Výpadek elektřiny - částečná funkčnost Omnie, obecně neustále problémy

Určitě ne, proč bych to dělal. Neprovozuju ani nic specifické, FTP, NAS, samba, vypnutí LEDek, DLNA. Nějaká tuning nastavení samby. Na sítí mám cca do 15 zařízení, většina WiFi24, pár na WiFi5, všem nastaveny pevné IP v síti, kabelem je připojen pouze HUE hub a modem. Připojeny 2 disky, kdy jeden je hlavní (pro DLNA, filmy, zálohy), druhý záložní, kam se některá data z prvního denně zálohují. To je vše.

Ale jak jsem se díval, opět je zde dost problémů s WiFi popsáno.

Mne sa stava, ze mi po vypadku napajania prestane uspavat disky v NAS (hdparm). Ale nie kazdy vypadok toto sposobi…

Přesně mám to samý taky po nějaký době běhu nechce Luci načíst informace o systému ani paměti ani síti. Poté co kliknu na záložku bezdrátové sítě se ta stránka načítá dlouho a taky tam chyběj položky.Navíc při připojování k Wifi z telefonu mu strašně dlouho trvá než se vůbec připojí. Mám přesně ten samej naštvanej pocit z Omnie jako ty. Koupil jsem ji před 3 nedělema a taky veliké zklamání. Normální routery jsou sice málo aktualizovaný ale fungujou. A já potřebuju router kterej běží sám a né abych do něj musel každý týden zasahovat a něco měnit. Takovej router je mi k ničemu. Měl jsem předtím staršího asuse a bezpečností aktualizace dostával ale přešel jsem na omnii protože jsem chtěl využít výhod linuxu a vlastní konfigurace a hlavně mě zaujal port knocking a na starém asusu jsem měl jen 100 porty a pomalou wifi ale připojil jsem se hned, tady po tom nějakým asi “zahlcení” se s mobilem připojuju k wifi asi 2 minuty, strašný. Furt zjišťuju v čem je problém a zatím to vypadá že to fakt dělá ta Wifi 5Ghz, teď jsem zatím po dobu 3 dnů (nechám to tak déle) zkusil vypnout Wifi 5ghz (tedy: Qualcomm Atheros QCA9880) a informace o systému, paměti a síti zatím router vyčítá a je svižnej načítání webu bezdratových sítí taky zatim jde rychle, tak uvidím. Ale nenechám to tak 5Ghz chci využívat. Pokud to v brzké době neopraví tak se toho taky zbavím, nemám čas ani náladu to furt řešit.

1 Like

Je to smutné, ale prostě se výrobce zjevně o to moc nestará, mně se podpora již ani neozvala, jejich rady ale stejně stojí za …, vlastně jediná byla restart. Koupím Synology pro NAS a pak mi stačí opravdu kdejaký router, protože i nejbezpečnější router s nejvíce možnostmi, který ale neumí běžet stabilně ani týden, je k ničemu. Ale ono jsem popravdě čekal, že to nebude nic moc co do podpory, už při pořízení jsem četl dost negativ, ono udělat HW dnes umí kde kdo, ale udělat SW a udržovat ho, to už chce více. Pokud se nepletu, tak dokonce ani po letech nejsou snad splněny některé sliby z počátku projektu.

Když jste četl tolik negativ proč jste ho kupoval? - Nechápu.
Ano, trefil jste se zrovna do problémů, ale ty jsou po 3 dnech opraveny, takže stačí aktualizovat a restartovat.
Je to otevřený systém, mohl jste chybu prozkoumat a navrhnout postup na opravu nebo můžete navrhnout lepší systém a udržovat si ho sám. Dnes už je naštěstí doba že si můžete vybrat.

1 Like

Protože jsem věřil, že to jsou porodní bolesti a ta víra vyvážila možný přínos pro mé potřeby. Nejsou. Ano, otevřený systém to je, ale to neznamená, že se budu svůj čs věnovat něčemu, o co se má postarat výrobce a k čemu se zavázal, to si pak opravdu můžu dělat vše sám, což sice někdy opravdu dělám, ale tohle už je nad schopnosti mé, proto se do toho nese… Výrobce se ovšem do toho ser… a zjevně to moc nedává.

