Zveme vás na LinuxDays 2018 / Invitation to LinuxDays 2018!

Zdravím,

tento víkend (6. a 7. 10.2018) se uskuteční konference LinuxDays 2018 na FIT ČVUT v pražských Dejvicích.

Přijďte se za námi na stánek, kde bude možné si prohlédnout prototypy modulárního routeru a mimo jiné se můžete podívat také na přednášky, které má

  • Michal Hrušecký (@miska),
    v sobotu v 16:00 popovídá nejen o vývoji Turris OS 4.0,
    hned v zápětí také o tom jak nepsat software, abyste nekomplikovali život správcům balíčků,
    v neposlední řadě o PGP a implementace GPG (šifrování e-mailů, podepisování tarballů).

  • Karel Kočí (@cynerd),
    v neděli 16:00 má přednášku o tom jak se píše doplňování v shellu a která je volným pokračováním přednášky z minulého LinuxDays, kterou je možné si spustit z archívu zde.

Účast na konferenci je zdarma, ale je potřeba se zaregistrovat.

Těšíme se na vás!
Váš Turris Team


Hello guys,

We’d like to invite you to LinuxDays conference 2018, which means two days of talks, workshops, booths.
The LinuxDays conference is in Prague - Dejvice in the Czech Technical University. We’d be there, so let’s come to us, where you can see for example prototypes of Turris Mox. Also, you can see our presentation, which we have there.

The first our presentation begins on Saturday at 16:00 by Michal Hrušecký (@miska), who will speak about development and building Turris OS 4.0 and after it, he has two presentations in a row. The second presentation will tell you, how you shouldn’t write unusable software and how don’t make the life of people that have to maintain your mess as miserable as possible. The last one will be about PGP and GPG, which is mostly known for encrypting emails and signing tarball. All of them are in English.

On Sunday at 16:00 will have presentation Karel Koci (@cynerd), how you write your own autocomplete in BASH, which is a loose continuation of an unfinished lecture from the previous LinuxDays called “Tips and Tricks in the Shell”, which can be seen from archive here.

If you can not come, don’t worry about it as usual all presentations will be recorded and we’ll keep you informed about Turris Mox!

The conference is free, but you will need to register yourself here.

See you there! :slight_smile:

2 Likes

So, finally some development news/status on TOS 4? Will the recorded presentation/speech (in which language?) be available in his forum thread?

Já bych tak šel… :slightly_frowning_face:

Ať jsou, prosím, dobré záznamy na YouTube! Hlavně zvuk.

To nahrává AVC Sillicon Hill … čili parta studentů (nadšenců), ale profesionálů … na kvalitní a profi techniku. Mají s tím zkušenosti z mnoha předešlých konferencí a jiných podobných akcí, tak pevně věřím, že jim to klapne i tentokrát na výbornou. :slight_smile:

Držím palce a zdravím E.T. and her company! :slight_smile:

1 Like