Pokračování Turris Gadgets

Zdravím všechny, co jsou zde.
Doufám, že tady budeme pokračovat ve výměně informací, návodů a postřehů k využití a rozšíření sady Turris Gadgets.

2 Likes

Dle mě Turris Gadgets upadlo pro nezájem a už na tom není moc co řešit vzhledem k tomu, že je to uzavřené a dongly se nedají sehnat. Má to jen pár lidi a ti si z toho poskládají co chtějí, jsou to všechno běžné součásti IoT. Cesta ohledně HW je Arduino, třeba s MySensors, nebo BigClown.

Mysensors je výborně. Drobný problém je, že např. Domoticz na Omnii je již starší (sic s Gadgets). BigClown, je spíš ExpensiveClown …

Rozhodně si nemyslím, že by upadlo. Ano zůstali jen skalní příznivci, kteří se smířili s jistou omezeností Gadgets, jako takovou a snaží se možnosti dále rozšiřovat a přidávat další “funkce”.
To je ten důvod proč bych byl rád (a doufám, že nejsem sám) aby jsme se dále mohli jeden na druhého obrátit o radu a zkušenosti zde, když už nám staré přehledné fórum zařízli.
Sám se pokouším přidávat další aktuátory a senzory, které přes Domoticz spolupracují s původním Gadgets. Bohužel mám ten problém, že nemám dostatečné vědomosti v oblasti Arduina a ESP. Samozřejmě se snažím informace vyhledávat na jiných specializovaných fórech ale je tam na mne buď moc angličtiny (nebo jiného jazyka), nebo to co potřebuji vyřešit (rozuměj poradit) už na těchto fórech neřeší, protože jsou o světelné roky přede mnou a základy už neřeší nikdo.
Zaříznutí původního fóra tím pádem pro mne přišlo v nejnevhodnější chvíli, protože jsem ztratil spojení na dobré lidi, kteří mi byli nápomocni.

Bohužel díky tomu ,že těch sad bylo jen cca 100 tak to nemá takovou sílu a opravdu to spíš lidi prodávaj dál (sám sem sady odkoupil). Já to tedy provozuju na zabezpečovačku a pomocí esp mám další spínané zásuvky a vypínače. Takže mě to zatím ± vyhovuje. Narazím až budu chtít s domoticzem řídit i topení …to tam totiž nějak nefunguje. Takže buď použiju nějakou jinou sadu jen na topení nebo se smířím ,že domoticz to podle termostatů řídit nebude a bude to spínat jen časově.
PS: bigclown je díky cenám ,pro mě , chcíplej klaun.

Otázka je, co si představujete pod pojmem řídit topení … sadu mám také a kotel spínám pomocí AC-82, které je řízeno termostatem TP-82N - teoreticky nevidím problém v tom aby jakýkoliv jiný termostat dával teploty do Domoticzu a ten dle potřeby spínal relé v AC-82 … v podstatě to mám v plánu tak nějak udělat :slight_smile: - mám nakoupeny ESPčka a DHT22, které hodlám “někdy” dát do kupy a rozmístit po domě … Pokud plánujete nějaké sofistikovanější řešení tak to nevím co Domoticz zvládne …

Prave kvuli chybe v domoticz ,mi pravidla naklikana v lua editoru ,ohledne spinani podle teploty, nefunguji. Stejne tak lze pozadovanou teplotu nastavit pouze na termostatu nikoliv primo v domoticz. V domoticz to na zmenu teploty nereaguje a v pripade ze by se to povedlo obejit tak to stejne termostat kazdych 9 minut prepise.

Aha … díky za info, vyzkouším. Momentálně posílám do Domoticzu 2 teploty z ESPček venku a tak zkusím naklikat nějaké pravidlo na spínání prázdné zásuvky podle teplot a uvidím co se bude dít …

Zdravím.
Jsem rád, že se to tu povedlo nějak rozjet.
Rád bych navázal na původní fórum, kde mi Ocko pomáhal radami zprovoznit Sonoffy (ESP) v Domoticzu. Už mám dva připojené a běhají k mé víceméně spokojenosti. Potřeboval bych ještě radu ohledně pravidel tlačítka, aby šel Sonoff spínat i offline. Vůbec totiž nevím kde a jak na to… :frowning:
Za každou radu předen děkuji.

