Nefunkční reforis

Dobrý den,
delší dobu zápasím s nefunkčním rozhraním reforis. Zkusil jsem už znovu nainstalovat Turris, ale vždy se dostanu na sjejný problém. Pokud otevřu reforis, napoprve dostanu 401 s odkazem na přihlášení. Po přihlášení už se stránka nenačte viz screenshot. Díky

Pospa

Zdravím,
hlásím se také do klubu. Řekl bych, že se to GUI reForis začlo hrobit od verze 5.3.6. Napřed jsem podezíral cache ve Firefox, ale v Edge se to chová stejně. LuCI a Foris jedou OK. Mě se to chová tak, že po restartu se do reForis dostanu, ale po nějaké době už ne.

Tak tedy nevím co si mám o to myslet. Jak jsem dopsal poslední příspěvek, tak jsem ještě jednou zkusil refresh a ejhle, reForis najel…

Hezký den,

jestli se to děje už delší dobu, možná bude nejlepší kontaktovat technickou podporu a popsat co nejvíc detailů (model routeru, verze Turris OS, kdy se ten problém prvně objevil, apod.) - více na Support - Turris Documentation.

Co to je za model routeru (omnia, mox, …)?

Teď budu střílet od boku, ale běží na routeru ještě nějaký další software (LXC, pakon, …) mimo základní SW konfiguraci*?

* Cokoliv navíc po prvotním nastavení v Guide - další balíčky instalované z reForisu, z LuCI nebo klidně ručně z příkazové řádky.

Nechtěl jsem na toto otevírat standard support case, protože jsem si nebyl jistý zda není chyba někde u mě. Proto jsem také napřed zkoušel vyprazdňovat cache v prohlížeči či použít jiný prohlížeč. Bohužel jsem na tuto chybu narazil vždy pouze před vyžádaným reboot, kdy po HW reboot (MOX + patch v4… :face_with_raised_eyebrow:) se tato chyba “opravila”. Stejně tak se chová i ten MOX. SW reboot je proveditelný pouze po nějakou omezenou dobu po HW reboot, pak to po SW reboot zůstává v nějakém pastavu, který vyžaduje jednině HW reboot (Power OFF/ON). Možná to má nějakou souvislost…

Dobrý den,
přidávám maximum informací.

Seznam balíčku zde: Log in | Ulož.to Disk - The Personal Backup Service

To navedení na podporu jsem psal spíše pro @pospa, protože podle popisu v prvním příspěvku tam může být více příčin, proč se to děje a možná by to zasloužilo důkladnější diagnostiku.

Souhlasím, že je často lepší nejdřív problém profiltrovat přes fórum a až pak psát na podporu :wink:

Jedna věc, co by tohle mohla způsobovat je: Během updatu mohl být aktualizován reforis a/nebo backend reforisu, čili je možné, že chvilku trvá restart reforisu (a dalších komponent nutných pro reforis). Ovšem v tom případě, by se to mělo “opravit samo” a po chvíli by reforis měl být zase funkční.

Jestli se po update reforis vždycky znefunkční až do rebootu a je to reprodukovatelné chování, pak bych se přeci jen přikláněl k tomu, napsat na support.

MOX je skládačka a různé kombinace modulů se bohužel můžou chovat trochu jinak za různých okolností. A rádi bychom tyhle anomálie odchytili.

Zkoušíte http nebo https ? Občas to chtělo trochu lavírovat … mně to problémech šlo na https s povolením bezpečnostního dotazu a pak se to rozchodilo standardně na http.

Zkoušel jsem oboje, výsledek stejný.

Po update na TOS6 u T1.1 částečně nefunkční reforis:
Přehled - Test připojení - jen se točí a točí spin
Nastavení sítě - DNS - Otestovat připojení - jen se točí a točí
Správa - Snímky - nepoznám, jestli je vlastní snímek hotov. Jedině refresh stránky
Netmetr - Test rychlosti - test se spustí, ale na bargrafu to není vidět. Opět až refresh stránky přidá do seznamu další výsledek testu.