A o jaké updatu se tady teď bavíme a co vyřeší? Ono jak zde i popisuju, jeden problém je updatem nahrazen jiným (a to ani nemám jistotu, že jsem se problému, který nastal po výpadku napájení zbavil). Jistě, chápu, že prostě nejde vše řešit na první pokus, sám jsem v procesu, kdy při vývoji třeba výsledek dosáhneme na 30 pokus, ale to je interní proces, nikoliv, že to dostane klient a “děj se vůle boží”, ač, i to se nám někdy stane, že jdeme touto cestou, statisticky to většinou dopadne dobře. Nicméně je rozdíl, když děláme nějakou zakázkovou věc, kde máme pod kontrolou konkrétního klienta a víme, co si můžeme dovolit ve vztahu k ohrožení jeho provozu a pak to řešíme operativně pomalu “online”, ne, že čekám týdny na reakci typu “udělejte restart”, ač samozřejmě, nečekám, že mi bude někdo dělat podporu online, protože jsem jeden z mnoha.

2 Likes

Výrobce dělá co může a nezavděčí se všem.
Hele, já se nechci nikoho přehnaně zastávat, jedná se o HW a SW který je trochu jedinečný a unikátní.
Team musí udržovat několik větví pro tři různé HW v několika modifikacích, lidí je na to méně než potřebují a za plno věcí nemůžou, protože je napsal nikdo jiný a oni musí vše přiohnout, mohou udělat tisíce testů, ale pak se najdou dvě atypické sestavy a rázem je tady humbuk až na půdu.
Mám Turrise 1.0 a věřte mi, s tím jsem se něco navztekal, neexistoval schnapps a firmware byl v NOR.
Ale šlape dodnes k plné spokojenosti.
Přidal jsem k tomu i MOXe a určitě koupím ještě Omnii, protože už jiný HW nechci.
Zkrátka tím chci říct, že jiný HW nepadá protože se nic neaktualizuje a nikdo v tom nehrabe.
Běží léta bez údržby. Ale já nechci 5 let starý router. Ani auto nechci tak starý. Ani telefon.

Turris je jako živý organismus, stále se něco mění a aktualizuje, nový kernel, update firewallu a tak si občas žije svým životem.
Většinu problémů vyřeší aktualizace a restart. Někde tu píšete že nepoužíváte moc věcí ale soupis toho co používáte je široký. Nejste klasické BFUčko, tomu stačí že to routuje.
Každý kdo něco takového spravuje si občas pod sebou uřízne větev. Tak to překousněte,
nebo to fakt prodejte. Kupec se při dobré ceně najde vždycky. Třeba já.

3 Likes

Tak pravidelné výpadky WiFi, což se neděje jenom u mně, neberu jako zavděčení se, ale tak nějak jako kritickou závadu. Pokud bych já tak vlažně řešil problém zákazníka, který mu znemožňuje provoz, tak … bych se styděl :slight_smile:

Možná nejsem BFU, ale jistě nejsem komplikovaný uživatel, vlastně to routování + NAS mi stačí, to, že jsem tady před časem řešil a ladil výkon NASu je tak asi jediné nadstandardní, protože mi na tom záleželo.

Já nepochybuju, že se jedná o dobrý HW (proto jsem do toho šel) + že vývoj a úpravy SW jsou náročné, ale jako uživatele, co si již nechce hrát, resp. i třeba chce, ale z “nudy” a ne proto, že nejde používat základní funkčnost, mě prostě nezajímá náročnost, resp. důvody, proč to nejde.

No, každopádně, už mi schází málo, abych se na to vy…, a to jsem si připlatil 5ti letou záruku :slight_smile:

a to jsem si připlatil 5ti letou záruku

Ta se platí u prodejce, ne výrobce.
Každý se ozve akorát když je problém, ale více lidí je bez problému. Proto se může zdát, že je vysoká kazivost.

Ano Turris má mnoho výhod, ale nejde v žádném případě vyzkoušet všechny možné konfigurace.

1 Like

Jistě, to jsem napsal, aby bylo jasné, že jsem tomu věřil, zatím jsem v záruce ještě u výrobce. S tím, že se lidi ozvou, až je problém souhlasím, ač já to tak nedělám, poděkuju i za dobrou práci, ale na to moc zase nejsou naučeni výrobci a vývojáři, snad jenom 1 byl tak nadšen z poděkování, že začal znovu udržovat svou dávno zapomenutou aplikaci pro iOS :slight_smile:

Na které kanále máte tu vynechávájící 5Ghz wifi ?

5Ghz mám na 36, nicméně ona nefunguje pak i ta 2.4Ghz (11), pouze je rozdíl v tom, že 5Ghz ani není vidět, kdežto 2.4Ghz vidět je, ale nejde se připojit.

Rozdělil bych váš problém na dva naprosto nesouvisející:

  1. problém s HW a/nebo SW,
  2. problém s napájením.

