Samovolné restartování: Omnia i 1.x

Všiml jsem si, že se mi samovolně restartuje router v náhodných intervalech. Přimontoval jsem /var/log na připojený pevný disk, ale ve /var/log/messages mě nic neuhodilo do očí kromě toho, že jednotlivé řádky někdy nejsou uložené v čase za sebou.

V čem by mohl být problém? Případně, jak to dohledat?

Jedná se o Turris Omnia s přiojeným HDD a SDD, FW bylo 3.8, teď 3.8.1, běží tam 2x LXC.

Asi bude lepší se připojit k jinému vláknu, pokud to vypadá podobně: Omnia NAS - restarty routeru při vytížení disků

Děkuji za info. Je možné, že to s tím souvisí, zkusím router nechat několik dní bez zátěže.

Jestli to spíš nesouvisí s tímto a nebo tímto a nebo tímto tématem.
Mně se router pravidelně restartuje okolo 23 hod. večerní … alespoň sonda RIPE ATLAS ukazuje každý den svůj on-line čas od toho okamžiku. Někdy ráno vše funkční … někdy síťově nedostupná WAN i WiFi?
V logu také není nic zajímavého.
Zdá se, že mnoho z nás má ve verzích TurrisOS 3.8.x stejné příznaky podivného chování

Tak zátěží to pravděpodobně nebude, dnes jsem měl restart bez zátěže. Intervaly jsou bohužel dost náhodné, posledné čtyři restarty viz. logy níže.

2017-09-23T10:53:12+02:00 notice syslog-ng[3427]: syslog-ng starting up; version='3.10.1' 2017-09-23T10:59:06+02:00 notice syslog-ng[3438]: syslog-ng starting up; version='3.10.1' 2017-09-23T22:36:20+02:00 notice syslog-ng[3344]: syslog-ng starting up; version='3.10.1' 2017-09-24T18:12:01+02:00 notice syslog-ng[13633]: syslog-ng starting up; version='3.10.1'

Také si myslím, že žádnou zátěží to způsobeno není. U mě se to (jak jsem včera zjistil) projevuje dost pravidelně. Včera v noci kolem 23 hod. šel můj router opět do samovolného restartu.

Dneska si na to nalíčím pastičky a počíhám si na toho, kdo to způsobuje.

Když něco zajímavého zjistím, dám sem report.

Problém je, že se nám příspěvky na téma “Samovolné restartování routeru” objevují rúzně rozesety v různých tématech. Když to někde objevím, přidám na něj odkaz ve výše uvedeném postu (ať to máme někde pohromadě) a v diskuzi na toto téma budeme (pokud možno) pokračovat v tomto vlákně.
OK?

Aktualitzace mého stavu … dnes ráno v 6:30 hod. se na mém routeru “něco” stalo. Přes OpenVPN je nedostupná, ATLAS RIPE sonda mi hlásí výpadek … to znamená, že buď se zase restartoval a nenaběhly síťové služby (to se někdy po tom restartu stane … rozhraní WAN je down a nelze ho nahodit) a nebo se stalo něco jen na síťové vrstvě.

Ještě nekdy po šesté ráno jsem se cvičně pokusil k routeru připojit z mobilu přes WiFi a fungovalo to, teď se zkušenosti bych tipnul, že ani WiFi nepojede a nebude se dát k ní přihlásit … ale nemám to jak vyzkoušet, až odpol po návratu z práce.

Taky se potýkám (resp. potýkal) se samovolnými restarty (Turris 1.0). Minulý týden napřed hodně (cca 10x za den), pak dva dny bez restartu, v pátek opět samovolný restart, pak až do teď zatím dva a půl dne bez restartu. Nic na konfiguraci neměním. Páteční restart byl první po updatu 3.8.1, tož uvidíme, zda se to ještě objeví.

Jo, ještě bych měl jeden doplňující dotaz pro Ty, kterým se restart stane a po něm je router síťově nedostupný … v mém případě nejde WAN port resp. je down rozhraní WAN a nejde nahodit.

Jakého používáte ISP a zda-li používáte “Custom MAC address” na WAN portu.

Objevil jsem totiž, že po náhodném restartu routeru pomůže k obnově síťové funkčnosti pouze restart kabelového modemu od UPC … ale závadu u něj bych zatím nehledal.

Počkám si, jestli se to večer v obvyklý čas 23 hod. projeví a počíhám si na to, co se restartuje … zda-li Turris 1.0, nebo se něco děje s kabelovým modemem.

Mě se to taky děje, dokonce se to jednou dostalo do tohoto popisovaného stavu. když jsem připojil sériovou linku tak to vypadalo, že se zasekl při bootu( jako kdyby při nábehu byla stisknuta nějaká klávesa) po restaru to normálně naběhlo.
Já jsem logy ze sériové linky z pádu na podporu poslal.
(Videl jsem tam kernel panic kvuli přístupu do špatné alokace pameti)
Tady je dokreslující obrázek online mého routeru :smiling_face:

A jakého používáš ISP?

No, mně vždy po restartu všechno naběhlo, takže jsem na to přišel až teď, když se snažím udělat iniciální zálohu :smiley:

Každopádně přes noc žádný restart nebyl, poslední je pořád včera 18:12.

Na WANce mám custom MAC adresu, IPv4 přes DHCP, ISP je Quickdata.

V minulém týdnu to potkalo dva routery v1.0, které mám k dispozici, občas to běží ok, občas se to restartujte pořád dokola. Padá především wifi rozhraní, při připojení přes kabel se problém neprojevoval nebo jsem to nezaregistroval.
Custom MAC nepoužívám, ISP je UPC a Nejtv.

U mně též samovolné restartování Turris 1.0: pokud se mobil chce připojit wifinou na Turris, tak okamžitě následuje restart Turrisu. Problém trvá od verze 3.8.

Turris 1.0 + OS 3.8.1
Padne wifi,Cca. do 2 minut se to spraví samo. Router asi nebootuje celý, diody nemění barvu jako při normálním bootu. nicméně podle uptime je systém opravdu po rebootu. Custom MAC na WAN nemám, ISP Softcontrol přes wifi v bridge reřimu s veřejnou IP.

Zkusím se na to zaměřit.

U mě zatím nic nového … od včerejška 6:33 router běží bez jakéhokoliv restartu.

Zkuste se podívat co píšu tady…
https://forum.test.turris.cz/t/nextcloud-turris-1-1-chybi-jazykova-podpora-no-locale-support-pokracovani/4959/36?u=commar

Ahoj … dnes jsem měl štěstí … závada samovolného restartu ve 23 hod. se objevila … logy posílám na technickou podporu.

Tak alespoň naznač, tajnůstkáři… :grinning:

1 Like