Turris OS 3.10 je venku

Drazí uživatelé Turrisu,

právě jsme vydali novou verzi Turris! Obsahuje množství aktualizací a drobných oprav ale i nové funkce a pročistění kódu. Mnoho změn se odehrálo pod kapotou Forisu, ale pro uživatele je z toho viditelný výstup jen nová možnost nastavování času. Vývojářům však tyto změny významně usnadní údržbu a psaní nových funkcí jako třeba ty co se objevují v tomto vydání.

Přidali jsme experimentální webové rozhraní pro Pakoně, takže nyní můžete snadno zjistit co vaše zařízení na internetu dělají. Přidali jsme možnost zálohovat si nastavení do cloudu a možnost přesunout aplikace vytěžující disk na externí úložiště a šetřit tak vnitřní pamět routeru.

Doufáme, že se vám nové funkce budou líbit a těšíme se na vaší odezvu, ideálně do anglického vlákna.

1 Like

Pokud by někdo narazil na následující chybu na Turrisu 1.x:

Error notifications

Updater failed:
unreachable: /etc/ssl/updater.pem: No such file or directory

Soubor /etc/ssl/updater.pem a případně další certifikáty sloužili pro spojení ke starému serveru api.turris.cz a k přechodu na repo.turris.cz, který používá Let’s Encrypt certifikát došlo tedy k odstranění již nepotřebných certifikátů a ke cleanupu. Pokud si uživatel v minulosti přidal ručně user list LXC nástrojů pro Turris 1.x jak bylo zmíněno v komunitní dokumentaci, tak je potřeba jej odstranit.

Tzn. odstranit následující kód ze souboru /etc/updater/conf.d/user.lua

local script_options = {
	security = "Remote",
	ca = "file:///etc/ssl/updater.pem",
	crl = "file:///tmp/crl.pem",
	ocsp = false,
	pubkey = { "file:///etc/updater/keys/release.pub" }
}
Script("userlist-lxc", "https://api.turris.cz/updater-defs/" .. turris_version ..  "/turris/userlists/lxc.lua", script_options)

S tím, že následně Vám update by měl proběhnout již v pořádku. LXC nástroje lze na Turrisech 1.x opět nainstalovat pomocí Forisu.

4 Likes

Problém s OpenVPN - viz. Turris OS 3.10 is out now!
Odesílání záznamů (log) z brány firewall - Unknown status

Jinak update Turris 1.1 na pohodu, zdá se, že vše funguje - dobrá práce

U mě také (Turris 1.0). Chvíli jsem počkal a už je to dobré (šlo o bezproblémový přechod z posledního RC).

Poslední RC a tato produkční verze jsou naprosto shodné. Takže přechod musel být bezproblémový.

me teda dnesni update uplne zrusil foris, rip
vidim akorat toto :

Index of /
…/
modified: Thu, 10 May 2018 14:47:18 GMT
directory - 0.15 kbyte

adblock/
modified: Fri, 13 Apr 2018 22:26:08 GMT
directory - 0.00 kbyte

cgi-bin/
modified: Thu, 10 May 2018 10:55:47 GMT
directory - 0.01 kbyte

luci-static/
modified: Fri, 01 Dec 2017 21:53:53 GMT
directory - 0.04 kbyte

webcam/
modified: Fri, 01 Dec 2017 21:53:53 GMT
directory - 0.02 kbyte

Takze nejspise reset do tovarniho nastaveni, nebo obnova z flash storage. Od minuleho stejneho problemu si delam zalohy, protoze na vetsi updaty evidentne neni spoleh. Dneska opet probdela noc, a znova nastavovani RAID pole apod. diky.

Dobrý den,
nenastavoval jste Let’s Encrypt certifikát pro Foris, případně jste neupravoval konfigurační soubory lighttpd?

Dobry den, nevim o tom, jedine v cem jsem hrabal byla adblock, torrent sluzba a jinak certifikaty mam jen pro VPN sluzbu. Poslu logy, co jste psal v EN vlakne, nebo je muzu hodit sem. LuCi nastesti jede.

