Výpadek připojení k internetu

Byl jsem teď týden pryč a po návratu mi hlásili, že už 2 dny nejde (nešel) internet (Omnia za ADSL routerem v modu bridge). Žádná nastavení jsem delší dobu neměnil a mám nastaveno “Update approval needed”, takže samo by se nic stát také nemělo. Před odjezdem tam byla verze 3.9.3, teď také, 3.9.4 čeká na schválení.

Teoreticky by mohlo mít výpadek ADSL, znepokojující je ale to, že v době toho výpadku není na grafech vůbec nic, jakoby byla Omnia odpojená z napájení. Přitom nebyla, LED prý svítily, jen WAN ne. Výpadek na grafu je i u Uptime, ale jak píšu, Omnia byla celou dobu v síti, nikdo na ní nesahal, LED svítily (kromě WAN).

Po příjezdu dnes dopoledne vše běželo (bez potřeby jakéhokoliv zásahu). Co se mohlo stát?

Dle uptime grafu to zřejmě “vyřešil” restart, ale proč se cokoliv z toho stalo, to netuším.

A on se restart provede sám, pokud se Omnia na nějakou dobu kousne? Odhadem to bylo tak 58h. Já restart nedělal, přijel jsem a šlo to, čirou náhodou to podle grafu naběhlo pár hodin před příjezdem.

Zahlédl jsem watchdog jen na některé služby, ne na celý systém. Navíc 58 hodin je opravdu příliš dlouho. To spíš uživatelé mohou zkusit restart v případě potíží s internetem – ono to prostě často pomůže…

Já jsem netušil, jak dlouho to trvá a doma to vyřešili mobilním internetem, protože nevěděli, co přesně vytáhnout ze zdi, radši na to nesahají. Spíš by mě zajímalo, jestli jde zjistit, co se tam stalo a jak to, že se to samo nahodilo (až po takové době). Ani tak mi nevadí, když něco nejde z konkrétní příčiny, jako když se děje něco “samo” a nemám to pod kontrolou. rPi napájené ze stejné zásuvky má uptime 12 dní, takže proud prokazatelně šel.
Přehřátím to také nebylo: