Nefunkční Turris 1 po předposledním updatu

Tak sa pripájam k ostatným, po factory resete nejde spustiť lighttpd (can’t load library ‘libpcre.so.0’) a WiFi nefunkčné :confused:

Doufám, že se to nějak brzo vyřešení, sice mi to factory resetu dá se říct fungovalo, ale wifi byla absolutně nepoužitelná. Přesně každých 10 minut restart wifi a neuvěřitelně pomalé.
Už ho mám taky mimo a připojil jsem staré cisco …
Už by to chtělo nějaké ofiko vyjádření, nebo jsem ho někde přehlédnul?

Shrnul bych to asi takhle jejich vyjádření:
“Je nám to velice líto, že máte problémy s Turrisem, který jste získali zadarmo v rámci projektu, ale bohužel jsme velice vytížení prací na Omnii. Snažíme se nabírat nové lidi do teamu, ale vhodných kandidátů je málo. Na fóru neočekávejte oficiální odpověď, neboť oficiální kanál podpory je pouze e-mail. O problémech tu a tam víme. WiFi problém by měl být vyřešen v průběhu ledna. Bohužel lidí, co si stěžuje je velice málo, ale důležité je, že známe řadu lidí, kterým funguje Turris bez problémů. Díky za Vaší podporu”

Všechen pláč komunity je k nalezení zde vč. oficiálního vyjádření Community Managera.

1 Like

Zdravím,

já mám možná trochu jiný problém s mým Turrisem (1). Už od verze 3.3 se trápím s tím, že je ukrutně pomalý. Ať už ho chci konfigurovat přes LuCI, anebo Foris, tak po kliknutí na cokoliv čekám klidně půl minuty, než se požadovaná sekce nastavení vůbec načte. A to mluvím pouze o procházení nabídek, pokud se pokusím něco nastavit a chci uložit nastavení, tak prohlížeč načítá, načítá a následně vypíše, že došlo k výpadku spojení. Turris obvykle po tomto musím restartovat, protože se do administrace nejde dostat už vůbec a to z jakéhokoliv zařízení. Zkoušel jsem různé prohlížeče, různé operační systémy, dělá to ať už jsem připojen přes WiFi, anebo přes kabel. SSH funguje vcelku svižně.

Netuším, čím to může být, vytížení procesoru nulové a stejně je pomalý. Několikrát jsem ho uváděl do továrního nastavení, ale i bez nastavení čehokoliv se po prvním spuštění chová stejně. Zkoušel jsem i obnovovat z SD karty, stále stejné…

Včera jsem ho musel už odpojit a nepoužívám ho jako hlavní přístupový bod na internet, protože stejné chování začal vykazovat nejen při jeho konfiguraci, ale i při prohlížení internetu na všech k němu připojených zařízeních. Zkrátka - zadal jsem jakoukoliv adresu a nic se nedělo, vyhledávání na google bylo za trest, protože na zadaný výraz jsem čekal třeba 30 sekund odpověď. Zajímavé je, že při tomto chování ping ať už přímo přes terminál z Turrisu, tak z připojeného zařízení nevykazuje žádné anomálie, jak traceroute, tak ping probíhá v pohodě, ale v domácí síti žádné zařízení není schopno načíst jakoukoliv webovou stránku.

Už nevím co s tím, vše na první pohled vypadá ok (až na občasné trápení s wifi, kdy odezva letí do stovek ms, také od aktualizace 3.3), ale přitom je router nepoužitelný a jen ku vzteku celé rodiny.

Jestli někoho něco napadá, rád budu za jakoukoliv radu.

Chová se mi to stejně, a pozoruji to jen z vnitřní sítě. Pokud se připojím z venku přes WAN vše běží jak má, stejně tak přes SSH. Mám podezření na lighttpd ale nezkoumal jsem to. Chvíli to jde, chvíli ne…
Hlavně že se tam dostanu přes SSH,
Já pozoruji anomálii při připojování do banky (Raiffeisenbank), pokud je to přes LAN není problém, přes WIFI se mi spojení vždy rozpadne, a je jedno jestli to je telefon, tablet nebo notebook, takže je v podezření WIFI část routeru.
Rozpadne se to vždy když se přihlásím a komunikace by měla být už šifrovaná. Přitom jiné aplikace a weby jdou normálně. Může ale být chyba na straně banky.

Připojit se přes WAN jsem nezkoušel, díky za tip. Každopádně se mi toto chování turrisu moc nezamlouvá. :frowning:

Jinak jsem si díky vaší zprávě uvědomil, že zlobí právě především šifrovaná komunikace. Mám účet u KB a mnohdy se přihlašuji nadvakrát a dost často se mi také stávalo, že když jsem chtěl zadat příkaz k úhradě, tak po jeho odeslání se spojení rozbilo, musel jsem se přihlásit znovu a dle očekávání příkaz k úhradě nebyl zaevidován. Stejně tak když se přihlašuji do různých samoobsluh (operátor, poskytovatel připojení,…), tak je to na několikrát.

Jak píši, už ho mám v síti jen tak naprázdno, protože i s blbou krabičkou za 450 Kč mi internet funguje lépe, snad je to dočasný stav. :confused:

Edit: Tak bohužel i přes WAN se to chová stejně a rozumně použitelné je pouze SSH… Webová konfigurace ukrutně pomalá…

Mě zlobí jen ta banka. Už jsem vše projel antivirem, vymazal všechny historie a údaje z prohlížečů a nic, někdy to jede a někdy se mi to 3x za sebou rozpojí. V logu nic není, takže nevím kde začít hledat.

