Bude novy Turris?

Aha, takze to smeruje spise k tomu “triskat prachy na HW”, jak to dela vetsina vyrobcu? Tedy umirajici modraci a reznouci Omnie skonci postupem casu v propadlisti dejin a bude se chrlit novy a novy HW s prumerne az podprumerne odladenym SW?

Mel jsem za to, ze NIC nepotrebuje az tak vyvijet za kazdou cenu zisk. Zejmena, kdyz zohlednim “prispevky” z .CZ. To chcete fakt vsechno hrotit smerem ke komerci za kazdou cenu?

4 Likes

K tomu to moc nesměřuje. Díky tomu, že projekt stále běží, modráci neumírají, naopak jen za loňský rok dostali dva velké upgrade HW - a Omnia má před sebou mnoho let. Dlužno říct, že v Turrisu se nebavíme o “zisku”, natož o “za každou cenu zisk”. Projekt stojí hromadu peněz, do zisku se rozhodně nechystá a smysl má tehdy, pokud naplňuje své vzdělávací a výzkumné poslání (což je poslání CZ.NIC). A to naplní tehdy, když něco vyzkoumá a když ho používá hromada lidí a tudíž něco ovlivňuje.

Proto poslední rok masivně přispíváme do mainline (řada věcí v kernelu kolem SFP, ethernetu a dalších věcí je od nás, ladíme věci, které jednotlivec nezvládne, je na ně potřeba technické zázemí a jsou opravdu nepříjemným opruzem při používání moderní síťařiny).

Proto jsme rádi, že se i díky nám stal alespoň občasný update a někdy i automatický, minimálně u dražších routerů, standardem. Je jistě ostuda, když velká firma tvrdí, jak je to těžké a novináři jim připomenou, že to pár lidí z nějakého Československa taky docela zvládá.

Proto chceme, aby se projekt dostal i mezi další lidi - vzdělávací poslání těžko naplnit o samotě, bez lidí.

Asi tak se tady na to díváme …

6 Likes

Buďto se na to vykašleme a řekneme si, že budeme další století s jedním externistou na půlúvazku lepit staré OpenWRT

Nebyla by schůdnější možnost využít celé nové OpenWRT v co největším defaultu, a lepit “optional” balíčky jako knot, majordomo, apod.? Vím, že tam jsou nějaké věci ohledně LEDek, SFP, a BTRFS… Na foru jsem viděl, že by to uvítalo spousta lidí, našli se tu i tací, co chtěli pomoct…

Nicméně si nemyslím, že by fully compliant OpenWRT HW takto nastavený měl problém vymanit se z “rozhodně to není masovka”. Náklady za SW vývoj by se tak převedly na OpenWRT OS, který má lidských zdrojů přece jen více (tipuju).

Tohle je také cesta, kterou jdeme. Jenže k tomu byla dlouhá příprava, například usmířit OpenWRT s LEDE (vloni jsme to pomáhali mediovat i tím, že jsme v Praze pomáhali uspořádat OpenWRT Summit). Pak do LEDE dostat některé naše věci, které jsou důležité (a samozřejmě bezpečnostní modely). No a do třetice vymyslet, jak přesuneme staré routery na nové WRT, které není zrovna vždy kompatibilní a lidé budou křičet, když to nedopadne. Migrace starého na nové je těžká a náročná. Nicméně, pokud bychom opravdu někdy měli představit nový router, nepochybně by už byl postavený nad novou LEDE a naše věci byly “jen balíčky” nad tím… :sunglasses:

5 Likes

To mi jako majiteli Omnie moc nadějí nepřidalo :slight_smile: Doufal jsem, že to bude možné (možná, v budoucnu) i s ní - resp. mám pocit, že práce na takovém začlenení Omnie bude omezená prací na začlenění “nového” routeru (a přitom by s ní šlo pokračovat na Omnii), a Omnie samotná se nechá historii… Ale i tak Vám držím palce a oceňuju Vaši práci.

to jsem se asi špatně vyjádřil - budeme všechen software i nadále dělat pro všechny routery. Nové i staré. LEDE bude i pro Omnii, jen později, jsou tam problémy právě s konverzí, která u nového routeru odpadá. Naopak, nový router nás spíše dokopal pohnout s tím LEDE a nepřidělávat si zbytečné problémy do budoucna…

1 Like

Když se tedy uvažuje o novém hw, který určitě bude modernější a výkonnější, docela by mne zajímala možnost přechodu na něj, formou nějakého rozumného odkupu staršího… Uvažujete o něčem takovém?

