Chlazení CPU - 90 stupňů?

Povedal by som ze tie teplovodive gumy akurat maximalne zabranuju ofukovaniu chladica. Ich vyznam je podla mojho skromneho nazoru nielenze rozporuplny ale skor je to totalny nonsens…

5 Likes

Tak já je ještě tedy zkusím odendat a uvidím, jak to bude vypadat bez nich, zatím jsem se dostal tam, kam jsem chtěl, jestli to gumy zhoršují, odstraním je a dám echo :slight_smile:

Taky si myslím že proudění vzduchu okolo chladiče je rozhodující.

1 Like

To bych si netroufal posoudit tak jednoznačně. Přidáním podložek sice přijdete o část odvodu tepla prouděním (vzduchu kolem chladiče), ale na druhou stranu získáte odvod tepla vedením (na krabici). Takže bude záležet na tom, jak dobře se bude chladit samotná krabice, tj. jak to vypadá v okolí.

Nějaké empirické výsledky by mohly být zajímavé, ale chtělo by to stručný popis toho, kde router stojí a jak to tam vzhledem k chlazení vypadá.

piatimi vrstvami podložiek??? to nemyslíš celkom vážne, že? :smiley: pokiaľ ma zrak neklame, tak na tom CPU je ježko, na ňom je položená tá guma, t.j. styčná plocha na odvod tepla je približne 1 cm2 a to zrejme veľmi preháňam, tepelná vodivosť tej gumy sa sotva bude rovnať tepelnej vodivosti kovu a z môjho pohľadu tým, že na toho ježka položil tie gumy, vlastne zabránil prirodzenému komínovému efektu prúdenia teplého vzduchu z chladiča. Ten teplý vzduch ktorý by vystúpal hore vlastne narazí na tú gumu a zostane tam. časť prejde do gumy, ale veľmi málo. vlastne tým ten CPU viac zahreje. je pravda, že časť tepla odíde do tej gumy, pocitovo bude teplá, ale CPU bude o niečo horúcejší ako bez nej. Toľko môj pohľad.
asi úplne najlepšie riešenie s aktívnym chladením by bolo zakryť vrch a dve protiľahlé strany, aby tade neprúdil falošný vzduch, a ventilátorom ho vháňať do jednej a vyháňať z druhej strany, vlastne akoby takým tunelom. Tým dosiahneš relatívne presné riadenie vzduchu, t.j. všetok studený dnu a všetok teplý von, žiadne falošné prúdenia… Dokonalý systém to nebude, ale určite účinnejší ako toto. Limitom je vždy prívod toho najstudenšieho vzduchu z okolitého prostredia. Prívod by mal byť z krytu, rovnako tunelom aby sa nechladilo už teplým vzduchom. atď… atď…

Myslím si, že efektivnější by bylo dát ten ventilátor nad chladič, popřípadě co nejblíže chladiči, pokud to jde a ty podložky úplně vyházet.

bez obalu iba s kockou je procesor chladnejší. Obal to všetko uzaviera dnu. A tým, že kocka je príliš nízka a teplovodivá guma musí byť hrubá, dochádza k priveľkým stratám na účinnosti chladenia. Kocka by mala byť vyššia. Mám v pláne dať si vyrobiť v práci jednu vyššiu, len akosi nenachádzam čas. Chcem tú kocku dať na striebornú pastu aj na CPU aj na kryt.
Normálne mám na cpu asi 75 stupňov plus mínus, raz sa mi podarilo s jedným typom gumy to dať na 60 (stále pasív, len iná guma, ale už neviem ktorá, mám asi 4 druhy)

Mám tady výsledky měření:

Bez ventilátoru jsem měl běžně 90ºC
Při zapojeném ventilátoru bez chladicích podložek mezi chladičem a horním krytem se pohybuji mezi 78ºC - 82ºC
Při zapojeném ventilátoru s chladicími podložkami mezi chladičem a vrchním krytem se pohybuji mezi 69ºC - 74ºC

Teploty jsem sbíral a porovnával pomocí příkazu thermometer, nebo domoticz, testoval jsem při zatížení, bez zatížení, když bylo léto nebo zima, při otevřeném okně i při vytopeném pokoji. Jednoduše tam ty podložky ničemu nevadí, naopak pomáhají Turris lépe chladit, čemuž se sám i divím, ale funguje to :slight_smile:

Efekt těch podložek je opravdu zajímavý. Celková plocha chladiče se tím výrazně zvyšuje, tak snad to je rozhodující. Hůře odhadnu co přesně to udělá s prouděním vzduchu, ale když to celkově pomáhá tak proč ne :slight_smile:

No je možné, že díky podložkám se v chladiči vytvořil tunel a nutí vzduch protékat chladičem, ale více tepla přes podložky podle mě na stěny routeru neprojde, mohu se plést. Stále jsem přesvědčen, že lepší umístění ventilátoru by pomohlo daleko lépe.

Aha, já předpokládal že ventilátor je přímo nad chladičem. Teď už mi ten rozdíl dává maličko větší smysl.

Bohužel přímo nad chladič nejde umístit, je tam tak málo místa, že musí být vedle.

použil bych axiální ventilátor (z notebooku) co fouká vývodem zboku a ofukoval přímo chladič.

Edit: Tak sem se samozřejmě sekl a jmenuje se radiální :slight_smile:
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20180108075840&SearchText=radial+fan

2 Likes

A neslo by dosahnout nizsi teploty snizenim taktu procesoru?

Zbytečné, nejen že to skoro nepomůže a navíc tyto CPU nějakou vyšší teplotu v pohodě vydrží, navíc snižování frekvence není zas tak jednoduché kvůli stabilitě, pokud je tedy myšlena úprava frekvence podle zátěže, trvalé snížení na určitou frekvenci by nedávalo moc smysl.

Jde to jednoduse

Na kryt Turrisu 1.0 jsem přidělal malý větráček 60x60x10.
Na druhou stranu krytu (vpravo zboku) jsem udělal pár velkých děr.
Větráček odvádí teplý vzduch nahoru nad router.

Teplota CPU se drží kolem 60° a desky 30°.

4 Likes

Snizil jsem takt procesoru na 1000 a thermometer mi ukazuje CPU:60st, deska: 40st. Kolik to bylo na nepodtaktovanem nevim.
Turris 1.1