Samovolné restartování: Omnia i 1.x

Podle mne to zatím vypadá na nějaký problém v DHCP (dnsmasq), protože po restartu routeru přestal přidělovat IPv4 adresy … měl jsem docela fušku se do něj vůbec připojit, protože všechno (FORIS, LUCi i SSH buď nefungovalo, nebo odpovídalo “Connection refused”).

Zachránil mne IPv6 tunnel od Hurricane Electric … IPv6 pro PC zůstala funkční a na konfigurační stránce HE jsem si našel, jakou IPv6 adresu mám přidělenu pro konec tunelu na straně routeru.
Nu … a tam už SSH connection zafungovalo.

Vyrval jsem z toho nějaké logy a výpisy … ale bohužel co přesně se stalo v onu kritickou hodinu H (23:00) není zcela jasné, protože log začíná od 23:01.

Ale třeba z toho kolegové v Turris teamu něco odhadnou.

A co disky? Mě se stává občas něco podobného, nejsou IPv4 adresy, udělám reboot přes SSHčko a ony se nepřimountují disky, a nejdou ani připojit, mám dva na USB a jakoby nebyly, musím natvrdo odpojit napájení, pak vše v pohodě naběhne. Připadá mi to jako problém toho USB.

Disky přes USB také nedostupné … ztratily se! :slight_smile:
Ale spíš si myslím, že to bylo kvůli ztrátě IPv4 konektivity … share mám přes IPv4 adresu routeru.
Bohužel jsem se zapomněl podívat, jak vypadá aktuální obsah /mnt adresáře v routeru, když jsem v něm byl píchnutý tím SSHčkem.
Tak příště … myslím, že to nebyl poslední samovolný restart routeru … dneska u něj budu spát! :slight_smile:

Já mám vždy /mnt prázdný, disky jsou pryč když dám mount tak tam nejsou.

U mě to bude asi podobný (tuším), ale při příštím resetu to ověřím!

Připojuji se k podezření na “prohnilost” USB … Turris 1.0 pár let fungovalo vše OK - následně přestal fungovat Jablodongl a tv tuner - restart nepomohl … až vypnutí Turrise na delší dobu=vychladnutí …potom zase pár dní / týdnů bylo vše OK … tipoval jsem, že asi ty USBčka umírají tak jsem dongl i tuner předělal na omnii - celou dobu OK, až cca posledních 14 dní opět zjišťuju že po pár dnech dongl přestane komunikovat - v logu jsem nic nenašel - po restartu Omnie je to zase OK …

Já na USB nic nemám, takže jenom USBčkem to IMHO nebude…

to jsem ani nepsal - Omnie se mi nerestartuje … jen jsem psal, ze s USB bude neco spatne …

Hmm, mně se právě restartuje. Přikládám seznam balíčků, které mám nainstalované - packages.txt. Není tam něco, co nemáte/máte v jiné verzi?

mrknu doma … jen pro info - mam Omnii bez WiFi … ve slotech mam LTE+SSD+řadič HDD (pro NAS - zatím bez připojených disků)

Já mám obě původní WiFi karty a na HDD řadiči připojené SSD a HDD.

Vysledoval jsem, že restart způsobují pouze některá zařízení po připojení do wi-fi sítě. Jiná zařízení fungují úplně bez problémů a restarty nezpůsobují.

Taky mám potíže se samovolným restartem u Turris 1.0. Už jste přišli na něco čím by to mohlo být (Osobně si muslim že se jedná o chybu s WiFi)

Vypadá to, že si toho @miska všiml a snad i opravil, tak uvidíme.
Commit:

A je to opravdu fix na tu závadu způsobující nám ty nepříjemné restarty? Poprosil byl @miska o vyjádření … jsem domluvený s kolegou @cynerd, že bych poslal log že sériové linky, ale pokud by už mělo býti v TurrisTeamu jasno, čím to je, rád bych se rozebírání routeru vyhnul.

Jinak si myslím, že jen Wifinou to nebude … žádné zařízení teď k WiFi nepřipojuji a restarty pokračují vesele dál.

Předběhnu Turris team a už se daný “pokus o opravu” objevil i v changelogu pro 3.8.2.

Díky, @Pepe … v tom případě s tím šroubovákem ještě počkám. Dle vyjádření @Vaclav má být deploy verze 3.8.2 pro všechny routery v pondělí.

Tak to se mi děje taky. Turris 1.0

1 Like

Turris 1.1 + OS 3.8.1
Přesně stejné chování. Custom MAC není, ISP je UPC, režim bridge.
Problém často nastane při pokusu o připojení zařízení k wifi a vyskytuje se nejspíš od updatu na 3.8.

EDIT: Po přeinstalaci ovladače wifi adaptétu RTL8723AU na nejpodezřelejším zařízení s Windows 8.1 (+ při připojení zakázáno zjišťování sítě) od té doby zatím bez restartu. Ale někdo tu psal, že na wifi nic nemá a router se stejně restartuje, takže to může být náhoda.

To jsem psal já … ale u mne restarty opravdu nesouvisí s WiFi, ale s tím, zda-li v dobu, kdy se router nejčastěji restartuje (tj. okolo 23 hod.) je nějaká síťová aktivita, nebo ne.

Pokud v tuto dobu ještě pracuji … tj. přenáším přes router data (a je jedno, jestli je zařízení připojeno přes LAN či přes WiFi), k restartu v tuto dobu nedojde.

Pokud je klid, router se v tuto dobu zrestartuje.

Uvidíme, zda-li dnešní verze TurrisOS 3.8.2 pomůže k nápravě stavu, nebo ne.