Pokud máš easyESP build 100 tak v tools-advanced aktivuj zatržítko “rules”.
Potom v devices přidej Tlačítko a Relé viz. přílohy
a v rules přidej skript:

on Tlacitko#Tlacitko do
if [Tlacitko#Tlacitko]=0
gpio,12,0
gpio,13,0
else
gpio,12,1
gpio,13,1
endif
endon

gpio 13 ovládá ledku to použít nemusíš

Pokud nakliknu jen jedno pravidlo, třeba po dosažení 23 st. celsia vypnout tak to funguje ,ale pokud přidám aby po klesnutí pod 21 sepnulo tak to fungovat přestane. Nastavení termostatu změnit ani jít nemůže protože termostat od jablotronu je pouze vysílač který každých 9 minut opakuje vysílání.

stejně tak můžeš nastavit pravidlo na sepnutí relé po bootu ESP. Stejně jako to bylo v originálním firmware Sonoff.

on System#Boot do
gpio,12,1
endif
endon

Tak mám “naklikáno”:

  • pokud je teplota v době 6:00 - 23:00 méně než 22 stupňů a PGY je OFF tak přepni PGY na ON + zapiš do logu “PGY ON, teplota pod 22 stupňů” a dále pokud je teplota v době 6:00 - 23:00 větší nebo rovna 22,5 stupňů a PGY je ON tak přepni PGY na OFF + zapiš do logu “PGY OFF, teplota 22,5 stupňů” … zatím se zdá, že to fachčí OK

to že nelze termostat nastavovat vzdáleně vím …

poznámka: kvůli nefunkčním USBčkám na Turisu 1.0 jsem Domoticz přesunul na Omnii - nevím jestli je tam stejná verze

no tohle ale není to co potřebuješ k řízení topení termostatem i z mobilu … potřebuješ naklikat : když je teplota naměřená termostatem vyšší než teplota nastavená termostatem tak vypni. Tohle nefunguje. Když bych nastavil konkrétní teploty při kterých vypínat a zapínat tak to možná pojede. To je ale naprd.

proto jsem původně psal, že nevím co přesně potřebuješ … na to co mám na test naklikáno samozřejmě nepotřebuju termostat, ale stačí teploměry - jak jsem psal ESPčka

zkusím “naklikat” tvou verzi …

schválně můžeš zkusit ,ale už jsem na domoticz foru četl ,že tam ta chyba zatím je a nefunguje to… jedině to nějak dopsat ručně lua skriptem. :wink:

Díky za vyčerpávající odpověď. To je přesně to co jsem potřeboval.
Bohužel jsem si do Sonoffů naflashoval nejnovější build 120 a tak to zkusím tam.

Tak zadat to všechno šlo, LED jsem vypustil, tu mám Domoticzem řízenou že svítí, když je relé off.
Nicméně mi to nefunguje. nevím proč.
Na tvém příkladu jsem viděl IDX/Variable nastavené na 0, já je mám nastavené podle Domoticzu. Nemůže být problém tam? Případně nevadí ve skriptu diakritika v názvu “Tlačítko”? Mám ho takto pojmenované…

Tak diakritika by vadit mohla… Jinak domoticzu zmenu stavu přes IDx vůbec nehlásím ,protože se občas stalo že se zpráva opozdila a nasledně se to zacyklilo a furt to vypínalo a zapínalo. Řešení by asi bylo mqtt,ale zas tak ten aktuální stav nepotřebuju.

To je pěkné :slight_smile: vyměnil jsem hodnoty teploty za hodnotu Termostat - nastaveno a zásuvka cvaká jako divá - 1 vteřina zapnuto, druhá vteřina vypnuto a pořád dokola ve smyčce … škoda, třeba to časem vyřeší