Turris a terminátor

Takhle to mám přesně já a provider je Metronet.

Metronet vypadá jako osvícený poskytovatel. Já byl spokojený s DSL od T-Mobile, ale s teoretickými 20 Mbit pro downstream v lokalitě jsem musel tuto technologii opustit (a od té doby se z hlediska rychlosti ani nic nezměnilo). Co hůř, nově nabízený bonding od Cetinu s touto rychlostí vůbec nepracuje, takže bych se asi nedočkal nikdy.

[en] I am sorry for a week-long delay, please accept my appology. Will that be okay for everyboy if I continue in Czech, since this category is supposed to be Czech, or should I translate it to english to? At least I kept the English version of the user interface, the Czech version is a hybrid anyway.

[cs] Omlouvám se, že píšu až po týdnu, ale konečně jsem tu s těmi screenshoty. Ponechal jsem je v angličtině mimo jiné i proto, že český překlad není jaksi úplnný. Z obrázků by ale podle mě mělo být patrné i pro neangličtináře co, kde, jak…

Co je potřeba nastavit jsem obdržel jednak od poskytovatele připojení:

  1. WAN service type: PPPoE,
  2. MTU: 1492,
  3. 802.1P Priority: 0 (ve skutečnosti netřeba zadávat),
  4. 802.1Q VLAN ID: 848 (skryté ve fyzickém nastavení rozhraní, volba “eth2.848” pro TurrisOS 4; může se lyšit pro TurrisOS 3),
  5. PPP Username,
  6. PPP Password,
  7. DSL Standard: Annex_B (ve skutečnosti netřeba zadávat),

další tipy jsem vyčelt z této nebo jiných diskusí a návodů:

  1. nutnost přidat nové rozhraní v LuCI (ve skutečnosti funguje i úprava existujícího WAN rozhraní; možná je tato varianta v něčem čistší?),
  2. zrušit přiřazení rozhraní WAN ve Forisu (vtipně mi připojení funguje opět tak i onak, ovšem v obou případech se ukáže zaškrtlé políčko připojení zařízení na rozhraní)
  3. nutnost zaškrtnout “Force link” (funguje mi i bez i když zdá se, že lépe s - stabilněji a s rychlejším navázáním spojení),
  4. jak nastavit VLAN ID (vizte výše, čtvrtý bod).

V zásadě jsou dvě varianty: vytvoření nového rozhraní (interface) nebo úprava původního (WAN), v obém případě však s nutností nastavení přinejmenším dokončit v LuCI. V diskusích jsem se dočetl, že vytvoření nového je nutné, ovšem zkušenost ukazuje, že tomu tak není.

Heslo je však nutné nastavit ve Forisu (klasicky http://192.168.1.1). Po nastavení hesla je možné projít i ostatními kroky základního nastavení ve Forisu s trpělivostí vůči připojení, které ještě není funkční, případně potřebné nastavovat paralelně v LuCI. Prvních několik kroků ve Forisu je tak jako tak před připojením, takže je možno, především v případě úpravy WAN připojení dojít až k do kroku WAN. Nebo, a to naopak především v případě tvorby nového rozhraní, může být praktičtější opustit režim průvodce a po nastavení v LuCI si projít jednotlivé body zvlášť. Nastavení WAN je totiž v tomto případě vlastně lhostejné.

Foris (http://192.168.1.1/foris/config/main/wan/):

LuCI (http://192.168.1.1/cgi-bin/luci/admin/network/network):

Následně se již budu věnovat tvorbě nového rozhraní, pro úpravu stávajícího WAN platí totožné nastavení.

Vlastní vytvoření:

Obecné nastavení:

Pokročilé nastavení:

Fyzické nastavení (při úpravě rozhraní WAN vytvořit vlastní rozhraní, viz screenshot vytvoření nového rozhraní (3 zpátky):
screenshot-turris-NI-physicalSettings-luci

Nastavení firewallu (nezapomenout hlavně při vytváření nového rozhraní):


V tuto chvíli je Terminátor novinkou. Nedivil bych se, kdyby se časem objevila i přímočařejší možnost nastavení ve Forisu, bude-li se Terminátor vesele šířit.

2 Likes

Diky. On pravdepodobne CETIN zatim nezmigroval infrastrukturu na PPPoE nad VLAN 848 vsude. CETIN ma historicky hrozny gulas v pouzivanych technologiich a principech, takze bych se takove situaci ani nedivil.

Třeba například PPPoA?

To už se snad nikde nepoužívá. CETIN tvrdí, že ATM DSLAMy ze sítě vyházel.

Dnes už nejspíš ano, ale před takovými 15 lety na ně nebyl problém narazit.

No jo … ale co je to 15 let v oboru telekomunikací?
To je skoro jedna generace technologií …

1 Like

GSM je tady s nám stále.

Ano … ale spíše kvůli hovorům a SMSkám … než kvůli datům.
Na data už tu máme drahně dlouhou dobu 4G/LTE.
A chystá se 5G atd.

ADSL už je VDSL … atd.

15 let zpátky je z pohledu technologií pravěk … ale je pravdou, že ty obzvlášť inovativní v té době přetrvávají do dneška, i když už obohacené o další přídavky.

Ale nechci tu rozjíždět nějaký velký off-topic flame …

1 Like

GSM jako takové s daty nepracuje. To uměla technologie CSD a např. GPRS už vyžadovalo paralelní infrastrukturu na straně poskytovatele.

ADSL má ve specifickém prostředí stále své místo, ale opět jde o rodinu nějakých standardů. Např. G.lite jsem ještě nedávno používal tam, kde G.992.1 kvůli starým rozvodům nebylo stabilní.

Díky za podrobný popis, zrovna tento týden jsem také přecházel na DSL s Terminátorem.

Jen pro info, není nutné vytvářet úplně nové rozhraní, pokud je DSL jako jediný WAN, tak stačí na stavajícím WAN rozhraní ve fyzickém nastavení přehodit z eth2 na VLAN eth2.848:

5 Likes

Sorry for writing in English I have been reading through some translation.

I am trying to remove a router from my provider in Spain (lowi). Through a trick I managed to grab the supposedly interesting data.
PPPoE
login
pw (24digits)
Priority -1 (802.1P can’t setup)
VLAN 80 (802.1Q setup through trick rename?)
MTU1492 (forced)
I tried to setup my WAN accordingly but I have just managed to mess my whole network.
Is the trick in renaming my wan eth6 in eth6.80 ?
As for the firewall I don’t understand what else to setup.

Vím, že už je toto vlákno víc než dva roky staré, ale občas podle něj někdo nastavuje router pro podobné situace. A dochází k nejasnostem ohledně rozhraní WAN u konkrétního zařízení, kde se VLAN nastavuje.

Správně je to tedy takto:

  • Turris Omnia a Turris 1.x: eth2
  • Turris MOX: eth0
2 Likes