Custom NAS box for turris omnia + 2xHDD

@S474N

Pokud mas Turris v1.1, potom koukni na tohle vlakno.

Řešení racku se mi velice líbí. Ohledně pošty do ČR ti napíši, jak by se to dalo vyřešit. :slight_smile:

Viděl jsem rack maximálně asi 3x k životě, tak moje otázky budou spíše laické:

  • Turris 1.1 disponuje USB 3.0 headerem na desce bylo by možné vytvořit místo pro dva porty (ve předu / vzadu)
  • Mluví se tady o keystonech - nebude v tom nějaká prodleva? / Nebylo by lepší se “vyprdnout” na keystony?

Co jsem koukal na racky tak jsou dostatečně velké (zase záleží, jak které řekl bych) a k racku se v dohodné době nejspíš nedostanu.

Vejde se tam případně, kdybych chtěl disky odhlučnit pomocí Scythe Himuro (pozice 5.25) vedle sebe a pokud ne, tak podle obrázku to vypadá, že by se tam mohli vejít celkově 4x 3.5" disky (teď jak tam máš ty dva disky, tak další dva na sebe)?

K pigtailům bude možné, tam udělat dírky jak jsou v Omnii pro další dvě antény? (Vím, že bude možné si to dodělat sám jako to s tím headerem, ale to prostě nebude ono?)

  1. pošta do ČR vyjde tak 10-15 €?

  2. USB3 áno, diera nie je problém. Problém je ako tam chceš uchytiť aký konektor. Bolo by treba nejaký so šróbmi aby bol pevný. Niečo takéto:


    ale tu by šlo o výrazne individuálne riešenie. dodávka materiálu z eBay je cca 2 až 6 týždňov, niekedy viac.

  3. keystony - čo myslíš pod pojmom “prodleva”? ich dostupnosť nie je problém, nejaké mám skladom. Ak myslíš prodlevou rýchlosť dát, tak to určite nie :slight_smile:
    Inak neviem ako by si tam chcel zapájať káble, snáď nie zakaždým to vyberať z racku. Preto som ich navrhol spredu, a ak má niekto opačnú montáž, aj zozadu.

  4. 5.25 pozícia je len tak tak natesno. špecifikácia 1U je 44,4 mm na výšku a 5,25 pozícia je cca 44 mm myslím, ale takto sa moc nedá rack stavať…a konštrukcia by bola dosť oslabená veľkým výrezom vpredu, prehýbalo by sa to. A ten Scythe Hirošima to je čo??? ten obrchladič na disk? zabudni. Rack ako-taký keď ho máš niečím osadený je hlučný (switche, servery, čokoľvek…) a normálne má vpredu dvere, v lepšom prípade sklenené a určite nebudeš vnímať disky ako rušivý element. Môžeš ich posadiť na plávajúce gumené podložky aby si sa vyhol prenosu vibrácií

  5. Štyri disky tam sotva narvem, dá sa to síce potiahnuť dozadu ale to nikto nebude chcieť, keďže minipcie sata karta má dva porty, na usb3 dáš tiež asi tak 2 malé disky… A na seba určite nie, je to privysoké, už by to muselo ísť na 2U

  6. dierok na antény podľa ľubovôle, samozrejme rátam s piatimi vpredu a piatimi vzadu, podľa toho ako si kto chce namontovať. akurát to budem musieť nejak rozmiestniť pomedzi tie keystony keďže šírku mám len 450 mm max, skôr rátam s 440 mm, niečo z tej šírky vezme doska

Možností je naozaj veľa, ale niečo vyžaduje šikovného človeka. Toto čo môžem ponúknuť nie je set s 1000 káblami a elektronikou ale len čistý holý plech, podľa požiadaviek vyplývajúcich z diskusie ktorú vedieme. Všetku bižutériu je treba si zabezpečiť individuálne

1 Like

Ano, Turris 1.x potrebuje pouze 12V (originalni zdroj ma 3,33A, tedy 40W). Vzhledem k diskum bych byl radsi, kdyby to resil rovnou vse jeden zdroj a ne nejaky bastl pres napajeni vetraku. V racku mam i dalsi zarizeni a riskovat cokoliv kvuli usetreni par korun nema smysl.

Jak mas poresenou montaz keystone? Bude tam predsazena konstrukce nebo to bude trcet nekolik mm ven?

Koleon: viz. vyse, nehodlam uplne zbytecne riskovat, radeji mam veci predimenzovane.

