Chlazení CPU - 90 stupňů?

Ahoj,

koukám, že mnoho lidí má Turris 1.0 chlazený, já byl tehdy v první várce uživatelů, kteří jej dostali domů.

Bohužel v mé verzi 1.0 chladič žádný nebyl, teplota CPU se drží kolem 90 stupňů, už asi 3 roky. Je v pořádku?

Je to docela normální, já si do krytu přidal otvory, a zdá se mi že to pomohlo, teploty lezou při zatížení i přes 100°C…
Už se to hodně řešilo na starém fóru…
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=48
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=5166;hl=teplota%20cpu

Zdravím,
Ted nevím, kdo přesně, jestli @commar nebo @Nones na to upozorňovali i zde, ale z dlouhodobe životnosti není 90°C optimální. Sice podle papírů to vydrží o něco dele, ale je lepší i pro Turris 1.1 přidat vetrak, který sice nebude regulovatelny a poběží furt a máte router poblíž, tak zainvestovat do Noctua (sice dražší, ale za to velmi kvalitní a neslyšitelný)

Jak připojit větrák je možné najít na starém fóru.

Případně můžes použít i redukci z USB na větrák, pokud USB nepoužívas a říkám rovnou, že to je dočasně řešení , protože je škoda nepoužívat USB na routeru. :slight_smile:

edit: než jsem to stihl napsat, tak @commar byl rychlejší. :frowning:

Odvod tepla větrákem se mi moc nezamlouvá, raději bych tam umístil nějaký chladič tedy, když to tak vidím.
Nerad bych měl na víku routeru větrák neustále se točící, navíc v místnosti, kde spím já, není.

Tak co teď? :smiley: Chladící kostku, jako mají někteří z 1.1? Nebo malý chladič a opravdu větrák? To je šílené! :smiley:
Připojení bych případně řešil skrze napájecí konektor, jeho kontakty jsou dostupné i zevnitř - případně bych tam mohl hodit nějaký plošňák s regulací tepla.

Tak jsem lhal, chladič tam mám, ten základní malý černý.

Já jsem povypínal vše co nepotřebuji aby běželo, v krytu mám otvory a dle HW návrháře to deska i obvody přežijí.
Takže to víc neřeším. Jen to sleduji. http://90.179.79.195:81/

Omnia to myslím řeší hliníkovou kostkou která odvádí teplo na celý (kovový) obal. (ale ani bez obalu se ji nikomu zatím nepodařilo usmažit)

Bohužel NAS box je směrem nahoru asi trochu větší a ta kostka se obalu nedotýká :slight_frown: Čekal bych, že krabice bude v tomto kompatibilní nebo že bude u NAS boxu nová kostka.
Nemá někdo rozměry jaká výška kostky je potřeba, aby si to sedlo přesně s původní teplovodivou páskou/podložkou do NAS boxu?

v NAS boxu mam vetracek - prece jen pro disky je teplota vetsi problem nez pro CPU … zatim bez disku a CPU ma 74 °C

1 Like

V případě použití větráčku je ale kostka dost suboptimální tvar pro chladič. To už bych to radši vyměnil celé a dal tam třeba nějaký set chladič+větrák z vyřazeného kusu elektroniky (pokud se dá ta kostka dobře sundat).

treba do tej kocky navŕtať durchom pár dierok priemer 5 a tým znížiš tepelnú zotrvačnosť a zväčšíš plochu pre tepelnú výmenu :slight_smile: a použitie vetráčiku bude mať väčšiu účinnosť

Mám sice v NASu 2 disky, ale používám to hlavně na zálohování stanic v síti, tzn. disky běží tak 1/2h denně v noci, jinak jsou idle, tzn. nemyslím, že trpí. Určitě se chci vyhnout větráčku jak jen to půjde, ještě aby hučel celý den i router, navíc vše s větrákem jen nasává prach a usazuje vevnitř. Jestli má Jerry 74 °C s větrákem tak se potvrdilo, že ve spojení s kostkou nic moc jak píše vcunat a určitě bych dal na CPU žebra. Mám 78 °C pasivně, -4 °C je hodně malý přínos. Vrtat do krabice určitě nebudu, na to je moc pěkná.

