Zvětšení disku - upgrade na 5.x

Můj Turris 1.1 občas malinko zlobí a říkal jsem si, že přechod na 5.x by mohlo věci aspoň někam posunout.

Podle návodu potřebuje Turris na upgrade aspoň 400 MB storage, jenže to vypadá, že systém nemá:

root@turris:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
/dev/root               249.0M    134.7M    114.3M  54% /
tmpfs                  1011.5M      8.3M   1003.1M   1% /tmp
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev

Chápu správně, že musím vyměnit microSD kartu? Nějak mi tohle chybí v dokumentaci…

Já myslím, že v dokumentaci je uvedeno, že před upgradem na BTRFS a případný přechod na TurrisOS 5.x je třeba do routeru vložit microSD kartu. Na tu se pak v rámci migračního procesu filesystému (UbiFS z interního úložiště routeru na BTRFS microSD karty) přesune celý root (/) filesystému.

Tedy to, co vám vypsal příkaz “df -h” je aktuální stav filesystému interního úložiště routeru (předpokládám, že microSD kartu v něm ještě vloženu nemáte)

Ještě možná přidám relevantní odkaz do oficiální Turris dokumentace, kde je celý postup migrace filesystému i případný (a za mě zcela určitě doporučovaný) přechod na novější TurrisOS 5.x dobře popsán.

Snad s jedinou aktualizací, že dnes už je možno přenechat migraci na TurrisOS 5.x automatickému migračnímu skriptu … opět odkaz do příslušné sekce oficiální Turris dokumentace

2 Likes

Hele, já myslím že o kartě píše, tu tam asi má. Asi.

@jlkcz zkus zadat lsblk -f ať vidíme co tam máš…

@Nones Skvělé, tohle jsem přesně potřeboval… nějak mi to v tom návodu uchází, že tu storage musím dodat. Jdu pořídit SD kartu…

1 Like

Aha, tak kartu nemá…

1 Like

Minimum je 8GB … ale klidně možno i větší.
BTRFS umožňuje vytvářet snapshoty … okamžité snímky stavu systému.
Částečně se vytvářejí automaticky samy, částečně možno vytvářet ručně.
Tomu se rychle přijde na chuť.
Plus další věci, které zabírají docela dost místa … tedy 16 nebo 32 GB je určitě dobrá … a i z cenového pohledu dnes rozumně dostupná … volba

2 Likes

Za sebe doručuji microSD - industrial standard (záruka 5 let)

Zum Beispíel https://www.alza.cz/search.htm?exps=sd%20industrial#f&cst=null&cud=0&pg=1&pn=1&prod=

1 Like