Pepe: jaka prodleva keystonu? Jako co by melo mit prodlevu? Jinak ja osobne bych asi dirky na anteny ani nepotreboval. V racku je to stejne zavrene a ten to odstinuje a wifi mam napriklad ja trvale vypnutou.

Jinak to dodelani USB hubu by bylo luxusni :slight_smile:

keystony vzhľadom k jednoduchosti konštrukcie budú trčať cca 5 mm von. Bohužiaľ. Ale je to len kozmetická záležitosť samozrejme. Tak ako je na prvej fotografii vlákna.
Nenapísal si stále či máš 1.0 alebo 1.1, pretože ten druhý má piny na HDD a všetko je vyriešené. V prípade 1.0 budeš bohužiaľ asi musieť použiť nejaký bastel, snáď by stačil malý obvodík so 7805-kou. Nie som spešl elektrikár takže neporadím presne. 40W zdroj to musí utiahnuť s rezervou.
USB hub ako som spomínal sa dá, len sa treba dohodnúť, čo chcete použiť. Ten čierny guľatý kábel na fotke je cool, len ho budeš musieť odstrihnúť na konci a vyrobiť si nejakú vec na pin header čo tu bol spomínaný, prípadne doska ktorá má vzadu USB3 ako Omnia, tam nie je problém. Neviem presne ako vyzerajú prvé turrisy, nejdem to v tejto chvíli pozerať.
Diery na antény určite budú musieť byť, aj vpredu aj vzadu.

Ty keystone by sly udelat pomerne jednoduse zapustene. Stacilo by vyriznout laserem to same (v rozsahu jenom tech keystone) a potom by se to dalo vevnitr predsadit s pomoci neceho distancniho (klidne ctyri male maticky natvrdo nalepene lepidlem). Co ty na to?

Osobne mam 1.1, ale o zadnych pinech na HDD vubec nevim? Taky si myslim, ze i tak by byl poradnej 1U zdroj lepsi, nez u toho mit nekde “plandajici” notebookove trafo, ktere je v zakladu.

S dirami na anteny nemam problem, pokud bych si mohl vybrat, tak bych je tam nechtel, pripadne by se daly sehnat ty zaslepky, co byly u Omnie (vi nekdo, kde se vzaly?).

Porad premyslim, jak s temi USB, osobne pouzivam jak DVB-T tuner, tak i propojeni s UPS a nevim, jak by se to v pripade racku dalo vyresit.

is this way OK for you?

I have problem with LED alignement. In 3D model they are square but really they are round. Can someone post detailed photo? Turris 1.1 of course…


https://www.aliexpress.com/item/60W-Dual-output-5V-12V-Switching-power-supply-AC-to-DC/628635968.html

Jestli do toho muzu kecat, tak bych urcite nedaval ty ETH mezi anteny a primlouval bych se za to reseni, co bylo jako prvni prispevek, tedy hned vedle diod. A pokud bych si mohl hodne vymyslet, tak oddelit WAN vetsim kouskem plechu a jeden port taky, tedy aby to bylo 1+1+1111 (mensi mezery).

Co presne chces vyfotit?

Pánové, tohle vypadá velice zajímavě. Mám Turris 1.1, kdyby se přidal sata řadič, napájení z turrisu a tahle skvěle vypadající krabička, byl by z toho skvělý NAS. Pokud by byl linomaniac ochotný nám pár kousků vyrobit, šel bych do toho. Můžu nějak přispět s troškou do mlýna?

Satan, a kde akože mám dať tie porty a antény všetky? ono to proste na šírku nevychádza. nedá sa inak. Je to logické riešenie. Potrebujem 20 cm na antény, 20 cm na porty a 20 cm na šírku dosky… nejak sa mi tam pri celkovej šírke 45 cm tých 15 nejako stratilo… hmmm…
Ja chápem že ty konkrétne antény nevyužívaš, ale čo ak možno raz začneš? a čo ostatní ktorí ich využívajú? Predná montáž antén je určite lepšia ako zadná, lebo nie je jasné, čo má kto nad tým. Dajú sa síce otočiť dole, ale aj tak…

Potreboval by som detailnú fotku LEDiek, ako skutočne vyzerajú, aké majú odsadenie môžem aspoň vydedukovať. Ako som písal, v 3D modeli sú kockaté a svetlovody osadené úplne hore, ale v skutočnosti sú zrejme okrúhle.

