Problémy po aktualizaci Turris 1.x na 3.8.2 // volná diskuze

Zde je návod jak se připojit. Nejsnažší bude putty
https://www.turris.cz/doc/cs/howto/ssh#dostupne_nastroje

Plus vylézt nahoru, vyhrabat Turris ze skříně. Odpojit, protože nahoře je blbý přístup, snést, rozebrat, vložit, složit, odnést, zahrabat a doufat že naběhne - protože mně se už router updatoval na 3.8.2 a čeká jen na restart. Teď to fakt dělat nebudu. :smiley:

1 Like

Kruci, už je to cca měsíc, ale na tohle bych skoro přísahal. Možná to nebyla 3.8, ale 3.6.5 určitě ne, protože z ní jsem měl obrovský problém upgradovat, problém s DNSSEC u poskytovatele, musel jsem předřazovat před Turrise další router, a do toho se mi už nechtělo. A co tam ve skutečnosti bylo už nezjistím, dělal jsem minimálně jeden update s vytaženou SD kartou.

Toto by Ti, myslím, mohlo pomoci

já to tedy dělala trochu jinak :slight_smile: https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration
Ale migrovala jsem u toho na UBIFS https://www.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/sdcard_recovery#prechod_z_jffs2_na_ubifs

1 Like

V tom postupu updatování [quote=“Michelle, post:15, topic:5177, full:true”]
Budete muset obnovit přes MicroSD kartu jako já. Rovnou přitom zmigrujte na BTRFS. Tady je návod: https://www.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration
[/quote]

na Btrfs je jeden zásadní nedostatek. A to že nahoře píšou že je to funkčí až od verze 3.8 a potom člověka nutí udělat továrku na 3.6.5 a rovnou migrovat na kartu (což se mnoha lidem vymstilo). Ale aby to fungovalo měl by přece uživatel provézt update na tu verzi(minimálně) 3.8 .

Takže pokud máte fungující systém 3.8 a vyšší stačí vložit kartu stáhnout balíček turris-btrfs-migrate a spustit ten skript btrfs_migrate .

A hlavně ihned po restartu (už z karty) si pomocí schnapps create udělat první zálohu.

1 Like

Nechtělo se mi rozebírat Turris kvůli seriové konzoli a přepínačům. Kartu v něm jsem už měl na zálohy. Ubifs mám dávno.

1 Like

já asi migrovala z 3.6.5 přesně podle návodu. Zatím se to tváří, že to běží. Mám se něčeho obávat?

1 Like

Ne, obávat se není třeba … co se týká migrace na BTRFS, tam už jsme mouchy vychytali :slight_smile:

Pokud běží tak ne. Možná jen upravit ten návod, aby to neznalé lidi nemátlo (@Nones :wink: ) .

Sorry, opravdu tam je ta 3.6.5, což nechápu, protože bych přísahal na vyšší verzi. V příspěvku výše opraveno, bohužel tady neumím psát “přeškrtnutým” textem, tak jsem jen uvedl na pravou míru, díky !

Edit: nedalo mi to, přemýšlím, a už vím, viz příspěvek @vlk, flashnul jsem 3.6.5, ale nedělal ten factory reset, v tom to bylo.

Myslím, že se zde motají dohromady 2 věci - update na 3.6.5 v NOR a vlastní migrace. Nemusíte “udělat továrku na 3.6.5”, je jen potřeba, aby v3.6.5 byla flashnutá v NOR (někdo z vývojářů zde na fóru vysvětloval, že to snad ani není nutné, aje je to jistota kvůli tomu, že migrační skript zapisuje do bootloaderu kvůli změnám bootování z MMC/resp NAND.). Máte-li tedy aktuální systém a vloženou SD kartu, stačí se ujistit že máte v NOR v3.6.5 nebo ji tam zapsat a pak prostě spustit migrační skript a aktuální stav včetně vašich custom věcí se překopíruje na SD kartu a vytvoří se automaticky první snapshot. Při každém dalším update se snapshoty dělají automaticky.
Do NOR můžete squashfs image zapsat přímo z běžícího systému, viz předchozí posty, rozebrat Turrise nebo updatovat z továrního nastavení musejí tedy jen ti, kteří nemají vloženou SD kartu nebo nemají zmigrováno na UBIFS. A Ano, pokud flashnete v3.6.5 a provedete tovární nastavení, je nejprve nutný upgdate na v3.8.x a poté teprve migrace.

1 Like

A pokuď jsem neupdatovala na 3.8 a rovnou z 3.6.5. zmigrovala na BTRFS, mohu se něčeho obávat? :slight_smile: zatím se to tváří ok… zauktualizovalo se to pak na 3.8 samo

@Michelle To snad nelze … až verze 3.8 byla schopná bootovat z SD … Jedete opravdu z SD ? Jednoduše lze poznat z velikosti oddílu “/” …

Dnes jsem zkontroloval svůj Turris 1.0 a již má verzi 3.8.2.
Zdá se, že vše funguje normálně (připojení wifi i lan, externí disky v SATA řadiči a sdílení, Domoticz).
Kupodivu na hlavní stránce Forisu nebylo žádné hlášení a Domoticz nemá asi den záznamy do dnešních 4:15 ráno.
Další zvláštní věc je, že Luci hlásí uptime jen 30 minut, a podle logu skutečně před chvílí naběhl, nevím proč se resetoval ???
No hlavně, že vše běží :slight_smile:

Neudělal jsem zatím přechod na Btrfs, to plánuji v nejbližší době.
Je to možná trošku mimo téma, zustane po přechodu na Btrfs nějaké místo na kartě na moje věci.

1 Like

Pokud jedete opravdu z SD karty tak máte v <Turris>/cgi-bin/luci/admin/system/fstab jako přípojný bod pro kořem “/” zařízení /dev/mmcblk0p2 .

1 Like

Vložená SD karta bude během migrace komplet smazána a nově vytvořeny jednotlivé oddíly. Data z ní je tedy nutné před migrací někam zazálohovat. Po migraci samozřejmě můžete svá data nahrát zpět, na kartě se vytvoří jeden cca 100MB oddíl na systémové věci a zbytek kapacity SD karty je namountován jako / (root). Vlastní Turris OS zabírá řádově jednotky stovek MB a zbytek kapacity SD karty je vám k dispozici.

/dev/mmcblk0p2
/
14.39 GB / 14.79 GB
1% (170.51 MB)

tak snad je to ok, díky

Karta se naformatuje, potom můžete zapisovat na kterékoliv místo v routeru a data budou na kartě, ale nikde jinde to nepřečte.

Mám ještě dvě otázky:

  1. jak poznám, že jsem zmigrovala na UBIFS?
  2. co vše se ukládá pomocí schnapps?

Díky