Vím, že oproti jiným reakcím na update je to maličkost, ale zamrzí to. Co se týče vlastního update, absolvoval jsem cca 5 restartů a jede to. Čas update mě překvapil jako mnohé z nás.

Aha. Díky za link. Zkusím

Jen pro doplnění této chyby … záznam ze syslog … používám browser Opera a na test Chrome

Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: [('[^/]*/(cpu-\\d+)/percent-active', ['value'], None), ('[^/]*/memory/(memory-\\w+)', ['value'], None), ('[^/]*/interface-eth2/if_packets', ['rx', 'tx'], 'lan'), ('[^/]*/interface-eth2/if_packets', ['rx', 'tx'], 'wan'), ('[^/]*/interface-eth2/if_packets', ['rx', 'tx'], 'guest')]
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: Traceback (most recent call last):
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]:   File "/usr/bin/foris-controller", line 33, in <module>
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]:     sys.exit(load_entry_point('foris-controller==5.2.0', 'console_scripts', 'foris-controller')())
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]:   File "/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/controller/__main__.py", line 231, in main
Souhrn

Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/app.py”, line 142, in prepare_app_modules
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 230, in init
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 151, in _get_all_jsons_in_dir
Oct 21 17:04:42 Turris_JB foris-controller[7664]: FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ‘/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller_modules/collectd/schema’
Oct 21 17:04:51 Turris_JB : luci: accepted login on /admin/status/syslog for root from 192.168.2.120
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: [(’[^/]/(cpu-\d+)/percent-active’, [‘value’], None), (’[^/]/memory/(memory-\w+)’, [‘value’], None), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘lan’), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘wan’), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘guest’)]
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: Traceback (most recent call last):
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: File “/usr/bin/foris-controller”, line 33, in
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: sys.exit(load_entry_point(‘foris-controller==5.2.0’, ‘console_scripts’, ‘foris-controller’)())
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/controller/main.py”, line 231, in main
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/app.py”, line 142, in prepare_app_modules
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 230, in init
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 151, in _get_all_jsons_in_dir
Oct 21 17:04:51 Turris_JB foris-controller[7740]: FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ‘/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller_modules/collectd/schema’
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: [(’[^/]
/(cpu-\d+)/percent-active’, [‘value’], None), (’[^/]/memory/(memory-\w+)’, [‘value’], None), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘lan’), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘wan’), (’[^/]/interface-eth2/if_packets’, [‘rx’, ‘tx’], ‘guest’)]
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: Traceback (most recent call last):
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: File “/usr/bin/foris-controller”, line 33, in
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: sys.exit(load_entry_point(‘foris-controller==5.2.0’, ‘console_scripts’, ‘foris-controller’)())
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/controller/main.py”, line 231, in main
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller/app.py”, line 142, in prepare_app_modules
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 230, in init
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: File “/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_schema/validator.py”, line 151, in _get_all_jsons_in_dir
Oct 21 17:04:59 Turris_JB foris-controller[7858]: FileNotFoundError: [Errno 2] No such file or directory: ‘/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_controller_modules/collectd/schema’
Oct 21 17:05:00 Turris_JB procd: Instance foris-controller::instance1 s in a crash loop 6 crashes, 4 seconds since last crash

Máte nainstalovaný balíček foris-controller-collectd-module, který je experimentální. Pokud jej odstraníte, tak by Vám reForis již měl fungovat.

1 Like

foris-controller-collectd-module nebyl instalován, byl tam foris-controller-collectd-module-src

Po jeho odinstalaci a restartu routeru chyba reForis přetrvává, jen bez dříve uvedené chyby v syslog,
chyba v prohlížeči je zde: …

A problem occurred in a Python script. Here is the sequence of function calls leading up to the error, in the order they occurred.

