Verze kernelů v Turris OS

Zdravim,
rad bych se zeptal jestli se planuje prechod na 5.x jadro. Pri vyvoji Turrise jste se dusovali jak budete delat up-to-date aktualizace a zatim pouzivate jadro 4.4, ktere je z roku 2016. chapu, ze je stale LTS, ale to konci za rok a asi by bylo dobre bejt uz trosku vejs, nebo to chcete resit na posledni chvilku? Pripadne jsou uz testy s novym kernelem? Zajima me hlavne podpora driveru na wifi 11ax od intelu, zda-li bude fungovat i s tim LTS kernelem.

4.4? A nejste zasekly na Turris OS 3.x? Ja mam na Turris OS 5.1 kernel verze 4.14. Ten bude EOL 2024. Takze casu dost.

To, ze se pouziva kernel 4.14, neznamena, ze by system nebyl aktualni. Jak pisete, 4.4 i 4.14 je LTS jadro, tj. z hlediska bezpecnosti a bugu neni nikterak zastarale. Ze tam nejsou nejnovejsi drivery, to uz je vec jina. Urcite to ale souvisi se stabilitou celeho OS. Pokud chcete stabilni OS, nemuzete kazdy mesic menit verzi jadra. A OpenWRT je zrovna z konzervativnejsich distribuci. Na tom se asi nic moc nezmeni a TurrisOS ted trackuje OpenWRT, takze urcite nehrozi, ze by TurrisOS mel vyssi major/minor verzi jadra nez aktualni OpenWRT.

1 Like

Dobrý den,

rádi bychom měli podporu standardu Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) a objednáváme od různých výrobců Wi-Fi karty a zjišťujeme jaká je jejich podpora nejen v LTS verzích, ale také v nejnovějších verzích kernelu. Případně zda v OpenWrt existují ovladače a pokud ano, zda jsou stabilní. Mohu zmínit například, že prozatím podpora ovladače ath11k zcela chybí a existují pouze několik málo routerů v OpenWrt, které jsou podporovány. Pokud bude něco nového, dáme vědět.

Ohledně verzí LTS kernelu, tak v nejnovějších verzích Turris OS máme stejnou verzi kernelu tak jako v OpenWrt.

  • Turris OS 3.x: 4.4 LTS (výjimka)
  • Turris OS 4.x (not supported anymore) a Turris OS 5.x: 4.14 LTS kernel
  • nadcházející verze Turris OS 6.0 bude založena na verzi OpenWrt 21.02, která ještě nebyla vydána a ani není první RC bude používat 5.4 LTS kernel. Pro vývojové účely se nachází ve větvi HBD.

Verze Turris OS 3.x dostává od nás již pouze bezpečnostní aktualizace. Nová verze Turris OS 5.x je založena na aktuální stabilní verzi OpenWrt přináší spoustu výhod, jako je podpora WPA3 nebo aktuální verze jednotlivých balíčků, které lze dodatečně nainstalovat. Můžeme zmínit také naše nové featury mezi než také patří nová detekci útoků v rámci systému Turris:Sentinel, vylepšené webové rozhraní Foris v novém kabátu, kde najdete OpenVPN klienta nebo správu snapshotů. V nových verzích bude dále možné přesměrovat syslog z operační paměti na /srv při použití Storage pluginu, atp.

Doporučujeme Vám přechod z Turris OS 3.x na nejnovější verzi, protože podpora Turris OS 3.x bude nakonec ukončena. V tuto chvíli jsou dvě možnosti, jak přejít.

  • Je možné využít experimentální migraci a postupovat dle naší dokumentace, ale je lepší počkat, jakmile dojde k vydání verze Turris OS 5.2.0 do stabilní větve.
    Nedostupné prozatím pro modré Turrisy 1.x

  • Druhou možností je nakonfigurovat router od začátku pomocí nahrání nové verze z USB flashky, ale není možné obnovit zálohu nastavení ze staré verze, protože došlo k přejmenování jednotlivých síťových rozhraní a tedy je nutné provést změny ručně.

1 Like