Connecting to GPON via SPF

Hello,

I’m interested in connecting the Turris Omnia to GPON network, so I would like to ask about the SPF.

  1. Did you have the scenario of connecting to GPON in mind? Did you test some SPF to GPON ONU stick? Is there any specific, which you could recommend?

  2. If yes, what about software side of the stack, how to recognize different services (Internet access, IPTV, VoIP) and send them to the right Ethernet port or VLAN?

My use case is specific to Orange SK, where currently are two possibilities - to use an older GPON ONT made by Cambridge Silicon (not provided anymore), which has only 100 Mpbs ports on the metallic side, but it’s a proper bridge, or a newer Huawei ONT (HG8245H), which has gigabit ports, but works only in router mode (a poor one). Having a third option would be great.

2 Likes

I am also interested, especially in the case of a FTTH connection.

Hi, I have bad news for you. Orange SK supports only GPON devices from their offer. I think the main reason is the IPTV service, which is preconfigured on their devices. As I talked with one of their employees on customer service, and he told me, the old white GPON converter with 100Mbps ethernet ports is better than the new with 1Gbps ports, and he not recommended me the upgrade to the newer.

Hi,
ONT from Huawei (HG8245H) actually supports bridge mode. According to the Orange support you just need to ask them specifically to turn this mode on.

See http://www.orange.sk/expertlinka/forum/internet/huawei/?tx_mmforum_pi1[action]=list_post&tx_mmforum_pi1[tid]=2808&tx_mmforum_pi1[fid]=557

I plan to use this setup in my configuration.

That’s great. Until now, I found only the exact opposite (from the same guy!):

http://www.orange.sk/expertlinka/forum/televizia/STB-pre-Orange-TV?tx_mmforum_pi1[action]=list_post&tx_mmforum_pi1[fid]=450&tx_mmforum_pi1[tid]=2771

Well, that’s kind of expected. However, there’s a big difference between “is supported” and “works fine, no problems at all”. I don’t expect Orange to solve any problems if I had any, but if there was something working - if not for other use, than to just have one box in the cabinet instead of two…

I don’t know how the IPTV works, so far it looks like on the WAN interface there are two VLANs and in the ONT they are routed into two different subnets, available over one lan segment. The settopboxes know into which subnet they are belong? That would be for “EVO4” generation, the older ones supposedly work differently and they will phased out.

Recently I’ve found an older thread discussing latest ONT and IPTV behind another router. You may take a look here:
http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/39337-Orange-fibertv-a-internet-cez-jeden-kabel

For IPTV is used IGMP protocol, TV and internet are in separate VLANs. Maybe IPTV can be forwarded using IGMP Proxy feature and proper VLAN tagging… Better solution (if available) is IMHO to connect IPTV Boxes directly to ONT port 1,2 or 3 and have Turris in port 4 (with public IP). EVO3 and EVO4 boxes probably work the same way. I have one EVO4 and one EVO3 and they both work OK.

As you told, if you will be able to connect to fiber directly with Turris, you are probably on your own.

Neviem, že prečo si píšeme anglicky, keď tu riešime slovenský Orange. :slightly_smiling:
Ale teraz k veci. Čo ja viem, tak Orange zariadenia vo svojej sieti registruje podľa sériového čísla, takže na 99+1 % iné konvertor ako ich nerozchodíš. Žiaľ, nefunguje to tak, ako napr. u ADSL, kde je ešte prebieha overenie zákazníka cez PPPoE a tým pádom ISP nemusí riešiť, že z aké zariadenie používaš. O Orange je evidentne nejaký druh identifikácie práva na základe pripojeného modemu. Takže neostáva nič iné, len ich donútiť k tomu, aby konvertor fungoval v bridge režime.

Čo sa týka výmeny bieleho GPON za novší s 1 Gbps portom, musíš zvážiť pre a proti. Ja osobne som zostal pri starom, nakoľko takto je zariadenie moje a nemusím platiť za nájom konvertora a STB, a nemám ani viazanosť. Žiaľ, Orange si je vedomí toho, že nemajú poriadnu konkurenciu so symetrickou rýchlosťou uploadu a downloadu, takže sa ani nesnažia neviazaných zákazníkov osloviť nejakou výhodnejšou ponukou.

Možno len tak zo slušnosti voči ostatným :slightly_smiling:

Áno, viem že Orange má autorizáciu podľa sériového čísla, ale to sériové číslo nemusí byť dodané nimi. Je kľudne možné napr. kúpiť tento Huawei na dx.com a Orange nemá problém ho zaregistrovať. Rovnako sa dá rovno kúpiť rovno u nich, netreba prenajímať, akurát stojí o niečo viac ako na dx. Pre Orange je dôležité jedno prípojné miesto = jedno sériové číslo.

