Výdrž flash paměti v Omnii

V článku o Home Assistant se píše:

Konfigurační adresář je ve výchozím stavu nastaven na /tmp/home-assistant. Je tedy umístěn v RAM, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení sytémové NAND flash paměti častými zápisy - Home Assistant do něj ukládá také své logy, statistiky apod.

Flash paměti mám v počítači, mobilu a dalších hračkách a nevím o tom, že bych je měl nějak zvlášť šetřit od častých zápisů. Je ta flash paměť v Omnii nějak výrazně méně kvalitní než ty, co se běžné používají jinde? Pokud ne, tak jak může hrozit její degradace při běžné životnosti celého routeru takovou blbostí jako logy pár domácích čidel?

flash paměti mají standardně nízkou schopnost přežít dlouhodobě zapisovaní a zapisovaní.

Není to HDD a není to ani RAM.

Je běžné že třeba 256 GB SSD umře po několika desítkách TB celkových zápisů.

1 Like

Reálně to u počítačů není takový problém, protože tam jsou mechanismy, které rozkládají tuto zátěž rovnoměrně, takže by se nemělo stát, že si opakovaným zápisem jednoho souboru zničím paměť příliš brzy.

Umí Turris to samé? Pokud ano, tak by ani běžné logy neměly dělat problém. (Zničí paměť třeba až za 10-20 let a to mi nevadí, zvláště když narůstající počet zničených sektorů jako uživatel poznám.)

Žádný swap na omnii (defaultně) není, omlouvám se za dezinformaci která vznikla prostou náhodou, ke kterým občas dochází.

Takže buď ty obavy o životnost jsou přehnané (když se nebojí tam dát SWAP) nebo SWAP je tak nastaven špatně a brzy odpraví flashku.

Záleží na kvalite eMMC paměti a určitě taky něco vydrží :slight_smile:

Muj názor je takový, že je lepší omezit jakékoliv zápisy na eMMC, protože Omnie nemá slot na SD kartu, tak jste prostě v háji. Někdo velice šikovný by měl dokázat vyměnit eMMC paměť, ale bohužel je to řešené tak komplikovaně, že raději CZ.NIC Vám vymění desku.

Podle dostupných informací by mělo být možné v budoucnu spustit systém i z mSATA portů případně USB, ale to teď není a nebude zatím prioritou.

Paměti odcházejí a to máte samé jako s flashkou, sd kartou, apod, ale eMMC má být kvalitnější (když je i dražší)

Záleží prostě na Vašem využití. Pokud chcete, aby Vám router vydržel, co nejdéle, tak je nejlepší přesunout soubory jinam :slight_smile:

Pokud to poběží v /tmp, tak by to neměl být problém a na fóru případně i na starém fóru najdete take nějaké řešení, že jednou za den to někdo řešil zálohovat na flashku, aby omezil zápisy.
Ale může se stát, že Vám v /tmp dojde místo a bude všechno pomalé, ale za to bude moci ta aplikace, která je nenazrana.

Na závěr pokud se nepletu, tak tento odstavec je primárně pro Turris 1.x.

Nevím, jak moc zapíše Home Assistant dat, ale nějaká kalkulace a více detailů ohledně eMMC je možné si přečíst zde (v angličtině):

Je mozne ze ta pamět vydrží,ale proč to pokoušet když stačí zastrčit flashku za kilo a presmerovat vse na ni. Pripadne ji jednou za cas zazalohuju a v pripade odchodu do kremikoveho nebe vymenim za jinou a ze zalohy obnovim.