Turris OS 3.10 je venku

To se mi stalo také už v rc, nicméně jsem to přisuzoval k tomu, že jsem jej neměl nainstalovaný přes ssh. Takže se nezapsal do etc/updater/.
Už jej tam mám zapsaný.

@Pepe Nicméně v základní instalaci TurrisOS se nainstalují balíčky:
luci-app-transmission
luci-i18n-transmission-cs
luci-i18n-transmission-en.

Transmission-daemon-openssl se nenaistaluje.

Tak mně se “pošahaly” vlastní příkazy v Luci. A po nákopírování záložního config souboru luci z flash disku (kopírováno MC v SSH terminálu)

config core 'main'
	option mediaurlbase '/luci-static/bootstrap'
	option resourcebase '/luci-static/resources'
	option lang 'cs'

config extern 'flash_keep'
	option uci '/etc/config/'
	option dropbear '/etc/dropbear/'
	option openvpn '/etc/openvpn/'
	option passwd '/etc/passwd'
	option opkg '/etc/opkg.conf'
	option firewall '/etc/firewall.user'
	option uploads '/lib/uci/upload/'

config internal 'languages'
	option en 'English'
	option cs 'Čeština (Czech)'

config internal 'sauth'
	option sessionpath '/tmp/luci-sessions'
	option sessiontime '3600'

config internal 'ccache'
	option enable '1'

config internal 'themes'
	option Bootstrap '/luci-static/bootstrap'

config command
	option name 'Schnapps list'
	option command 'schnapps list'

config command
	option name 'schnapps create'
	option param '1'
	option command 'schnapps create'

config command
	option name 'netstat samba'
	option command 'netstat -tapn | grep smbd'

config command
	option name 'netstat tapn'
	option command 'netstat -tapn'

config command
	option name 'netstat internet'
	option command 'netstat -t'

config command
	option name 'práva zápisu '
	option command 'chmod 777 -R /mnt/sda1/share'

config command
	option name 'teplota'
	option command 'thermometer'

config command
	option name 'disky'
	option command 'lsblk -fs'

config command
	option command 'fdisk -l'
	option name 'disky podrobněji'

config command
	option name 'syslog grep'
	option command 'cat /var/log/messages | grep warn'

config command
	option name 'Dotaz na IP a DNS webu'
	option command 'nslookup'
	option param '1'

config command
	option name 'AdBlok status'
	option command ' /etc/init.d/adblock status'

config command
	option command ' grep "adblock-" /var/log/messages'
	option name 'AdBlock log'

config command
	option name 'AdBlock restart'
	option command '/etc/init.d/adblock restart'

se objeví toto a bude zřejmě zadat znova

Tato chyba je bohužel i v upstreamu, kdy luci-app-transmission nemá závislost pro transmission-daemon-openssl. Máme na to vytvořené issue na Gitlabu. Do další verze Turris OS to přidáme a pošleme fix upstreamu, abychom věděli, jestli zde není nějaký opodstatněný důvod, proč to tam není.

AD OpenVPN:
Chybu jsme opravili a oprava bude součástí Turris OS 3.10.1.

1 Like

A znova začala “čekačka” (20 sec a podobně) na již známé volby v Luci (wifi - edit, firewall -přesměrování portů). Tento jev se zcela náhodně objevuje a mizí.

BTW: možná by nebylo na škodu přidat odkaz na Errata to oznámení o nové verzi. Diskuze ohledně RC jsem sice sledoval, ale jednak netuším, co se nakonec opravilo a co ne, a taky jsem už stihl detaily zapomenout :smiley:

Forris ve verzi 3.10 neschroustá, když je v názvu sítě apostrof - tedy např. Tom’sNet - to se mu nelíbí!

Vývojář Forisu domluvil a ve verzi Turris OS 3.10.1 to bude opravené. :slight_smile:
Pokud by někoho zajímalo více technických informací, tak je lze najít na Gitlabu.

Nahrál jsem nejnovější medkit a z něj rozjel turris. Prvotní konfig špatné. je to zaseklé na connectivity testu. už asi 20 minut.

nevím co s tím.

Zdravím,
přechod na mém routeru Turris 1.x na TurrisOS 3.10 proběhl bez problémů.
Jediné, co nefunguje, je ping na některé IPv6 adresy z adresního rozsahu NIC.CZ (tj 2001:1488:: )
Ale to pouze jen z routeru (používám 6in4 tunnelovanou IPv6 adresu od Hurricane Electric), z připojených zařízení v LAN síti je vše OK.
Možná, pokud by mi s tím byl ochoten někdo DNS zkušenější pomoci (třeba @vcunat)?
Díky předem! :slight_smile:

Případně můžete někdo, kdo máte IPv6 konektivitu (ať tunelem, nebo nativně) vyzkoušet, zda-li Vám projde ping na adresu 2001:1488:ac15:ff90::142
Díky!