Mňa zaujímajú dve pripojenia - moje a mojich rodičov. Ja mám len Internet, takže žiadna IPTV ma netrápi, pokiaľ by nejaký SPF to GPON konvertor fungoval, som spokojný. Keby nie, starý ONT funguje v bridge mode doteraz, akurát ma trocha škre, že nevyužijem celých 250 Mbps, ale iba 100. No, skoro problémy prvého sveta :wink:

U mojich rodičov je to komplikovanejšie, pretože majú EVO4 stb a tam musia mať Huawei. Kým nemali IPTV, mali starý konvertor a router s openwrt na verejnej adrese. Hyperion však dal info, že Huawei je možné prepnúť do bridge módu, čo je super a vyrieši môj problém u robičov (Huawei nevie forwardovať do DMZ protokoly iné protokoly ako TCP alebo UDP, ako napr. ESP a Windows IPSec klient má problém s IPSec gateway za NAT).

To, že sa dá kúpiť konvertor a STB aj u nich je mi to jasné, ale finančne neefektívne, lebo spolu to je cez 200 €. Za tie peniaze môžem platiť ten ich blbý nájom viac ako 4 roky.
Zároveň ak máš vlastné zariadenia a nepodpíšeš dodatok k zmluve, tak nedostaneš ani zľavu pre verných zákazníkov pri navýšení rýchlosti uploadu (stálemu zákazníkovi dávajú 15 Mbps upload zadarmo a doplácaš iba rozdiel do 250 Mbps), Takže v mojom prípade by som pri kúpe zariadení zvlášť platil o ďalšie 1 € viac (celkom o 5 € viac). Majú to dobre premyslené. Jediná výhoda je, že v prípade poruchy niektorého zariadenia nič nemusíš riešiť, lebo máš nekonečnú záruku. Na druhej strane starý CIG GPON kúpiš cez Bazoš za 10 €, takže aj keby sa mi pokazil, tak zohnať druhý nie je problém. :slightly_smiling:

Neviem, ako je to teraz, ale ja som po zmene z vernostneho (mobil) 40/4 na vernostny 100/10 klesol s mesacnym poplatkom o 5 euro (platil som 20, potom 15). Nove zariadenia som nebral. Potom prislo navysenie rychlosti, na 250/100, bez zmeny ceny. Bolo to ale davnejsie, viazanost bola, uz davno vyprsala.

Kedze to pripojenie mam dlhsie ako 4 roky, planujem ho mat este dlho, teoreticky efektivnejsie je teda kupa ako prenajom, aj ked je to cash out na zaciatku ;). No ale co si budeme hovorit, ani Turris nie je najlacnejsi a co som pozeral SPF-to-GPON dongle, tak tie su tiez okolo stovky.

Tak ty máš teraz ktorý modem ak máš 250/100 Mbps?

Ja platím 35,51 €, ale mám Internet + TV + nejaký programový balík + navýšenie uploadu na maximum, tj. 100/100 Mbps (po výmene konvertora 250/100 Mbps) a k tomu ešte pevnú IP adresu.

Konvertor mám ešte ten biely CIG GPON G25-E, a ak ma pamäť neklame, tak STB je Sagem IAD84HD.

Faktúra vyzerá asi takto:
FiberNet + TV zlacnený: 19,99 €
Pevná IP adresa: 8,03 € (kto túto cenu vymyslel?)
Tematický balík: 2,49 €
Zvýšenie rýchlosti na 10 Mbit: 4,99 € (toto úplne nechápem)
Zaokrúhlenie: 0,01 € (toto mi už hlava vôbec neberie, účet za 35,50 zaokrúhlili na 35,51 € ???)

Rôzne som to kombinoval cez ich internetovú stránku, a nikdy sa mi nepodarilo dostať na nižšiu sumu. Jediná možnosť by bola keby som mal u nich aj mobilné služby, ale tie mám zatiaľ radšej u konkurencie (dali lepšiu ponuku). :slight_smile:

P.s.: Teraz som pozeral, že nájom konvertora a STB je za 1,98 €. Tým pádom je návratnosť pri kúpe vlastného STB a konvertora viac ako 8 rokov.

Linku mam oficialne 250/100, ale so starym konvertorom, takze efektivne 100/100.