[/usr/lib/python3.9/site-packages/flup/server/fcgi_base.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flup/server/fcgi_base.py) in **run**(self=<flup.server.fcgi_base.Request object>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flup/server/fcgi_base.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flup/server/fcgi_base.py) in **handler**(self=<flup.server.fcgi.WSGIServer object>, req=<flup.server.fcgi_base.Request object>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__main__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__main__.py) in **__call__**(self=<reforis.__main__.AppWrapper object>, environ={'CONTENT_LENGTH': '0', 'DOCUMENT_ROOT': '/www/turris-webapps/', 'GATEWAY_INTERFACE': 'CGI/1.1', 'HTTPS': 'on', 'HTTP_ACCEPT': 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;...,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3;q=0.9', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, deflate, br', 'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE': 'cs,en-GB;q=0.9,en;q=0.8', 'HTTP_CACHE_CONTROL': 'max-age=0', 'HTTP_COOKIE': '_csrf_token=21dacf1f36a94a281f14f6623bd4a17014f2...tytdsoh; sysauth=e117b41d2a3fb876568a0e2ecca56a8b', 'HTTP_DNT': '1', ...}, start_response=<function BaseFCGIServer.handler.<locals>.start_response>)
Souhrn
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py) in **__call__**(self=<Flask 'reforis'>, environ={'CONTENT_LENGTH': '0', 'DOCUMENT_ROOT': '/www/turris-webapps/', 'GATEWAY_INTERFACE': 'CGI/1.1', 'HTTPS': 'on', 'HTTP_ACCEPT': 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;...,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3;q=0.9', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, deflate, br', 'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE': 'cs,en-GB;q=0.9,en;q=0.8', 'HTTP_CACHE_CONTROL': 'max-age=0', 'HTTP_COOKIE': '_csrf_token=21dacf1f36a94a281f14f6623bd4a17014f2...tytdsoh; sysauth=e117b41d2a3fb876568a0e2ecca56a8b', 'HTTP_DNT': '1', ...}, start_response=<function BaseFCGIServer.handler.<locals>.start_response>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py) in **wsgi_app**(self=<Flask 'reforis'>, environ={'CONTENT_LENGTH': '0', 'DOCUMENT_ROOT': '/www/turris-webapps/', 'GATEWAY_INTERFACE': 'CGI/1.1', 'HTTPS': 'on', 'HTTP_ACCEPT': 'text/html,application/xhtml+xml,application/xml;...,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3;q=0.9', 'HTTP_ACCEPT_ENCODING': 'gzip, deflate, br', 'HTTP_ACCEPT_LANGUAGE': 'cs,en-GB;q=0.9,en;q=0.8', 'HTTP_CACHE_CONTROL': 'max-age=0', 'HTTP_COOKIE': '_csrf_token=21dacf1f36a94a281f14f6623bd4a17014f2...tytdsoh; sysauth=e117b41d2a3fb876568a0e2ecca56a8b', 'HTTP_DNT': '1', ...}, start_response=<function BaseFCGIServer.handler.<locals>.start_response>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py) in **handle_exception**(self=<Flask 'reforis'>, e=ControllerMissing('Connection to controller 0000000B00006219 is lost.'))
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py) in **internal_error**(error=<InternalServerError '500: Internal Server Error'>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask/templating.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask/templating.py) in **render_template**(template_name_or_list='errors/500.html', **context={'error': <InternalServerError '500: Internal Server Error'>, 'g': <flask.ctx._AppCtxGlobals object>, 'request': <Request 'https://192.168.2.1/reforis/login' [GET]>, 'session': <FileSystemSession {'_permanent': True}>})
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask/app.py) in **update_template_context**(self=<Flask 'reforis'>, context={'error': <InternalServerError '500: Internal Server Error'>, 'g': <flask.ctx._AppCtxGlobals object>, 'request': <Request 'https://192.168.2.1/reforis/login' [GET]>, 'session': <FileSystemSession {'_permanent': True}>})
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py) in **add_translations_catalog_to_ctx**()
[/usr/lib/python3.9/site-packages/flask_babel/__init__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/flask_babel/__init__.py) in **get_locale**()
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py) in **get_locale**()
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/__init__.py) in **_get_locale_from_backend**(app=<Flask 'reforis'>)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py) in **perform**(self=MqttSender, module='web', action='get_data', data=None, raise_exception_on_failure=True, controller_id=None)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py) in **perform**(self=MqttSender, module='web', action='get_data', data=None, raise_exception_on_failure=True, controller_id=None)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/reforis/backend.py) in **_send**(self=MqttSender, module='web', action='get_data', data=None, controller_id=None)
[/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_client/buses/mqtt.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/foris_client/buses/mqtt.py) in **send**(self=<foris_client.buses.mqtt.MqttSender object>, module='web', action='get_data', data=None, timeout=30.0, controller_id='0000000B00006219')
[/usr/lib/python3.9/site-packages/foris_client/buses/mqtt.py](file:///usr/lib/python3.9/site-packages/foris_client/buses/mqtt.py) in **check_controllers**()

