Turris 1.x wi-fi upgrade balíček

Nebo sis zapomněl poslat učedníka pro čerstvé bubliny. :wink:

That moment, kdy smažete config/wireless, dáte reboot a uvědomíte si, že už asi 5 let doma nemáte jediné PC s ethernet portem a poslední USB redukce je už asi 2 roky zapomenutá u našich :smiley:

No nic, naštěstí jsem našel starý OVPN config, který je ještě aktivní a aktivoval wifi z mobilu :))

Každopádně otázka - myslel jsem, že to je normáln, ale už si nejsem jistý - jde mít na jednom SSID wifi jak 2,4, tak 5.4? Myslel jsem, že se to pásmo pak nějak sdílí a je možné tak dosáhnout ještě vyšších rychlostí, případně že zařízení co umí jen 2,4 si chytnou jen to. Aspoň tak jsem to chápal z propag materiálů snad všech výrobců :slight_smile: Jde to nějak na turrisu? případně stačí nastavit stejné SSID oboum kartám? Nebo je to blbost?

@PiTRiS tak to jsme dva. Ja to chapal driv taky tak, ale bylo mi tu doporuceno udelat pro kazde pasmo unikatni SSID. Ale asi to tak jde, jen neni potom poznat, na kterem pasmu zarizeni jede.

No to je právě to, nečekal bych, že pojede na jednom nebo druhém (a nebudu vědět na kterém), ale že to bude využívat obě - často to tak je právě i inzerované na xy zařízeních, že kombinací všech pásem “až 1300mbit nebo kolik”… - chápal jsem na jednom zařízení a ne že dohromady všechny :)) Uvidíme, jestli někdo bude mít nějakou fajn odpověď k tomuto :slight_smile:

Jinak tedy ještě jednou dík @nones za doručení :slight_smile:

Pár tipů k instalaci:

  • na zvětšení děr opravdu stačí kleště nebo ještě lépe kulový pilník - rozměr je správý, ale původní konektory jsou z jedné strany zploštělé, aby se neprotáčely a tomu odpovídá díra…
  • … na což u diplexerů slouží plastové “zarážky”, které jsem pochopitelně našel až potom, co jsem všechny konektory měl našroubované. Holt v manuálu nakreslené nejsou :))
  • pigtaily jsou dlouhé tak akorát na turris 1.1 - vše vychází víceméně přesně aby kousek nechyběl a zároveň nebylo zbytečné kabeláže. doporučuju mrknout na délku dopředu, jsou zde asi 4 délky a každá přesně k danému polu, liší se o centimetry a nemuselo by vyjít.
  • na kartu se namačkává v pohodě, diplexer jsem dal zespodu prst a z vrchu domáčkl jednou rukou, trochu jsem se bál, ale šlo to v pohodě, ani nevypadalo, že bych ho nějak ohýbal. Pokud máte velké hnáty, zkuste najít někoho s menšíma, určo to pomůže :))
  • po nainstalování nutné přidat balíček s ovladači k modemu
  • config/wireless je asi nejjednodušší smazat, zvlášť pokud jste měli druhou wifi kartu v usb - přijdete tím jen o nastavení wifi - tj název, zabezpečení, whitelist (to je asi nejhorší). Ostatní je v nastavení lan atd, takže se nemusí nic zdlouhavě znovu konfigurovat

Keď nastavíš na oboch pásmach rovnaké SSID s rovnakými parametrami pre pripojenie (kódovanie, heslo), klient sa pripojí vždy na silnejší signál, teda väčšinou na 2.4. U notebookov (PC) sa to dá trošku obísť voľbou “preferovať 5G pásmo” v nastavení wifi karty, ale napríklad na mobile táto voľba nie je nijako možná. Súčet rýchlostí oboch pásiem rovnako nie je možný, je to len marketing. faktom je, že rýchlosť routera môže byť naozaj 1300, ale len za predpokladu plnej vyťaženosti oboch wifi kariet, ale len s rôznymi (najmenej dvoma) klientami. Takže kto chce vyťažiť maximum, mal by mať rôzne SSID, napríklad ja mám Turris 2G a Turris 5G, vtedy je jasné, na ktorú frekvenciu idem. Nakoľko cez fifi prenášam z mobilu veľké súbory do NAS, pri použití rovnakého SSID Turris pre obe pásma by som bol s nervami v koncoch.