Ad 1.
Protože na začátku uvádíte, že problémy jste měl už kdysi na jaře, předpokládám, že na TOS3. Ale vy teď na TOS4 jedete a problémy nezmizely, takže SW bych asi v tomto případě úplně nevinil.
Používám skoro stejné služby jako vy, jen na interním SSD a hlavně na TOS3, přičemž TOS4 jsem nikdy ani nevyzkoušel. Problémů jsem doteď řešil nula. Resp. ze začátku po upgradu a restartu LEDky vždycky svítily na 100%, jinak nikdy nic.
Je pravda, že výpadek napájení jsem míval tak jednou do roka a teď už ani to ne, co jsem konečně Omnii zapojil do UPS.
Troufnu si vám doporučit zkusit reklamaci vašeho kusu.

Ad 2.
Víceméně žertem jste napsal, že možná máte špatnou elektřinu. Ale co když ano?
Možná máte nakopnutý zdroj…
Možná je to u dodavatele… Pár let nazpět jsem u švagrové na venkově řešil neustále problémy s routerem. Vyzkoušel jsem jich víc, TP-Link, Mikrotik, Netgear, dokonce postarší PC s AMD CPU a Linuxem. Jádrem problému se zdály být krátké výpadky elektřiny několikrát do týdne - poblíž stavěli dálnici a zřejmě si občas vzali ze sítě víc než bylo zdrávo a trafo na kraji vesnice přestalo dávat. Ovšem výpadky routerů byly i když elektřina jela. Měřením jsem zjistil, že v síti dochází poměrně často k podpětí a ještě častěji k přepětí. UPS nepřipadala v úvahu, tak jsem pořídil aspoň přepěťovku a problémy s tuhnutím routeru kupodivu ustaly.
Zkuste chvilku měřit napětí v síti, ať víte, na čem jste. Možná zjistíte, že UPS je nevyhnutelná.
A až budete v tom měření, změřte i výstup ze zdroje Omnie a zkorelujte to se s tím, co šlo do vstupu. Třeba to bude na reklamaci zdroje.

1 Like

Sice chápu, kam míříte, ale názor nezměním. Elektřinou to nebude (jinak po pár dnech od pořízení mi zrovna zdroj odešel, ale to ještě na adrese, kde výpadky nebývaly), jednak to bylo na více místech, kde jsem router provozoval a jednak by to bylo jediné ze zařízení v domácnosti, co má problém. Dále, problémy byly jiné a hlavně, aktuálně po posledním update jsou zase jiné. WiFi zdá se zatím neodchází (ale to se stát ještě může, někdy to bylo cca po týdnu), pro změnu ale WiFi5 klesla rychlost netu pro down na cca 8Mb (WiFi2.4 je na cca 30Mb, což je rychlost netu), stejně tak i rychlost přenosu z/na disk připojený k routeru, kdy jsem dostahoval cca 50/50MB a teď jsem na cca 8/1 MB.

Že by Omnie byla jediný kus elektroniky v domácnosti, který by měl problém s elektřinou je možné. Co jiného běžíte 24/7? Např. váš server může mít lépe navržený zdroj…
To je těžké soudit bez podrobných informací. Nezavrhoval bych ale raději ani tuhle možnost, být vámi. Co kdyby? :wink:
Jestli se vám intenzita a druh problémů mění s každým updatem, hádal bych spíš software. Ale wifi karty jedoucí třeba na nejnižší podporované rychlosti a neschopné se přepnout na vyšší jsem taky viděl nejednou. Někdy to byl hardware, někdy ovladač, někdy anténa a často rušení. A řadiče nebo disky přenášející data 1 MB/s taky nejsou úplné novum.
Nezávidím vám. Prostě někde začněte. Bud zkuste downgrade, třeba i na TOS3, nebo reklamaci HW. Já osobně bych nejdřív udělal první a nasbíraná data + to, co už víte, použil jako podklad pro druhé.

Já samozřejmě netvrdím, že to tím být nemůže, ale i kdyby bylo, ta je to opět problém, který nechci už řešit. 24/7 mi běží téměř vše, zesilovač se streamerem, kamery, čistička vzduchu, osvětlění HUE, Apple TV množství hodin denně + TV.

Již řeším pořízení Synology, vemu nějaký starší lepší, nebo nový základ, pro mé potřeby postačí. Pak si s tím možná ještě pohraju, až to nebude zmanenat nemožnost přístupu k datům.

1 Like

Tak jenom doplním, že v rámci reklamace snad byl opraven, pokud tím tedy nebyl myšlen pouze factory reset, který v protokolu dál uvádí jako důvod, proč se na něj nemohli připojit, protože jsem měl nestandardní nastavení :slight_smile: Nicméně, přešel jsem na Asus + Synology, zatím obojí takové ty základy a časem to přestavím na něco robustnější.