Záložní baterie CR2032 v Turris 1.0

Včera jsem při obnově systému z karty preventivně po 3 letech vyměnil knoflíkovou baterii v Turrisu.
A tak mě napadlo, nedá se napětí této baterie sledovat nějak softwarově?
Prakticky to asi nemá význam, jen by to byla taková blbůstka na vyzkoušení.

Tak sledovat by se dalo, jen se obávám, že v současné verzi systému pro to nebude existovat SW podpora.

Jako nejsnadnější řešení bych pro toto připojil I2C batery monitor separátně.
Ano znamená to použít pájku a Ano Nejedná se o námi podporované řešní.

1 Like

To jste dobře udělal … tipoval bych, že baterie v routerech Turris 1.x začínají postupně dožívat.
Já jsem to u svého routeru zjistil nedávno také … po továrním nastavení v něm byl úplně blbý datum a čas.
Předpokládám, že za normálního běhu (tj. router je připojen do sítě i Sítě) se pravidelně synchronizuje přes nakonfigurované NTP servery a čas je v něm správný.

Chystám se jí také vyměnit, ale až bude zase příležitost router odpojit a rozebrat (což mám v plánu až v okamžiku, kdy do něj budu montovat druhou WiFi kartu získanou z výzvy/akce “Turris1.x WiFi upgrade”)

1 Like

No tak to budete dlouho bez baterky… :grinning: :grin: :smile:

Ano, říkal jsem si že už bude za horizontem, když už jsem router otevřel a baterka byla, tak se to nabízelo.

2 Likes

Ve starych deskach drzi cmos baterie klidne 10 let takze bych se nebal ze by po par letech byla prazdna. Navic v domacim routeru je mi jedno jestli mi rtc bezi :slight_smile:

Dokázal bych si představit potíže. Pokud se čas rozbije o hodně dlouhou dobu, což se bez baterky možná může stát při výpadku elektřiny, rozbije se tím DNS validace. V důsledku bych tipoval, že ani NTP se bez DNS nezesynchronizuje a problém zůstane…

To máte asi pravdu, malou obranou bude použít adresu NTP serveru
přímo (třeba 217.31.202.100) a vyhnout se DNS.

Teď jsem objevil že NTP server může mít i IPv6 adresu. To by ze mě měl p. Caletka radost… :slight_smile:

Ad. ocko: baterka vydrží hodně, 10 let jsem tedy neviděl, ale je to možné.
Zažil jsem ale i opak, po roce byla mrtvá.

1 Like

Pokud je comp stale pripojen k siti tak vydrzi…pokud ho nekdo odpojuje, jako ja, tak vydrzi mene. U meho 3 roky staryho stale drzi.

Predstavit si to dokazu taky ale ostatni routery bez RTC problem nemaji ,takze to asi nebude u dns problem.

Routery normálně nevalidují, pokud vím.

1 Like