Preto vymyslam, ze keby fungovalo pripojenie na optiku na Turrise, mal by som realnych 250/100. Dalsia moznost je kupit Huawei a nastavit ho ako bridge, ale to je vydavok, ktory neviem ci nieco prinesie - fakt neviem, ci budem vidiet rozdiel, ked aj tak vacsinou idem cez wifi.

Na ich internetovej stranke vernostne ceny nenajdes. Musis najst nejakeho ochotneho predajcu, ktory ti spravi cenu.

Ak funguješ doma cez wifi, tak pre teba upgrade nemý žiaden zmysel.
Ja rozmýšľam nad výmenou konvertora kvôli tomu, že mám doma malý server a kvôli nemu by sa hodilo mať upload 250 Mbps. Download až tak neriešim, 15 minút hore-dole pri “zálohovaní” HD filmov neriešim. :smiley:

Mam este dalsie zariadenia, pripojene kablom.

Napriklad NAS. Akurat ze ked na nom dam nieco tahat, tak je to v screene a je mi jedno, ci to trva 5 alebo 10 minut. Potom HTPC, ale to tiez nepotrebuje extra velku rychlost, ked streamuje Youtube alebo inu sluzbu.

Takze ano, upgrade by bol len pre dobry pocit, ze mozem ist po nejaky vyssi limit :slightly_smiling:

No a zabudol som: mam VPN domov. Tam by sa rychlost hodila, ale zase som limitovany vykonom CPU na routeri… Uvidime, aky rychly bude Turris.

It would be awesome of you could stick to English :slightly_smiling:

M4x

Don’t worry, we were discussing a specific ISP, you’re not losing out on anything.

That’s not what I’m worried about :wink:

M4x

M4x - sorry for not posting in English :innocent: … if I get answers to my questions, I will summarize them in EN

Takisto by som rad nahradil hujavej od Orange a nechal tam iba Omniu, tak som rad ze je nas tu viacej… diskusia bude asi zaujimavejsia ked budeme mat Omnie doma :slightly_smiling:

Ked uz ale mam prilezitost hovorit s inymi ludmi ktori su na Orange FiberNet, tak sa chcem opytat par veci ohladom tych ONT (offtopic ohladom Omnie):

  1. zohnal som si cez bazos 2ks toho stareho ONT od CIG, ale nikdy sa mi nepodarilo dostat ani z jedneho LAN IP-ku na ntb ked som sa ku nemu pripojil kablom. Manualy ku nim uz neboli. Skusal som vsetky porty, resetovat ONT, vymenit kable ale stale nic. Niekedy mi aj chvilu ukazovalo vo Win ze ziskava IPku, ale nakoniec to skoncilo s APIPA adresou (169.254.x.x) alebo “Cable unplugged”. Dokonca som skusal aj nejake staticke IP nastavit ale stale nic. Potrebuje byt najprv ten ONT pripojeny ku optickej sieti aby som sa ku nemu vedel pripojit z LAN strany? Kedze mi to nikdy nefungovalo, tak som radsej zobral ten HG8245H do prenajmu.

  2. Aktualne pouzivam ten HG8245H ONT a neviem sa na neho pripojit cez SSH z LAN strany, aj ked som to cez webove rozhranie povolil (Enable the LAN-Side PC to Access the ONT Through SSH:). Snazim sa tam pouzit toho isteho user-a ako cez HTTP. Funguje to niekomu?

  3. Vsimol som si ze na WAN strane ma 2 sietovky. Na jednej je public IP a na druhej je privatna 10.x.x.x … Neviete ci je to kvoli tomu STB? IPTV ani STB od nich nemam, takze to neviem overit. Tie interfejsi maju nazvy:
    1_INTERNET_R_VID_***
    5_TR069_R_VID_***

Vdaka za pripadne odpovede :kissing_heart:

takže:

  1. CIG ONT je bridge, nie router. On nemá žiadnu IP, nebežia na ňom žiadne služby, je to “blbý” prevodník medzi optikou a metalikou. Keď k nemu pripojíš počítač a ONT nie je zapojený do optickej siete, nemá ti čo prideliť IP adresu - DHCP server je až v Orange. Na to, aby ti vôbec fungoval v optickej sieti, musí byť jeho sériové číslo zaregistrované s tvojim accountom - to ti urobí podpora Orange po telefóne.

  2. keď sa pripájaš cez ssh, dostaneš login prompt, alebo rovno connection refused? V prvom prípade skús login root namiesto admin (heslo rovnaké ako admin), v druhom skontroluj pravidlá firewallu.

  3. nie sú to dve sieťovky, ale dva interfejsy na jednej sieťovke. R_VID je subnet, v ktorom beží IPTV.