Já jsem do Omnie+NAS box použil větráček s integrovaným teplotním čidlem a ventilátor v podstatě jenom lehce čeří vzduch a téměř není slyšet (běží tak už přes půl roku tak uvidíme za dalších pár měsíců či let). Čidlo jsem nechal volně v prostoru (možná mezi diskama, nebo nad deskou, nevím přesně), když jsem jej přilepil k chladiči, tak pořád běžel na plno, a zásadně větší účinek neměl.
S teplotou jsem aktuálně na 68 °C. Ale je pravda, že ta kostka v kombinaci s ventilátorem není úplně ideální…
Máte někdo zkušenosti s výměnnou za něco jiného? (Jak je tam přidělaná atd…) Zároveň takhle mám jistotu, že pokud by větráček odešel, tak to ta kostka pořád celkem spolehlivě uchladí… nevím jestli by to menší žebrovaný chladič zvládl?

PS: jak zkoušíte, jestli vám ta kostka dosedne na krabičku? Já jsem měl pocit, že mi to sedí… ale všechny ty komentáře mě trochu znejistili :)…

1 Like

Here you can have fun :slight_smile:

niečo z vlastnej skúsenosti:

Kocka je k CPU prilepená obojstrannou teplovodivou lepiacou páskou. Kocka je zle navrhnutá, lebo je veľmi ďaleko od vrchného krytu. Použitím hrubšej teplovodivej gumennej podložky sa dá dosiahnuť pri pasívnom chladení cca 60-65 stupňov, keď použijete kvalitný materiál. Úplne najlepšie by bolo vyrobiť vyššiu kocku o cca 2-3 mm, pripevniť napevno k hornému krytu a namiesto teplovodivých gumičiek použiť striebornú pastu ako na klasický pc procesor.
Osobne som skúšal aj veľké ježkovité chladiče, ale bez účinku. pokiaľ je to pasív vnútri, teplota sa vždy bude držať okolo 75 a vyššie. Môžete využiť tzv. komínový efekt pokiaľ budete mať router položený na stojáka, ale treba samozrejme na nejaké podložky aby bol prístup vzduchu zospodu. Tým sa dá niečo naviac uchladiť, ale nič extra.

Mám Turris 1.0, už tři a půl roku běží na tom původním malém chladiči, má teplotu kolem 90 stupňů, zdá se, že to zvládá.

Tak to vypadá, že doma projdu své krabice, kde schovávám chladiče a něco vyberu.
Vesměs se tedy budu držet rozměrů a skutečnosti, že lepší chlazení nemám jak uchytit.

Zkusím najít chladič takový, aby se dotkl krytu, tím by se teplo převedlo nejlépe, pak vám sem rozhodně napíšu a podělím se s výsledkem :slight_smile:

Musím zdůraznit, že se tady plete i Omnia, kde by se měl skutečně chladič dotýkat krytu. U 1.0/1.1 to není nutné.

40mm větráček umístěný do “tečky” Turrisu 1.0, která je kousek od CPU, docela pomůže i s defaultním chladičem. Pokud ho připojíte na piny na desce, tuším 7V přímo ze zdroje, nebude vůbec slyšet.

Tak jsem to vyřešil, koupil jsem poněkud dražší, ale ověřený větrákček https://www.czc.cz/noctua-nf-a4x10-flx/117081/produkt, 40x40x15mm.

Ze starého cpu chladiče jsem sundal plastový čtyř-pin konektor a vyměnil ho za původní tří-pin na větráčku - to proto, že jsem ho připojoval podle pinoutu přímo na cpu fan (J4), ten je čtyř-pin a plus se zemí je na krajích.

Větráček jsem opatrně oboustrannou lepící páskou nalepil na kovový kryt, přesně na “tečku” a doladil “duck” páskou.
Směr vzduchu je dovnitř routeru, nasává tedy studený vzduch dovnitř.

Plus jsem vyhrabal staré teplovodivé podložky, těch jsem dal několik na sebe, že se dotýkají horního krytu tak, že ho musím pří šroubování přimáčknout - díky tomu tedy podložky nikdy nespadnou, drží jak přibité - jestli pomohou těžko říct, ale v oblasti kde jsou, je kryt daleko teplejší.

Z původních 90 stupňů má nyní při běžné zátěží procesor do 70, povedlo se mi tedy Turris ochladit o 20% stupňů, což je příjemné a větráček není slyšet, kdyby i to na někoho bylo moc, v balení je i redukce, která otáčky snižuje.


2 Likes