VDSL - problém při změně operátora

Mám na 200 km vzdáleném místě internetové připojení přes VSDL, VDSL modem Comtrend VR-3031eu v režimu bridge a za ním router Turris Omnia. Vše funguje skoro dva roky bez problému.

Teď ve čtvrtek ale došlo ke změně operátora z T-Mobile na Vodafone a Internet už nenaběhl.

Jestli tomu dobře rozumím, tak vlastní DSL vrstvu zajišťuje CETIN úplně stejně pro T-Mobile i pro Vodafone. Jméno a heslo pro PAP/CHAP autentizaci PPPoE není u T-Mobile důležité, u Vodafone nevím, tak jsem ho pro jistotu v předstihu změnil na jejich VF/VF. Takže bych čekal, že poté, co spadne PPPoE spojení na T-Mobile, začne Turris Omnia zkoušet se znovu přihlásit a přihlásí se už na Vodafone a bez jakéhokoliv zásahu bude vše fungovat. Ale nefunguje.

Požádal jsem ještě souseda, aby VDSL modem i router Turris Omnia pro jistotu odpojil od napájení a zase připojil, ale nepomohlo to.

Než se tam těch 200 km vypravím, rád bych měl nějakou představu, v čem by mohl být problém, ale nic mě nenapadá.

Nemá někdo nějaký tip v čem by mohl být problém?

Tak si odpovím sám - Vodafone začal používat místo veřejných IP adres sdílené adresy 100.64.0.0/10 podle https://tools.ietf.org/html/rfc6598 , které nejsou pochopitelně z Internetu přístupné. :frowning:

Prý na to přecházejí všichni poskytovatelé - což by znamenalo, že VDSL nepůjde použít k tomu, abych se připojil domů.