Popravdě řečeno kdybych takovýhle názor čet v době kdy jsem přispíval na Kickstarteru tak jsem si Omnii nikdy nekoupil.

To co tu píšete mně přijde dost v rozporu s tím co bylo slibováno a nemám z toho dobrý pocit, cítím se ošizen až podveden.

K nějaké spokojenosti nepřispívá ani to že informace o novém Turisu se dozvídáme ze všech možných zdrojů kromě Nic.cz, viz např. https://www.lupa.cz/galerie/turris-mox-modularni-a-levnejsi-bratr-routeru-turris-omnia/

V čem se cítíte ošizen?
A co se informací týká, stačí vydržet pár dní …

Neuvažujeme. Ten “starý” HW je prostě jiný HW - taky nevyhodíte auto, když si koupíte kolo.

Jaka je zivotnost takoveho “maleho” domaciho routeru made in nic.cz? Kazdy si asi dovede spocitat, jake naklady se mu vyplati. Popravde, nakup Omnie za MOC byl luxus vzhledem k zivotnosti (hw/sw). Stranou samozrejme zustavaji modraky za 1Kc…

Prosím Vás uklidněte se. děláte jako kdyby jsme oznámili konec podpory omnie. Nikdo z Vás ještě neví ani co je to za kus hadrwaru. Jako chápu obavy, ale takhle na nás útočit si vážně nezasloužíme. Prosím zamyslete se nad sebou a nad vaším přístupem k vývojářům.

Opravdu se budete cítit ošizeni když třeba uděláme revizi omnie (disclaimer: to se neděje aktuálně)? Já nevím co je v tom za problém. Hardware jde dopředu a prostě nebudeme stále vyrábět původní kus když nemůžeme (protože součástky) a ani nechceme když může být lepší.
A pomůže Vám informace, že si nelezeme do zelí? Že se prostě jedná o zařízení směřované na trochu jiné účely než Omnie? To Vás asi nikoho nenapadlo co? Takže malý leak (stejně jich už bylo dost), Omnia zůstává naší flag ship, nový výrobek rozšiřuje portfolio, ne nahrazuje. Nechápu co je na tom k nepochopení. A nechápu jak jsme Vás mohli něčím takovým ošidit.

A k tomu, že se to dozvídáte odevšad než od CZ.NIC. Vám to přijde divné? Tak se zamyslete co to asi znamená. Že Vám o novém produktu nechce cz.nic nic říct. Aha? No a co to tedy asi znamená? No, že jsme to asi ještě neoznámili a že se jedná o leak informací. To je vážně tak těžké dát si pět a pět dohromady? Protože tohle je určitě poprvé co se to nějaké firmě stalo.

Jinak ke splnění stretchgoalů. Víme, že nejsou dokončené, ale rozhodně na nich nepřestáváme pracovat. Poslední tři ožehavé jsou: mobilní a aplikace, pakoň a server-side backups. O mobilní aplikaci toho bylo napsáno dost (doteď osobně nechápu co se tím slibem sledovalo). Ale pakoň má počáteční implementaci a horečně pracujeme na webovém frontendu. A server-side backups jsou připravené na release a budou součástí 3.10. Samozřejmě se bude jednat o novou věc a tedy oceníme testování a hlášení problémů (až 3.10 bude v rc).

3 Likes

Ako nie najskusenejsi ale zároveň snáď nie úplný BFU Omnie (to z istého pohľadu žiaľ ani nejde) o si myslím - za mně dobrý.

Má to menšiu RAM, slabšiu CPU atď.