Ohľadom napájania, celkom by vyhovoval zdroj ktorý som dal do linku. Aj by sa zmestil. Pokiaľ nepoužívate 3.3V na malé disky, je vyriešené. Káble máte isto po šuflíkoch.

A ešte k tomu USB na front panel, jeden tam je osadený ale vzadu sú ďalšie dva. chcete ich vyviesť na predný panel? Myslím, že asi by to nebolo dobré. Zadné sú asi len USB2 a pokiaľ v nich niečo máte, asi to nevyberáte stále.

Power Supply12V + 5V:

Aha, uz to vidim, tam fakt neni misto.

Co se me tyce, tak ja anteny urcite pouzivat nezacnu z nekolika duvodu:

  • rack jako takovy stejne funguje jako klec a stini to. Navic z logiky veci, pokud uz ma nekdo rack, tak to ma stejne nekde mimo (technicka mistnost, garaz, apod.) a tudiz stejne bude mit wifi infrastrukturu vyresenou jinak. Nicmene at se vyjadri dalsi zajemci o rack, jestli anteny chteji nebo ne.

  • mam reseni od UBNT - Unifi AP AC PRO, takze prece nebudu logicky downgradovat.

Jinak s tim zdrojem nemam problem, klidne souhlasim.

A co se tyce zadnich USB, osobne pouzivam na DVBT tuner a komunikaci s USB, takze v obou pripadech USB 2.0 bohate staci. Jen bych asi potom jednu dirku asi vyuzil na protazeni koaxu od anteny k tuneru.

či je rack klietka či nie, ja mám 15U rack v dome na schodoch, wifinu v ňom a ide to pekne. Všetko je individuálne. Antény logicky môžeš vyviesť na dlhších pigtailoch mimo rack. Každému podľa chuti. Avšak určite nechcem ubrať možnosť využiť ich priamo. Riešenia pre zadné USB porty môžu predsa zostať vnútri krabičky a ako si poznamenal, káble môžu ísť cez nevyužité diery pre zadné keystony, prípadne tam nakreslím ešte nejaké otvory, určite minimálne jeden bude pre 240V k zdroju.

Zdroj bych navrhoval napajet pres standardizovany IEC C14 konektor:

Co se anten tyce, tak bych asi fakt navrhoval hlasovani - pripadne, kdyby to nebyl problem, tak vyrobit verzi bez nich. Pripadne nechat otvory vzadu, kde by to prave pres pigtaily slo vyvest ven z racku. Ale vepredu mi to prijde jako nesmysl.

Jinak jsem se dival, ze by sel sehnat i keystone s F konektorem na antenu, takze tak bych si asi nakonec vyresil sam vyvedeni anteny.

aj o tom som písal. priestor na individualizáciu - keystone SMA. Už len zohnať záujemcov :smiley: zatiaľ si asi jediný.

Vsak zatim muzeme resit technicke provedeni a pocitam, ze par lidi se prida.

Pokud jde o me, vezmu dva kousky.

Co dat rovnou dozadu tento konektor, s vypinacem a pojistkou? Na eBay za 19 Kc.

Dalsi veci je, ze by chtelo poresit vetrani, tech veci uvnitr uz bude docela dost a ty teploty se nechutne nascitaji.

na širší napájací konektor tam už nie je miesto. príliš by sa oslabila konštrukcia. a chladenie je vpodstate vyriešené. vrch je otvorený takže teplo odchádza prirodzene. Odťahový ventilátor nemám kam umiestniť.
Elektronické komponenty sú stavané na prevádzkové teploty 50 - 100 stupňov, takže tam nevidím problém, HDD predsa je najefektívnejší pri teplote okolo 40-45 stupňov. Vypínač naozaj nie je potrebný. Na switchoch tiež nieje a dokonca predsa nieje ani na Turrisoch. Normálne sa v racku reštartuje vytiahnutím z PDU :slight_smile: Ak na tom naozaj trváš, je trošku miesta medzi predným USB a prvým keystonom. Vyvŕtaj dierku a daj okrúhly vypínač / spínač na hardreset. V prípade zničujúcej potreby dať tam ventilátor môžeš využiť zadné otvory pre keystony na odťah vzduchu

Daj mi vediet ak to budes mat hotove asi aj ja by som mal zaujem

Final render:
Turris 1.1

jednu jedinú vec potrebujem, fotku LED


Fotky LEDek z Turrisu. Foceno objektivem 90mm, v EXIFu bude i vzdálenost od objektu.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/2097943/ledky_turris.tar.gz

Kdyby nestačily, nebos potřeboval jiné, nafotím.