2022 omnia 3.x TurrisOS?

Tohle již není nutné. Bylo to odhaleno až během první migrační vlny, že se tento problém udál na modrých routerech Turris 1.x a uživatelé si to nyní musí bohužel sami opravit. Jinak je to opraveno od druhé vlny a také otestované.

2 Likes

To také @jerry napsal.

Mně v neděli 9.1. v 5:15 přišel tento mail:

Error notifications

Updater approvals were deactivated to prevent problems during migration to the latest major release of Turris OS!

Update notifications

• Installed version 1.0.3-1 of package tos3to4

A chvilku na to byl router už nedostupný.

Od té doby není v místě instalace žádný internet. Na router se nedá připojit přes VPN. Špatný je, že router je pro nejbližšího člověka, co tam může dojet, cca 150km daleko…

Nevím, co se konkrétně stalo, ale hádám, že se asi pustila ta automatická aktualizace. Kdyby alespoň nepřestal fungovat internet… Tak se to dá alespoň z jednoho vnitřního PC, na které se dá dostat přes Gotoassist (když na tom pc funguje internet) nějak opravit. Takhle jedině osobně… Fakt pecka.

Tak snad jste se poucil a na 150 km vzdaleny router si nastavite aktualizace s manualnim potvrzovanim… jinak je to vazne vabank…

To je zase rada :smiley:

Bylo tam nastaveno ruční potvrzení, ale kdybyste si přečetl můj příspěvek pořádně, tak jsem psal, že se to samo vyplo:

“Updater approvals were deactivated”

Mno, IMO tohle znamena, ze pote, co se nainstaloval tos3to4, tak se deaktivovaly updaty s potvrzenim - behem upgradu jede nekolik kol opkg upgrade, tak by to bylo nebezpecne. Ale nenapada me, jak by se mohl tos3to4 nainstalovat sam od sebe, pokud jste mel approvals zapnute. Nebo to CZ NIC forcnul? To by ale bylo opravdu nemile…

Zatím nechci dělat unáhlené závěry ( jistotu budu mít až večer doma ), ale vypadá to, že migrace proběhla “násilně” i když je nastaveno potvrzování aktualizací :frowning:
Turris 1.0 jsem si zmigroval již dříve, ale Omnii jsem odkládal až budu mít více času - boot z SSD, LXC kontejnery atd.
Po přečtení tohoto vlákna jsem se chtěl mrknout na Omnii kde mám nastaveno potvrzení aktualizací a žádný notifikační mail jsem nedostal abych mohl rozporovat domněnku o “násilné” migraci - bohužel jsem zjistil, že Foris nefunguje - Luci ano, navíc jsem zjistil, že je využitá kompletně celá RAM 2GB - kvůli systémovému logu ( ve /var/log ), který má cca 570MB a log minulého dne má 470MB :frowning: - přesunul jsem včerejší log na externí disk abych uvolnil RAM a Foris již vypisuje stejné chyby jo při migraci na Turrisu 1.x před restartem - což vše nasvědčuje, že proběhl pravděpodobně nějaký upgrade, ale bez restartu - takže momentálně se příkláním k domněnce “vynucené” migrace navzdory požadavku majitele routeru na schválení aktualizací, což se mi ale vůbec nelíbí …

EDIT: - tak beru zpět, u mně byla chyba někde jinde - zatím nevím kde, dokud neprojdu ty 450+MB a 570+MB logy. Po restartu vše OK a verze 3.23.11 - automatické aktualizace mám pro jistotu vypnuté - myslel jsem, že mám nastaveno schválení, ale při migraci Turrisu 1.x jsem si na Omnii aktualizace pro jistotu vypnul a zapomněl na to.

1 Like

Tak že po příjezdu do místa se ukázalo, že router se opravdu sám aktualizoval na poslední verzi 5.
Co selhalo je, že se nepřiřadilo žádné rozhraní do WAN. Tak že proto internet nefungoval.

V nepřiřazených rozhraních byla 2 zařízení - WAN a LTE modul. To že má tato Omnia nainstalovaný LTE modem je možná důvod, proč si s tím asi automatický update neporadil (je to samozřejmě jen moje domněnka).

Po přesunutí WAN do WAN vše začalo zase fungovat.

Zbývá otázka, proč se ta automatická aktualizace vůbec pustila…

2 Likes

Takže jste měl automatické aktualizace opravdu vypnuté? Nebyl tam jen odklad o několik hodin nebo dní?

1 Like

Původně bylo u tohoto routeru nastaveno “odklad o několik dní”. To fungovalo až do 24.9.2021 21:34. Kdy mi přišel mail s obsahem:

News announcements

Update to the latest Turris OS version is available. The update, for now, requires manual approval. To update your router, you must enable package list ‘Migration to Turris OS 5.x’ in the Foris web interface.

More info is available in the official documentation 3.x migration - Turris Documentation.

Update notifications

• Installed version 1.1 of package tos3to4-notify
• Installed version 11.10 of package userlists

Od té doby bylo na routeru nastaveno “ruční potvrzování”

A další mail pak až přišel 9.1.2022 5:15

Error notifications

Updater approvals were deactivated to prevent problems during migration to the latest major release of Turris OS!

Update notifications

• Installed version 1.0.3-1 of package tos3to4

Tak že ano, router se sám přepnul do manual approval, a pak v lednu ho to asi už nebavilo, tak to zase “manual approval” vypnul a rovnou se udělal update.

Jinak jeden z důvodu pořízení tohoto routeru jsou samozřejmě i automatické aktualizaci, které z důvodů umístění routeru byly původně posunuty o několik dní. Pak máme další routery, kde jeden mám přímo u sebe a tam jsem aktualizaci provedl již sám - dříve. Tento router jsem chtěl aktualizovat, až tam pojedu já. Je to ale v cizině a kvůli Covid situaci jsem tam už přes rok nebyl.

Tak že to dopadlo nakonec tak, jak to dopadlo…

1 Like

Díky za potvrzení, i když je to trochu znepokojivé.