Čo sa týka samotného konceptu modularity - to vyzerá veľmi zaujímavo riešené a držím palce. Ale trochu mi nedáva zmysel iba jeden LAN(WAN) port na základnom module. V tom prípade je IMHO v 90% prípadov potrebný switch modul alebo manazovatelny switch a urobiť trunk.

Aj Omniaci z toho myslím môžme “profitovať” - nielen už spomínaným vývojom SW aj inak - pri rozšíření bude mať NIC.CZ lepšiu vyjedanavaciu pozíciu s výrobcami a dodávateľmi HW a aj keď wifi karta ktorá je vo vyššie spomínanej galérii asi ešte neni simultanna dual band, ak to je hardwarovo možné tak možno neskôr takú (a s otvorenými ovládačmi) budú môcť ponúknuť nám všetkým a podobne.

Čo sa týka stretch gólov k Omnii.
Viac krát som písal že mobilná appka je podľa mňa zbytočnosť a lepší by bol nielen Forris ale možno aj “responzivna” téma do LuCi.

Pri parental control ale aj celkovo WebGUI by bolo možno fajn inšpirovať sa u konkurencie. LuCi je ale čiastočne “limitujuce” a taký vzhľad ako u komerčných produktov asi nepôjde dosiahnuť čo ale zas kompenzuje funkcionalita, len niekedy nie moc intuitívna.

Já jsem rád, že se k tomu “leaku” postavil Tangero takhle upřímně a čelem, a myslím, že nejen mě jeho posty osvětlily plány a vize. Palec nahoru. Ve chvíli, kdy už uniklo “tolik” bylo dobře, že se k tomu něco řeklo.

Já chápu obě strany, jak zákazníky (vzhledem k tomu, jak šel čas a novým informacím pokoutnou cestou), tak Vás (finance), a jsem rád, že máme vůbec možnost vyjádřit se k plánům/resp. dozvědět se je.

Nezbývá než držet palce, ať se Vám to LEDE podaří implementovat, a většina stávajících “neduhů” snad zmizí :wink:

Já jsem malé pivo, ale věřím, že někteří (myslím že i anglicky mluvící) uživatelé fora by uvítali update informací. Možná by stálo za to napsat konkrétnější “press release” i v eng. na forum (až to budete mět “srovnané”); já měl pocit, že od poslední ankety o LEDE/branch je ticho po pěšině a moc se to neřeší. Oznámení, že je tomu naopak, by mohlo motivovat větší piva v případné pomoci s problémy a commity…(?)

3 Likes

Ticho možná navenek je, protože do představení produktu není o čem. Teď se prostě pracuje :slight_smile:

1 Like

Možná stačilo vypustit pár informací, když už bylo jasné že pár spřátelených webů neudrželo jazyk za zuby.
Předešlo by se tím spekulacím a tomuhle zbytečnému tématu.

Je vidět že na softwaru se dost dělá, i do noci.

Držím palce a nenechte se odradit a rozčílit.

2 Likes

Souhlasím s commar, možná by stačilo jen zveřejnit přibližný “fahrplan” vývoje (zejména software) na následující rok tady na fóru včetně přibližných termínů (chápu ale, že právě do toho se nikomu nechce, protože uživatelé-zákazníci velmi často zaměňují výraz “přibližný” za “přesný” nebo “závazný” :-)). Takhle je jediným zdrojem informací o budoucnosti jediný slajd z přednášky Tangero na Installfest 2018 (resp. na žádnou lepší předpověď jsem nenarazil :-)), který, ale možná spoustě lidí unikl.

chystáme se vydat nějaký fahrplan pro letošní rok v návaznosti na případný start případného nového routeru, o kterém se zatím píše jen jinde :slight_smile:

2 Likes

modráci neumírají, naopak jen za loňský rok dostali dva velké upgrade HW

  1. byl WiFi upgrade pack
  2. byl prosím co?

Předpokládám, že @tangero měl na mysli možnost migrace na sd kartu na btrfs. Na Linuxdays jsme dokonce rozdávali zdarma sd karty pro migraci.

1 Like