Stále doufám, že se můj Turris dárečku na letošní vánoce dočká. Snad to nebudou pravoslavné vánoce, nebo dokonce až velikonoce. @Tangero je nějaký harmonogram? Nebo se čeká 30 dní na vyřízení reklamace? :smiley:

Já taktéž děkuji Nones za předvánoční dárek a ochotu dojít s x balíčky na poštu. M

1 Like

On to někdo posílal poštou? To jsem měl vědět. Kdyby měl někdo nějaký navíc, tak za to klidně dám 3000 Kč. Bitcoiny rostou a já nerad čekám. :slight_smile:

Rádo se stalo! Udělat radost komunitě a ještě navštívit v předvánočním čase poštu … uznejte, že takový zážitek jsem si nemohl nechat ujít :slight_smile:

1 Like

@nones: Jestli je to s tou poštou u tebe stejné jako u nás, tak to byl opravdu zážitek.

1 Like

Zdravím, tak už mám objednáno. Zde je odkaz na WiFi Upgrade Pack https://www.discomp.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=83548

3 Likes

Díky za odkaz … nejvíce asi potěšíš kolegu @mkyral … který psal, že naskladnění netrpělivě očekává. Tak se konečně dočkal :slight_smile:

Supéééééééééééééééér

EDIT:
Tak si tak dorazím do práce a hned, že si to objednám a koukám do emailu, že on to někdo udělal a zřejmě i zaplatil za mně!

To je jako co todle to? Kdo je ten lidumil? Jediné, co je správně, je jméno, příjmení a email, který sice mám, ale aktivně používám jiný.
Navíc nechci PPL, chci si to vyzvednout v Ostravě - nemám to z práce daleko.

Jsem zmaten.

EDIT2
Nevím, který vtipálek to byl, ale objednávku jsem nechal stornovat.

1 Like

Chci se zeptat je někde možné sehnat jen diplexery a pigtail kabely bez wifi karty ? Na www.discomp.cz to bohužel možné není… :frowning:

Jak už jste si všichni určitě všimli… Na discompu už je zalistováno. Mám podrobnější informace, že první várka asi 10ks bude skladem v pátek nebo v pondělí. Další balíčky by měly být skladem až koncem příštího týdne… Jsem zvědav kdo se všechno vleze do té první várky tady z místních srdcařů <3 :slight_smile:

To nevím, jestli jsem chtěl slyšet. Na webu mají, že 1.12. to v Ostravě bude, tak doufám, že si pro to odpoledne dojedu :smiling_imp:

Že jste mi taky nenapsal, abych Vám to vyzvedl v rámci konferenční akce ?!

Sice jsem s Turris teamem byl domluven, jaké množství budu odebírat, aby zbylo i na další účastníky konference, ale ten jeden kus navíc už bych ukecal. :slight_smile:

No kdybych byl býval věděl jak to s naskladňováním dopadne, tak bych se byl býval taky ozval :smiley:

2 Likes

Krásná věta … 3. kondicionál v AJ jak vyšitý :slight_smile:

Ale věřím Vám, že to čekání je dlouhé a otravné … “mí komunitníci” už mají své balíčky v pořádku doma (tedy až na jednoho … jeho balíček na něj čeká na poště, až si ho vyzvedne)

Tak držím palce, ať se také brzo dočkáte! :slight_smile:

1 Like

On je to minulý podmiňovací způsob i v češtině :-).

Jo, pro balíček si jdu dnes, dorazil teprve včera, ale byv v Brně, nemohl jsem si ho vyzvednout. Kdybych byl nejel do Brna, byl bych si ho mohl vyzvednout již včera.

BTW, znáte spojení “Pozdě Bycha honiti”?. Tak to je on.

3 Likes