Bude novy Turris?

Po Omnii se vracime k Turrisu? :slightly_smiling_face:

1 Like

áno, kampaň sa spúšťa v apríli. Zrejme prvého…

1 Like

Nechápu to … poslední dobou jsem z týmu neslyšel nic jiného, než že je málo lidí a není čas stíhat pořádně ani rozvoj a údržbu stávajících routerů a heleďme se … oni byli všichni zaneprázdněni vývojem takové blboviny.
Chápu to, že vývojáři jsou hračičkové a zabývat se blbovinkami podobného typu je baví, ale že aspoň ve vedení projektu není někdo, kdo je trošku přibrzdí, to mi fakt není jasné.
Předpokládám, že to je to slibované překvapení, se kterým se minulý týden na InstallFestu dělaly takové tajnosti.
No … pěkně děkuju za takové překvápko.

11 Likes

toto je presne prve co ma napadlo ako pise Nones
nie su vobec vyladene stavajuce produkty a uz je to nieco nove

3 Likes

Taky mám trochu obavy z toho jak bude probíhat další vývoj Turris OS (resp. LEDE), který by měl fungovat na všech zařízeních, když už teď jsou potíže s tím aby fungoval na všech stávajících verzích Turrisu.

Ja bych za tim videl penize. Ostatne jako za vsim. Asi dobra a jiz overena forma, jak je ziskat? No dobre, bude tu skladaci Turris, bomba, Jen se obavam, ze ty prasule uz nebudou pribyvat tak rychle jako v pripade TO…uvidime.

2 Likes

Já bych za tím viděl HW tým a SW tým.

HW tým vyvinul Omnii, SW tým pro ni dodal OS. Ale zatímco SW tým má stále práce nad hlavu, HW tým už toho moc vylepšit nemůže. Maximálně tak wifi balíček pro modráky :wink:

Pokud zůstane HW stejný s Omnií, bude se to lišit jen tou modulárností, nemusí to znamenat až tak velký problém pro SW tým. OS může zůstat v podstatě stejný, Maximálně jim přibude další zařízení pro testování.

Pokud ale bude HW opět totálně odlišný, problém to jistě bude.

9 Likes

ja by som za tým videl iba prvý apríl chlapci…

…poťažmo výtvor nezadaného dizajnéra po dvoch jointoch najvyššej kvality…

2 Likes

Proč vývoj dalšího HW když mnoho věcí není dotaženo.

1 Like

Jsem zvědavý kolik bude modulů a kolik z toho vyplyne možných variant pro testování. Řekl bych že to bude honička ukočírovat.

U testování (a rozbíjení při updatech) jsou hlavně problém všechny možné SW konfigurace co si lidi vymyslí.

1 Like

To myslite vazne? Zrovna pri tomhle “modularnim” projektu? Ti uzivatele (zakaznici) jsou ale zli, ze si dovoli konfigurovat sve routery podle sebe!

Ano, vážně si myslím, že to je ta nejtěžší část. Tím jsem rozhodně nechtěl vyjádřit, že bych v tom chtěl uživatelům bránit.

1 Like

Souhlasím s vcuncat, že variabilita daná OPENWRT je pro vývojáře SW pro Turris ta nejtěžší část (resp. nutnost napsat sw. tak aby fungoval na všech těch stovkách nebo tisících kombinací konfigurací, které si jen šílení uživatelé navymýšlí :-)), na druhou stranu, tahle variabilita byl podle mne hlavní důvod proč většina uživatelů do Turrise šla, bezpečnost routeru byla podle mne u většiny až na druhém a dalším místě.
Vzhledem k výše uvedenému proto dost dobře nechápu snahu Turris teamu přivést na svět ještě další zařízení, které možnosti různých SW konfigurací (na které se odvolává vcuncat) a případných negativních interakcí SW-HW ještě dále rozšíří (jednoduše řečeno - nutností psát ještě univerzálnější SW se opět rozšíří možnosti, kde se může něco pos…) a to vše v situaci, kdy SW pro Turris v celé své šíři není stále úplně 100%.

2 Likes

Hlavně mi přijide neseriozni rozjíždět další projekt když ještě nebylo splněno všechno z minulé crowdfundingové kampaně.

6 Likes

Já pořád doufám, že se jedná o aprílový žert (podobně jako tomu bylo před rokem) a že se z toho špatného snu brzy probudíme!

2 Likes

Velmi bych ocenil, kdyby team Turrisu konečně specifikoval, jaké jsou jejich testovací konfigurace. Rád budu mít na své Omnii typickou konfiguraci. Navzdory všem požadavkům uživatelů k vytvoření této specifikace a nadšeným výkřiků vývojářů Turrisu: “to by bylo dobré” se nic nestalo…

2 Likes

Nerad beru naději, ale žert to není. 1.4. je ještě daleko.

To bude peklo. Předpokládám, že každý externí modul bude mít konektor na procesorovou sběrnici -> bude to drahé a nespolehlivé. Tento produkt musel vymyslet nějaký “marketingový specialista”, technika by to asi nenapadlo…

Nalejme si čistého vína (a zároveň jde čistě o můj názor). Pokud Turris nenajde další atraktivní projekt, tak bude skomírat. Projekt sběru dat o útocích běží, funguje dostatečně i ve stávající sestavě, kvůli tomu nikdo žádný hardware a software rozvíjet nemusí. Státní správa jej používá, leč vlažně, pro ni žádné digitální nebezpečí neexistuje, takže tam žádný prostor není. Peníze z kampaně brzy dojdou. Samotná Omnie se prodává relativně dobře, ale rozhodně to není masovka, která by ospravedlnila další podstatný vývoj. Firmy ji používají rády tak, že si na ni doinstalují vlastní software a se stávající výbavou SW jsou vcelku spokojené, takže tam ani žádná velká potřeba není.

Buďto se na to vykašleme a řekneme si, že budeme další století s jedním externistou na půlúvazku lepit staré OpenWRT a balit ho do umírajících modráků a reznoucích omnií, protože nic jiného ty náklady neospravedlní. Nebo se pokusíme najít nějaké jiné řešení.

Nezlobte se na nás, že jsme se pokusili o to jiné řešení, protože kvůli spokojeným uživatelům, kteří se nám stále ozývají, nám nepřišlo dobré to vzdát. Ale samozřejmě, pokud bychom to všichni brali takhle, že to nemá cenu, tak stojí za úvahu to se čtvrtou verzí ukončit…

2 Likes