Jak zprovoznit Per user bandwidth monitoring

Dobrý den.

Potřeboval bych měřit, jak vytěžují linku připojení uživatelé - jejich aktuální upload a download speed…
Něco jako je toto: https://wiki.openwrt.org/doc/howto/wrtbwmon

Neporadil byste mi prosím někdo, co a jakým postupem nainstalovat? Nebo je pro turris nějaký hotový balíček?

Díky moc! Roman

Majordomo nesplnuje tve pozadavky?
https://www.turris.cz/doc/cs/howto/majordomo

Ne, bohužel. Ten neukazuje aktuální vytížení linky (upload a download speed) uživatelem - jen množství stažených a odeslaných dat za určité období. Já potřebuji vidět, kdo a jak vytěžuje (a limituje) ADSL linku v daném okamžiku…

V administraci Turrisu vidím v položce Grafy v reálném čase/Provoz, že Up kapacita ADSL linky je plně vytížená, ale nejsem schopen se podívat aktuálně kým …

QoS si nezkusil ? - jsou tam nějaké možnosti jak uživatele na lince podělit.

Jak dlouho ten stav přetížení linky trvá ? Je to několik minut (jednotky) nebo trvalejší stav. Majordomo by ti v hodinovém rámci mohl něco napovědět - hodinová statistika ti nepostačuje? Tam bys viděl kam odkud a kam ten provoz běží

Kolik máš v LAN uživatelů, dá se k nim dojít pěšky a podívat se co provozují ? :slight_smile:

Pro Omnii ( a bude to i pro Turris) bylo jako stretch goal uvedeno to co by rád @Roman_Senkyr.

V případě adsl/vdsl se jeho požadavek dá pochopit a QoS by měl pomoct.
Případně dětem omezit upload (případně download) pomocí aplikace.

Jistě, že je zajímavé sledovat “sedě u stroje” kdo v tuto chvíli vytěžuje linku a brzdí mi internet. To chceš takto hlídat on-line - nebo si na to najmeš pracovní sílu? Zajímavé to je, ale nevidím v tom žádný smysl pokud neřekneš, co chceš docílit ! Bez toho je to jenom “capriccio”.

  • Pokud chceš podělit linku na více uživatelů (což předpokládám), zkus QoS.
  • Pokud máš hodně “neřiditelných” uživatelů podívej se do hodinového Majordoma.
  • Pokud máte všichni dohromady velké požadavky na linku, tak musíš hledat rychlejší připojení.

What’s going on ? :slight_smile:

1 Like

Jsem na ADSL s cca ! 512 kB uploadem, na WIFI mi visí 8 userů. Rychleji to tady nejde a jiný poskytovatel tu není. Večer je někdy upload zahlcen, internet téměř nejde a já potřebuji napomenout hříšníka. Můj předchozí router nejen že uměl ukázat, jak kdo v danou chvíli linku vytěžuje Speed UP i DOWN, ale uměl pro jednotlivá IP nastavit konkrétní limity. Hříšníkovi jsem pak utáhl kohoutek :-). Myslel jsem, že tak sofistikovaný router, jako je Turris, to bude mít automaticky…
QoS se mi nepodařilo nakonfigurovat tak, abych tento problém eliminoval.

Je jasné, že na takové lince je to krize… je to doba (ledová) telefonní. Zásadní problém u tebe je rychlost připojení - 512k je krize pro jednu stanici. Ty se to pokoušíš řešit ručním řízením provozu, což je podle mně pochybná cestička. Já bych řešil připojení.

Kolik platíš za stávající připojení ? Nezvažoval si LTE připojení - o kolik dražší by to bylo ? Za 400-500 Kč by si měl to, co potřebuješ (down 4,6-44,7 Mb/s; upload 1,1-20,2 Mb/s). V místě horšího signálu bych hledal model s možností připojení antény a umístění na půdu.

