zmizely USB porty. Po návratu na 5.1.9 a opětovném upgrade na 5.1.10 je vše OK.
  2. Nefunguje odesílání dat
  3. To, že v noci proběhla automatická aktualizace routeru poznám tak, že některá zařízení mají problém připojit se k WiFi. Po restartu Turrisu jede vše až do další aktualizace bez problému.

Ano, stejne chovani na 5.1.10 s wifinou jsem pozoroval taky, po navratu na 5.1.9 vse v poradku a modrak si fici bez chyb