Já už také zkusil vše v rámci mých možností a znalostí. No nic, nejspíše budu muset vyčkat na další update, při troše štěstí to problém (alespoň částečně) vyřeší, pokud ne, tak budu pátrat dále, ale kdyby někdo na tomto fóru na cokoliv přišel, bylo by fajn, kdyby se o tom podělil s námi. :slight_smile:

Tak se taky přidávám. Včera začala zlobit LAN a po marném boji jsem se rozhodl k továrnímu nastavení… což se ukázalo ještě marnější, protože v momentě kdy se turris aktualizuje, jsem bez Forisu, Luci i WiFi. Taky si jdu teda napsat na podporu, kdy bude aktualizace. Bohužel v takovém stavu je pro mě Turris nepoužitelný, tak jsem na tu linku dal zatím Omnii, aby se uCollect nenudil :slight_smile:

To uz skoro vypada, ze zdarma rozdane stare modre Turrisy splnily svoji historickou ulohu a nyni jsou jiz nepotrebne a sw se vyrazuji z provozu :slight_smile:

1 Like

Už se s tím pomalu smiřuji, nákup Omnie mě asi nemine, jiný router už nechci, za chvíli mám ten modrý 3 roky, jestli brzy umře… nebo umře podpora… :unamused:

Já jsem rád, že jsem si Omnii nepořídil, protože mít teď takové problémy s routerem za několik tisíc, to bych asi byl zlý… :slight_smile: Stále pevně doufám v to, že přijde update, který takovou základní funkcionalitu jako je běžný internetový provoz, fungující administrace a wifi síť, uvede do použitelného stavu. Raději oželím některé vychytávky Omnie výměnou za funkční Turris první generace, snad si nepřeji příliš moc. :confused:

Mě mrzí že aktualizace vyběhla 22.12. a nikoho asi nenapadlo že budou svátky a případné trable nikdo nebude řešit.
Bylo to trochu uspěchané.
Možná by to chtělo širší okruh beta-testerů…
Omnia má alespoň možnost se vrátit jednoduše k předchozí funkční konfiguraci.
Nabízel jsem svůj Turris někomu z týmu, dám mu na čas přístup, svoje data si můžu odpojit a jinak tam nic tajného nemám, třeba je to jen anomálie na pár routerech, ale podle ohlasu tady to bude asi většina.

Tak to jsem nevěděl, že u Omnie se jde jednoduše vrátit k předchozí funkční konfiguraci, to je určité velké plus. Kdyby tato možnost byla i u starého Turrisu, tak by mě nevydařená předvánoční aktualizace tolik netrápila a počkal bych si na další update. Tato funkcionalita u starých Turrisů asi plánována není, že? :confused:

Ano, jde to…
To je velké plus, návrat na předchozí snapshot operačního systému…
Jestli je plánovaná, nevím…

Problém s nefunkčním updatem jsem úspěšně reprodukoval a založil na něj tiket

Do následujícího releasu by tedy aktualizační proces měl být opraven. Oprava pomocí opkg upgrade je trochu brutální a obávám se, že může víc věcí rozbít než opravit, proto bych spíš navrhoval to, co psala kolegyně Nora - najít microSD kartu a provést obnovu systému a zavaděče z SD karty (ve Vašem případě pravděpodobně ještě máte router bez UBIFS - a nezapomeňte také na krok přepsání systému v paměti NAND). Je to trochu více práce, ale tovární obnovení by pak mělo proběhnout rychleji a router by po něm měl už fungovat normálně.

3 Likes

Ale já už UBIFS mám od verze 2.4, naposledy jsem udělal obnovu z SD karty nedávno, verzi 3.3, takže obnovu z karty bych nedoporučoval… raději bych počkal…

Tady se asi nechápeme - nejde o to, že by tam nebylo UBIFS, ale jde o to, že router instaluje více balíčků a v průběhu procesu se to někde rozbije. Nevím, jak je na tom aktualizace z 3.3, ale z 3.4 to funguje bez problémů. Tedy, je tam jeden drobný zádrhel, kdy na Vás v průběhu doinstalovávání balíčků může vyskočit dialog žádající o zadání jména a hesla, který pochází z nového HTTP minipotu - ten je potřeba ignorovat a zavřít (a hlavně do něj nezadávat heslo). To už máme také zaevidováno, takže i to snad bude mít brzy pořádné řešení.

tl;dr - budu s Vámi tedy nesouhlasit - pokud potřebujete udělat factory reset, aktualizaci z SD karty naopak naprosto doporučuji.

Já myslím že si rozumíme. Já jen chtěl doplnit, že někdo měl problém už ve verzi 3.3, dle starého fóra, tu já udělal čistou z karty a problém začal až po aktualizaci na 3.4, alespoň u mě…
Jinak vám držím palce a jestli můžu poprosit, pospěšte si…:relaxed: díky… za všechny…

update 3.3 kompletně zrušil můj turris 1.0 :slight_smile: pomohla až obnova z SD karty a přechod na UBIFS - následně oprava cest k aktualizacím, protože v SD obrazu byly špatně cesty a turris se poté nemohl spojit na aktualizace … vše vyřešeno a turris je “tak nějak” použitelný - WiFi stojí za starou bačkoru ve srovnání se stavem před 3.3 - je zajímavé, že notebooky s W7 šlapou celkem v pohodě, ale mobily s androidem a TV LG s WebOS mají s WiFi pořád problémy … uvidíme co bude dál :slight_smile: … OT: navíc mi asi “odešly” USBčka, což je škoda, ale zatím to neřeším - Joblodongl i TV tuner přesunu na Omnii :slight_smile: … už mi jednou USBčka nefungovaly a opět začaly fungovat po dlouhodobém výpadku proudu - takže předpokládám, že když turris vypnu na hodinu a nechám řádně “vychladnout” tak zase pojedou až do dalšího resetu bez vychladnutí :slight_smile: