Nefunkční Turris 1 po předposledním updatu

Taky mám problém s Turrisem 1.1. Nelze se přihlásit do Luci ani Forisu. Neodesílají se informace z firewallu ani uCollectu. Nemůžu se ani přihlásit přes SSH - neprojde heslo, které je 100% správně. Nicméně router funguje úplně v pohodě, včetně wifi. Mám strach ho restartovat, aby se to nepo…lo ještě víc :slight_smile:

Obávám se, že systém obnovy ala Omnia na starém Turrisu nepůjde. Pokud jsem dobře informován, Omniacký způsob obnovy je založen na BTRFS, což je file-systém, který podporuje snapshoty. A ten z nějakého důvodu na starém dobrém modrém Turrisu nejde zprovoznit (tam se skončilo na ubifs)

Provedl jsem obnovu z SD karty na 3.4 a to včetně smazání nand a stejně mi opkg hází Segmentation fault. Wifi je o něco málo stabilnější, ale načítání stránek je občas šílené, těško říct, ale jestli je to přímo chyba wifi nebo dns. Všiml jsem si, že pokud prohlížeč dlouho načítá tak ve stavové liště píše resolving host.

Ahoj, vime, kdy bude release s fixem techto problemu? Mam Turris Omnia a v zakladu mi jde o znovu zprovozneni a stabilitu 2.4 a 5 anten, ke kterym se sice pripojim, ale za chvilku to vytuhne, tak musim votocit sitovku v kompu, znovu se to pripoji a bezi to, ale po chvilce zase vytuhne.
Nekde jsem cetl behem ledna, ale to je tak asi u opensource projektu “behem ledna”, ale pokud si poridim dva routery a nefunguji, tak bych to chtel docela ASAP. Docela blby tohle.

No a pak takovou perlicku, zprovoznit PPPoE :wink:

Mám stejné problémy s Turris 1.0 poslední dva dny, předtím fungovala Wifi 5GHz mezi svátky perfektně a USB Wifi Atheron na 2.4GHz také výborně ale teď mám problém na 2.4GHz že je tablet asociovaný ale data netečou, stejný problém na Windows 10 tabletu a cca do silvestra to fungovalo spolehlivě.

Tak mě přeskočení kroku 6 průvodce také nepomohlo. Aktuálně mám asi 90% výpadku, ale to je fuk, stejně to už čtvrtý týden nejde.

Našel někdo jiné řešení, než tu obnovu z SD karty? A ta tedy funguje? Holt vezmu Turris do práce, protože žádnou čtečku karet nemám, a pokusím se to zprovoznit takhle. Pokud to nevyjde, odnesu ho CZ.NIC, stejně prakticky překročím dobu výpadku (a to pouze tímhle, doteď tam byly maximálně jednotky hodin kvůli stěhování).

Nebojte. Ty hodiny výpadku Vám odečtou.

Trochu s tím počítám, už mi je minimálně jednou mlčky odečetli. Ale mrzí mě to z jiného důvodu.

Nejdřív jsem měl Turris fakt “nabušený”, druhá wifi poskytovala náhradní konektivitu, externí disk jako NAS, spousta VPN. Po několika nutných resetech převzal většinu úloh Mikrotik vedle, ale Turris pořád dělal alespoň ten NAT a fungoval jako Firewall. Ono se člověku pořád nechce řešit, že se to celé rozbije, a nic nefunguje, a bude se to muset nastavit znovu (i se zálohou je to pár desítek neplánovaných minut fyzické přítomnosti). K tomu strach, jestli mi i po téhle úpravě bude fungovat uCollect, a kde co změnit.
Teď z Turrise asi udělám už jen “bridge”, firewall. Pokud to bude nutné, tak holt bude routovat a NATovat. Ale nechce se mi dělat z něj něco víc, když to může každou chvíli přestat fungovat.

V žádném případě nechci hejtovat CZ.NIC, dostal jsem to zadarmo, a je to nejrychlejší a nejschopnější firewall, který si můžu domů dovolit. Navíc se mi o něj CZ.NIC stará a aktualizuje ho. Akorát od něj člověk nemůže očekávat to, co od jiných síťových prvků požaduje, tedy že to jednou nastaví a pár let na to nesáhne, maximálně aktualizuje firmware.

4 Likes

Po poslední kompletní havárii SW v routeru jsem také razantně omezil věci, které na něm provozuji a které jsem na něm provozoval předtím. Už mne ten čas strávený znovunastavováním předtím funkčním věcí přišel jako marný. A ještě k tomu zrovna v tu nejméně vhodnou chvíli přestal fungovat restore zálohované konfigurace, tak jsem si ten backup musel rozbalit vedle v LINUXu a vyzobávat konfigurák po konfiguráku. Brrr, do toho už se mi znovu setsakramentsky nechce!
Teď router využívám opravdu jen jako router, s připojeným NASem a svou maličkatou webstránkou v LIGHTTPD. A taky to stačí. Jen hott nemohu dát zrovna ve svém případě za pravdu těm, co tvrdí, že Turris není pouhý router. U mne teď skoro jo, ale vyhovuje mi to. Mám ho zadara, tak mi to netrápí. Kdybych ho za tisíce kupoval v komerčním provedení, asi by mne to trápilo víc.

