2022 omnia 3.x TurrisOS?

Dobrý deň,

možno otázka, či je to OK, prípadne plánované? môj router Turris Omnia sa od včera (04.01.2022) začal správať dosť neprijemne, najskôr 3x kompletne zamrzol behom 4 hodín.

Hladal som chybu, nechal som logy zapisovať na externy HDD.
Posledny riadok v logu pred stavom “bricked” bolo:

2022-01-05 02:38:35 info updater[22739]: src/lib/logging.c:201 (log_subproc_open): Running prerm of kmod-ledtrig-usbdev

3x som resetol zariadenie do stavu “last snapshot”. Ale o 10-20 minút znova rovnaká sicuácia, bez Wifi, žiadne SSH, LED svietili na červeno.

  • Odpojil som WAN kábel
  • disablobal som “Updater”

momenálne som “Updater” znovu aktivoval, s tým že budem ručne potrvrdzovať aktualizácie. Po aktualízácii TOS3to4 sa znovu zapla automatická “unatended” aktualizácia.

teraz som skončil bez SSH aj WEB pristupu k routru…



Dobrý den,

jestlipak se Vám nespustila automatická aktualizace na TOS 5?

1 Like

to som uvažoval že prebieha Update . Ako dlho trva Update? (odpojil som z elektriky a znovu zapol).
Momomenálne router už 15+ minút svieti na modro.

  • Wifi nestupná
  • LAN offline

Update má nejaký čask kedy sa služby javia ako Offline? Alebo by sa tak Update nemal správať?

Ďiki moc, hezký den!

P.S.: ani nič iné, tak router celí resetnem, je nový rok tak budem mať aj nový “setup”. :slight_smile:

Heh, Už je moja “Omnia” komplet off.

  • žiadna Wifi
  • žiadne LAN/DHCP
    (ani last-snapshot nepomohol, ani factory-reset)

Tak skočím odovzdať do zberu, a kupiť nový (menej inteligentný) router.

škoda jej, slúžila fajn.

To samozřejmě můžete, ale nechcete se předtím podívat na “Rescue modes”, popř. kontaktovat podporu? Někdy to skutečně může chvíli trvat, ale vždy pomůže a považuji ji za jednu z nejlepších, s jakou jsem se u daného typu produktu setkal.

2 Likes

Může trvat i hodinu a restartovat router během té doby nemusí být úplně dobrý nápad. Možná je stávající stav i výsledkem daného.

Na mém Turrisu 1.0 trval update cca hodinu - pokud máte fyzický přístup k routeru tak ideální je připojit sériovou linku a sledovat update v konzoli - vidíte přesně co se děje a můžete potvrdit případné volby, na něž updater může čekat - důležité je nerestartovat router předčasně. Navíc pokud máte “vlastní” nastavení sítě ( VLANy apd. ) tak může být potřeba nastavení ručně upravit - sice by už měl být script aktualizovaný, ale pro jistotu … - u Turrisu 1x je obrácené značení LAN portů - Port1 = LAN 5, Port2 = LAN4 atd. a původní script s tím nepočítal takže to určitě stojí za kontrolu …

4 Likes

Pokud máte fyzický přístup k routeru a sériový kabel.

Na Turrisu 1.x stačí obyčejný USB A - micro USB kabel ( třeba od mobilu ) - převodník je přímo v Turrisu. Na rozdíl od Omnie a MOXe je to jednodušší.

EDIT - tady jde o Omnii ( což jsem přehlídl ) … takže jak píše Viktor - třeba sériový kabel s převodníkem …
https://wiki.turris.cz/doc/en/troubleshooting/serial_link#turris_omnia

1 Like

Ano, reagoval jsem na Omnii, ale že u Turrisu 1.x stačí obyčejný USB kabel jsem nevěděl. Škoda, že se takto nepostupovalo i u novějších modelů. Ale třeba nás nová Omnia 2022 překvapí.

Najrychlejsi a najistejsi sposob je stiahnut si najnovsi medkit, nainstalovat to z neho a potom vsetko nastavit nanovo.

2 Likes

dal som znova “Rollback to factory reset”, už sa viem dostať na zariadenie. Tak ok. Ďakujem.

1 Like

Skvěle. Schnapps by měl zároveň umožnit vrátit zpět předchozí stav. Pak je ke zvážení, zda-li nevyzkoušet aktualizaci ještě jednou. Záleží na tom, jak moc stojíte o svou dosavadní konfiguraci.

2 Likes

Ano, pustim Update znova, nech je to už všetko košer.

  • Aspoň mám priležitosť všetko znova nakonfigurovat, zoptimalizovať, zdokumentovať … vymeniť heslá a podobne. po 3 rokoch.

Ď. :+1:

2 Likes

Kdyby cokoliv, napište.

2 Likes

Nechcete vyzkoušet raději záchranný režim číslo 4? Tím se vyhnete aktualizaci a Váš router bude mít nainstalován poslední vydaný software (k dnešnímu dni je to TOS 5.3.3)

už je to OK. Dokonca mám nový Turris OS 5.3.3

Kľúčom je “neprepadať panike” ak router neodpovedá 5-10 minút.

:ok_hand:

3 Likes

Přesně tak.

Gratuluji!

1 Like

Přechod z TOS 3 na TOS 5 není z principu dobrý nápad. I když to je možné …

Pro takové aktualizačně “zanedbané” stroje je, myslím, správnější čistá instalace poslední image systému

Tento názor nesdílím. Proč si to myslíte? Resp. na základě čeho usuzujete, že tento router byl z hlediska aktualizací zanedbaný?

1 Like