Výpadek internetu, DNS podezření na nevydařený automatický update

Mám Turris Omnia a bez známé příčiny vypadl internet. Po chvilce bádání se ukázalo, že ne internet (ping na konkrétní IP funguje i ven), čili jen DNS. Router se ale nehlásí ani na své domovské adrese přes prohlížeč.

Když jsem zrušil DHCP a nastavil IP počítače, bránu, DNS napevno, vše začalo fungovat.
Přes konzoli jsem zkusil restartovat Luci rm /overlay/upper/etc/config/luci ale finální výsledek je

/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:426: /etc/config/luci seems to be corrupt, unable to find section ‘main’

Kam dál?

Záchranný režim číslo 2 - viz manuál

Tohle tě napadlo přesně jak?

Bohužel "rollback "nepomohl Schnapps - Turris Documentation

Nakonec se zdá že to bude problém DHCP, nebo něco rozsáhlejšího. Kam dál se podívat?

Tak nakonec Rollback na verzi 50 + restart pomohl. Do prostředí Reforis se už dostanu a zdá se že vše funguje jako dříve. Jak zjistit co bylo příčinou tohoto na první pohled bezdůvodného kolapsu?

Snapshot 51 je ten, kde jste aktuálně byl … proto má v popisu post-update.
Čili 50 je opravdu ten správný snapshot, kam rollbackovat (pre-update).
A příkaz rm je remove, ten neslouží k žádnému restartu …

1 Like

No pokud se vám začne router chovat takto podivně, bez zjevné příčiny, napadly mě jen 3 příčiny.

  1. sw chyba
  2. úmyslný hack
  3. nebo chyba HW

Zatím jsme si dovedl vše opravit sám a netušil jsme že technická podpora Turrisu je takto rychlá. Díky za to.

Nejsem žádný Linux guru, ale co je příkaz RM ještě vím :). V každém případě je zajímavé, že po příkazu rm /overlay/upper/etc/config/luci se prostředí na adrese routeru objevilo i když s chybyma. Do té doby ani ťuk.

Teď by mě spíše zajímalo, jak k této chybě došlo a jak tomu v budoucnu předcházet. A zdali se nejedná o následky potenciálního hacku, jelikož mám veřejnou IP.

Můžete trochu více vysvětlit?

Dnes je 28.01 a k problému došlo dnes cca kolem 11 hodiny. Poslední záloha, snad tomu tak mohu říkat je (byla) s číslem 51 a je ze dne 25.1 (tři dny stará), proč tedy problém nevyřešilo vrátit se k záloze 51 ale až 50?

Protože ta 50 je před aktualizací, takže pokud něco rozbila aktualizace, nemá cenu se vracet na snap po aktualizaci.

3 Likes

To zdali to rozbila aktualizace byla ale pouze jen moje laická domněnka a zdá se že špatná. Přece špatný vliv aktualizace se neprojeví až po 3 dnech používání. To mi nedává moc smysl. Vám jo?

Mně asi ano, po 3 dnech dojde k automatickému restartu po aktualizaci, pokud nemáte nastaveno jinak.
Restart je nutný pro zavedení nového jádra.

Aktualizace třeba proběhla nekorektně, třeba máte nějaké specifické nastavení a po restartu se to projevilo.

2 Likes

Aha OK díky za vysvětlení nevěděl jsem.
Bohužel dnes se opakuje úplně stejný problém :(.

WiFi - všechny zařízení se odpojily, WiFi síť je sice vidět, ale zařízení se nepřipojí (nedostanou asi IP adresu)
Kabelové - to samé, když nastavím IP a DNS ručně, vše funguje

Restart routeru nepomohl, na ping sice odpovídá, ale přes konzoli se nepřipojím “connection refused”.

Co s tím, nějaké nápady? Nejen na nápravu, ale hlavně na detekci problému a zamezení jejímu opakování?

Podle “Snapshot” vidím, že update proběhl 9.2 a dnes router zkolaboval. Což odpovídá 3 dnům o kterých tady byla řeč. Udělal jsem tedy " Rollback" a vše funguje. Problém tedy vyřešen.

Teď jen vyřešit, proč k tomuto stavu dochází opakovaně. Nějaké nápady?