**ControllerMissing**: Connection to controller 0000000B00006219 is lost.
args = ('Connection to controller 0000000B00006219 is lost.',)
device_id = '0000000B00006219'
with_traceback = <built-in method with_traceback of ControllerMissing object>

Nemám na T1.1 nainstalován ani foris-controller-collectd-module ani foris-controller-collectd-module-src.

  • Nejsou nějaké errory, warningy, apod. v logu /var/log/messages?
  • Případně, jaké další moduly foris-controlleru máte ještě nainstalované?

Pro upřesnění, jde o problém spojený s verzí TOS 6 na Turris Omnia, systém je na mSATA SSD

V syslog nyní (od odinstalaci foris-controller-collectd-module-src) žádné chyby stran reForis nejsou … přihlášení reForis mne natvrdo hodí do https.

Instalované/ neinstalované moduly vypadají takto:

==== Ano - instalované

foris-client
foris-controller
foris-controller-app
foris-controller-data_collect-module-src
foris-controller-diagnostics-module
foris-controller-diagnostics-module-src
foris-controller-haas-module
foris-controller-haas-module-src
foris-controller-hotplug
foris-controller-netmetr-module
foris-controller-sentinel-module
foris-controller-schnapps-module
foris-controller-storage-module

===== Pro pořádek neinstalované

follectd
foris-client-src
foris-controller-collectd-module
foris-controller-collectd-module-src
foris-controller-data_collect-module
foris-controller-netboot-module
foris-controller-netboot-module-src
foris-controller-netmetr-module-src
foris-controller-nextcloud-module
foris-controller-nextcloud-module-src
foris-controller-openvpn_client-module
foris-controller-openvpn_client-module-src
foris-controller-openvpn-module
foris-controller-openvpn-module-src
foris-controller-pakon-module
foris-controller-pakon-module-src
foris-controller-sentinel-module-src
foris-controller-schnapps-module-src
foris-controller-storage-module-src
foris-controller-subordinates-module
foris-controller-subordinates-module-src

Po 6.0 mi to dělalo přesně tohle (http hodí na https /cgi-bin/luci/ kde je 404). Nejsem schopný se dostat do administrace. Pak přišla další bugfix verze a zas to šlo. Teda, trochu. Nešlo se přihlásit do luci (špatné heslo), tak jsem musel do reForrisu a pak přepnout do luci. Stalo se mi i že v luci nebylo menu, ale restart to vyřešil. Dnes jsem si všiml že nejde VPN, takže někdy o víkendu, nebo v pondělí ráno to nějaká aktualizace zase rozbila. Zkusil jsem tedy načíst aktualizace, ty co to našlo jsem nainstaloval a chtěl reboot. Ten ale nic nerebootnul. Tak jsem to zkusil přes SSH, ale nic, reboot nefungoval. Tak jsem to rebootnul tlačítkem vzadu a teď jde VPN, ale reForris ani luci zase nic.