Já mám zcela standardní Omnii. Jediná specialita je nainstalovaná podpora pro Bigclown usb dongle podle jejich postupu…

Ty logy, co jsem psal v anglickém vlákně jsou pro uživatele, který má problém s VPN (Gitlab issue) a budu rád, když ty logy by nám zaslal také @vpavek ať zjistíme, kde je problém a opravíme ho do další verze. Lze si také všimnout v některém příspěvku pravého horního rohu, kde je vidět komu odpovídám.

Prosím, ať nevzniká nějaké nedorozumění, tak není potřeba ten stejný problém psát do anglického i českého fóra zároveň. Zbytečně to mate ostatní uživatelé a dochází zde ke dvojí komunikaci, kde v jednom vláknu je popsaný Váš konkrétní problém a v druhém vlákně je napsáno, že to prostě nefunguje.:frowning:

Od Vás konkrétně budu potřebovat zjistit, proč se Vám nezobrazuje Foris.
Mohl byste mi, prosím, zaslat výstup z příkazu opkg list-installed | grep foris na tech.support@turris.cz?

Velmi by nám pomohlo, když už nastane nějaký problém, tak si přečíst jak postupovat dle Hlášení chyb v naší dokumentaci.

Dobrá práce. Líbí se mi nové funkce.

Pak jsem měl asi předposlední, protože v době, kdy bylo ohlášeno vydání mi přišlo ještě několik aktualizací.

Turris Omnia + SSD 500GB (NAS+miniDLNA) + OpenVPN + SSH Honeypot, bez nějakých “zvláštních” nastavení vyžadujících konfiguraci ruční editací konfiguračních souborů.
Takže automatický update proběhl normálně, manuálně restartováno, VPN je OK (ale až po restartu - před ním jsem se sice do OpenVPN zvenčí přihlásil, ale dál jsem se už nedostal), ale ve Forris se přepsaly názvy WiFi sítí do výchozího stavu Turris a Turris-guest a nelze to přes Forris změnit - kupodivu v Luci zůstaly názvy sítí v pořádku a beze změny - při pohledu zvenčí přes WiFi vidím správné názvy a WiFi normálně funguje - jen ten Forris - stále Turris, stále Turris :-/

Edit:
Tak problémek s názvy wifi sítí ve Forrisu je následující:
Forris ve verzi 3.10 neschroustá, když je v názvu sítě apostrof - tedy např. Tom’sNet - to se mu nelíbí!
Pokud se tedy síť jmenovala podobně, název byl po update na 3.10 zachován a síť je plně funkční, Ale název se korektně zobrazuje pouze v LuCI, ve Forris se zobrazuje název Turris a Turris-guest. Pokud ve Forris nebo LuCI síť přejmenuji (vypustím apostrof), nadále je vše OK - ve Forris i LuCI se názvy zobrazí správně a lze je i měnit, pokud se ale ve Forris pokusím přejmenovat Turris třeba na Tom’sNet, změna se neprovede (v LuCI to bez problémů jde).
Uznávám, že apostrof v názvu není úplně obvyklý, nicméně do teď mi to fugovalo na Omnii i jiných routerech :slight_smile:

Tak jsem aktualizoval, znova doinstaloval lxc, restartoval a to nejdůležitější funguje.

Nicméně wan (https://router/foris/config/main/wan/) mi i po restartu zobrazuje chybu:

Remote Exception: Incorrect output. {'action': 'get_settings', 'kind': 'reply', 'data': {'wan6_settings': {'wan6_type': '6in4'}, 'wan_settings': {'wan_type': 'dhcp', 'wan_dhcp': {}}, 'mac_settings': {'custom_mac_enabled': False}}, 'module': 'wan'}

Turris 1.1, nainstalován wifi balíček.

Odpověď jak vyřešit WAN tab je možné najít zde s tím, že je to přidáno také na seznamu známých chyb - Errata.

1 Like

Díky.
Neběží.cz mi běží, tu záložku v podstatě nepotřebuji, takže to nechám tak.

Nevím, odkud ta chyba je, ale json validátor tvrdí, že False není v číslo. A číslo očekává, protože kolem nejsou uvozovky:

'custom_mac_enabled':False

A co Netmetr? Ten Ti funguje?

Ten jsem si zatím nenainstaloval.

BTW: musel jsem si ručně doinstalovat transmission-daemon-openssl. A předtím jsem musel udělat opkg update

1 Like

Diky, uz mi jdou zase torrenty