Moje zkušenosti s instalací verze 3.10:

zastavilo se posílání dat do NIC

  • na stránce http://<IP_Adresa>/foris/config/main/about/ byl u položky “Sending of uCollect data” stav “Offline”
  • na stránce https://project.turris.cz/cs/data//show#/sending/sending-detail/ bylo “uCollect - Odesláno: 0 h”
  • nepomohl ani restart routeru
  • pomohlo ruční spuštění /etc/init.d/ucollect start

zmizeli “vlastní příkazy” v LUCi

  • naštěstí jsem si udělal zálohu /etc/config/luci, takže jsem si je opět ručně přidal

při aktualizaci se automaticky spustil Netmeter

  • na stránce http://<IP_Adresa>/foris/config/main/netmetr_plugin/ je vidět, že nový test v době, kdy jsem nebyl doma a proběhla instalace nové verze

Nemáš IPv6? (viz. můj předchozí příspěvek?)

Nativní IPv6 s Omnia 3.10, ping na tu adresu jede. Pokud nejede ping přímo na adresu, nevidím jak by to s DNS mohlo souviset (tedy kromě toho, že tím asi bude trpět i DNS přes IPv6).

EDIT: tedy krátkodobé výpadky IPv6 stále mám (bylo i s 3.9), ale zatím jsem nezjistil kde to vězí (dříve byly potíže u ISP).

Zajimave. Nova verze OS 3.10 se mi nainstalovala zcela automaticky vcetne restartu routeru (T1.1) i kdyz mam nastavenu prodlevu 3 dny. Nastesti vsechno bez problemu.

Do tohoto nevidím, ale u mé Omnie updaty a restarty čekaly. (Byly minimálně dvě fáze, jak to bývá, první myslím s aktualizací updateru.)

U me byl update na omnii normalne naplanovany na 3 dny

Ahoj,

root@Doma:~# ping 2001:1488:ac15:ff90::142
PING 2001:1488:ac15:ff90::142 (2001:1488:ac15:ff90::142): 56 data bytes
64 bytes from 2001:1488:ac15:ff90::142: seq=0 ttl=58 time=8.572 ms

Dík … já tomu nerozumím, co se zrovna na mém routeru “podělalo” mezi verzí TurrisOS 3.9.6 a 3.10 (a dělalo mi to i v RC verzi)

  1. Zkusil jsem nslookup na doménu netmetr.cz … vrátí mi odpovídající IPv4 a IPv6 záznamy (končí .130) … dám ping na obě IP a projde

  2. dám nslookup na subdoménu speed.netmetr.cz … vrátí mi odpovídající IPv4 a IPv6 záznamy (končí .142) … dám ping na IPv4 adresu a projde a potom ping na IPv6 a ani boha.

Čím to sakra může být???

V Turrisu OS 3.9.6 mi to v pohodě pingalo!!!

Problém je, že díky tomu mi přestane měřit netmetr, protože ten když zjistí, že mám funkční IPv6 konektivitu chce začít pingat tu IPv6 adresu a na tom zdechne.
Vyřešil jsem to zatím tak, že jsem si do /etc/hosts přidal pro doménový záznam speed-6.netmetr.cz tu IPv4 adresu a NETMETR funguje, ale to je z mé strany prasárna a ne řešení!

Díky za Vaše rady, kam mám zaměřit svou bádací pozornost :slight_smile:

A nějaké jiné IPv6 funguje?

Ano … zkoušel jsem ipv6.google.com …jde
www.hrad.cz … jde
www.upc.cz … jde
www.nic.cz … nejde

To mi přijde hodně divné, ale na tuhle vrstvu nejsem žádný expert. Že by se tyhle IP nějak dostaly do firewallu mi přijde nepravděpodobné. EDIT: dalo by se zkusit traceroute <adresa>, jestli to nezahazuje někdo až za Omnií.

Vyzkouším … na IPv4 trceroute v pohodě

Pro IPv6 to vypadá tak, že projde 1 až 4 hope, pak už nic

root@jnturris:~# traceroute6 2001:1488:ac15:ff90::142
traceroute to 2001:1488:ac15:ff90::142 (2001:1488:ac15:ff90::142) from XXXX:XXX:XXXX:XXXX::1, 30 hops max, 16 byte packets
1 tojsemskryl 26.101 ms 26.189 ms 25.107 ms
2 10ge2-1.core1.prg1.he.net (2001:470:0:221::1) 21.918 ms 21.99 ms 21.499 ms
3 nix1-c-ipv6.nic.cz (2001:7f8:14::e:4) 21.723 ms 22.183 ms 22.203 ms
4 2001:1488:800::97 (2001:1488:800::97) 32.667 ms 33.161 ms 33.142 ms
5 * * *
6 * * *
7 * * *
8 * * *
9 * * *
10 * * *
11 * * *
12 * * *
13 * * *
14 * * *
15 * * *
16 * * *
17 * * *
18 * * *
19 ^C
root@jnturris:~#

Ale z PC připojeného do LAN portu routeru projde traceroute -6 bez problémů až na IPv6 adresu speed.netmetr.cz … je to na 6 hopů
Nejde to jen z Turrisu (jak už jsem psal výše … a to od verze 3.10)

2 Likes