2 Likes

Akorát od něj člověk nemůže očekávat to, co od jiných síťových prvků požaduje, tedy že to jednou nastaví a pár let na to nesáhne, maximálně aktualizuje firmware. [Sinuhet]

Z pohledhu majitele TO to vidím stejně. Teď je Turris Omnia sice výkonným, ale nespolehlivým routerem.

Hodilo by se, kdyby s každým updatem přišel majiteli routeru email s changelogem - usnadnilo by to debug co nového se rozbilo. Automatické aktualizace jsem vypnul a čekám teď zda se podaří softwarově vyřešit zejména problémy s 2.4GHz kartou (horší pokrytí, výpadky, odpojování zařízení). Podle odezvy uživatelů na foru pak aktualizace opět zapnu/vypnu.

Moje původní myšlenka provozovat v domácnosti jedno spolehlivé automaticky aktualizované all-in-one zařízení dostala pěkně na prdel. Teď co s tím? Provozovat router s různými obezličkami (vypnuté aktualizace, kvůli stabilní wifi připojený nějaký levný TP-Link router) nebo TO prodat? Plánoval jsem používat Turris jako dongle k periferiím od Jablotronu, ale to zjevně není úplně nejlepší nápad.

1 Like

Email s changelogem chodí, pokud si ho nastavíte. Vypadávání wifi prý bude vyřešeno příští týden (konec ledna je prý s jistotou)

Díky Pepe. Snad se tentokrát konečně zadaří.

Byly časy, kdy se přehled releasů TurrisOS a novinek v nich psal do sekce “Novinky” na oficiálním webu Turrisu. Nyní tato sekce (s posledním příspěvkem z 2. září 2016) vypadá poněkud archaicky, než novinkově!

1 Like

O té sekci bohužel vím, ale já s tím nic neudělám. K tomu se bude muset vyjádřit někdo z Turris teamu jako např. @Vaclav
Ctrl C + Ctrl V z changelogu by nemuselo být tak těžké. :wink:

Já bych byl rád, kdyby byl někde udržován přehled verzí (a změn v nich), přehled zjištěných chyb podle verzí a přehled opravených chyb dle verzí. Teď se to dá vyčíst z různých míst - něco částečně v novinkách na webu (bývávalo), něco v GITLABu a GITHUBu - zjištěná a řešená a vyřešená issues, changelog … ale je to rozstrkané všude možně a není to (alespoň pro mne) vůbec přehledné.

2 Likes

Tohle je dost zajímavý. Divím se, proč to tady @Vaclav nenapíše. Technická podpora doporučí reflash z SD karty, ale pak už se nikdo nikde nedozví, že se to zase provádět nemá?

Cituji z Twitteru:
“Píší nám i uživatelé, že po update z SD karty router již nerozběhnou. Proto to v tuto chvíli nedoporučejeme.”

Mě naopak update z SD karty pomohl, sice pak byly problémy s DNS, ale i na to je tu řešení a od té doby jedu v poho, bez aktualizace z netu. Restart mám naplánovaný za 10 dní, tak uvidíme, jestli stihnou vydat něco použitelnýho.

Díky Pepe.
Zrovna mi tu na stole leží rozebraný Turris, právě jsem se na update z SD karty chystal. Díky za varování, napíšu na technickou podporu konečně přímo.

@Pepe
Prosím, nepleťte několik témat dohromady, mate to uživatele.

Vše je na správném místě, na určité problémy obnova z SD pomáhá (jak je vidět i v tomto vlákně), na jiné vhodná není-viz wifi problémy. Vyčkejme, prosím, na update, který by měl příští týden odstranit mnoho bugů a pak můžeme pokračovat v plamenné diskuzi.

Téma je o nefunkčním Turrisu po předposledním updatu na který byla doporučena obnova z SD karty, ale podle toho tweetu je očividné, že se taky může stát, že router už vůbec nenaběhne, což je podle mého názoru velice podstatné, aby to někde zaznělo a nemuselo se to hledat po všech čertech. :slight_smile:
Protože jak je vidět i v tomto tématu, tak lze najít i příspěvek, že Turris je funkční, ale nejde administrace případě wifi. Myslím si, že je lepší polofunkční než nefunkční.
Proto jsem taky příspěvek přesunul jsem ze Segmentation Fault, kam nepatřil. Taky zde zaznělo od @commar , jestli by nebylo vhodné počkat na aktualizaci 3.5 kvůli Segmentation Fault.

Souhlasím, že to může zmást ostatní, ale co je horší je, že nikdo neví, jestli opkg Segmentation Fault bude vyřešený aktualizací 3.5 a zároveň nikdo neví přesně na které problémy by obnova SD karty měla pomoci a naopak co se nevyřeší nebo jestli budeme muset taky provést obnovu z SD karty.