Edit: Pokud je tam jeden nebo skupina náročných uživatelů, dal bych je na samostatné LTE a ať si to zaplatí - včetně přikupování dat.

Mně by stačil ten balíček wrtbwmon pro Turris :smiley: v úvodu tohoto topicu.

LTE spojení má za ty peníze FUP. Navíc není jasné, jestli by šel LTE modem konfigurovat do bridge módu - pokud ne, musel bych vrátit Turris a použít můj router - a to je ten, který tu možnost měřit a omezovat UL a DL speed má :-).

Díky, Roman

1 Like

Zkus si nainstalovat iptraf-ng jestli ti nebude stačit - minimálně na realtime kontrolu je dobrý :slight_smile:

1 Like

Kontrolovat může, ale to problém 512 kb nevyřeší. :slight_smile:

Vím, že nevyřeší, ale realtime uvidí kdo, kam, kolik a může trestat jak chtěl … - sám mám doma VDSL cca 10/1 a před tím to bylo ADSL 4/0,3 + Turris 1.0 :slight_smile: k tomu jsem pořídil Omnii + LTE a teď nějak snad pořeším balancování provozu … Turris 1.0 + VDSL pomalá rychlost, ale žádné FUP … Omnia + LTE vyšší rychlost, ale FUP … prozatím to mám tak, že sám používám jako bránu Omnii a ostatní jedou přes Turris 1.0 a přemýšlím jak to pořešit jinak …

1 Like

Myslel jsem, že tak sofistikovaný router, jako je Turris, to bude mít automaticky…

Ano a tak si se přišel na fórum zeptat jak na to a jako odpověď se ti dostane, že bys měl změnit poskytovatele internetu.
To tak nějak shrnuje mojí dosavadní zkušenost s Turris Omnia. Něco mi říká, že ke konci této jízdy všichni pochopíme, že by nám ta 741 s dd-wrt stačila…nhf

1 Like

Díky moc za radu. Když dám tento balíček Tourrisem (záložka System/software) vyhledat, tak jej nenajde. Jak postupovat?

Roman

Měl by tam být - zkus dát - aktualizovat seznam balíčků, potom dostupné balíčky - klikni na “i” a je to řazené abecedně - musíš ho tam najít … jinak přes SSH - opkg update a potom opkg install iptraf-ng

Aktualizoval jsem a vylistovalo se s “ipt” jen toto

Název balíčku	Verze	Size (.ipk)	Popis

Instalovat ddns-scripts 2.7.3-1 0
Instalovat iptables 1.4.21-3 0
Instalovat iptables-mod-nflog 1.4.21-3 0
Instalovat iptables-mod-tproxy 1.4.21-3 0
Instalovat kmod-ipt-conntrack 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-core 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-ipset 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-nat 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-nat6 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-nflog 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-ipt-tproxy 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-iptunnel 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-iptunnel4 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-iptunnel6 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-nf-ipt 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat kmod-nf-ipt6 3.18.45+4-1-ac146b921…e-4 0
Instalovat libjson-script 2015-06-14-d1c66ef113…5f8 0

tak to je špatně - já tam mám desítky balíčků při vyhledání “ipt” … máš aktuální verzi ? funguje ti opkg - nenapsal ten update nějaké chyby ?

Hmm, ano, to bude asi tím:

collected errors:

  • opkg_conf_load: Could not lock /var/lock/opkg.lock: Resource temporarily unavailable.

Ach jo … to je past vedle pasti! Co s tím?

Collected errors:

a tak dále pro všechny další: telephony, atd. - u všeho “returned 60”
.
root@turris:~# opkg install iptraf-ng
Unknown package ‘iptraf-ng’.
Collected errors:

  • opkg_install_cmd: Cannot install package iptraf-ng.
    root@turris:~#

něco podobného se tu řešilo cca před měsícem …

jakou máš verzi Turris OS ? fungují ti automatické aktualizace ?

1 Like