VDSL - problém při změně operátora

Mám na 200 km vzdáleném místě internetové připojení přes VSDL, VDSL modem Comtrend VR-3031eu v režimu bridge a za ním router Turris Omnia. Vše funguje skoro dva roky bez problému.

Teď ve čtvrtek ale došlo ke změně operátora z T-Mobile na Vodafone a Internet už nenaběhl.

Jestli tomu dobře rozumím, tak vlastní DSL vrstvu zajišťuje CETIN úplně stejně pro T-Mobile i pro Vodafone. Jméno a heslo pro PAP/CHAP autentizaci PPPoE není u T-Mobile důležité, u Vodafone nevím, tak jsem ho pro jistotu v předstihu změnil na jejich VF/VF. Takže bych čekal, že poté, co spadne PPPoE spojení na T-Mobile, začne Turris Omnia zkoušet se znovu přihlásit a přihlásí se už na Vodafone a bez jakéhokoliv zásahu bude vše fungovat. Ale nefunguje.

Požádal jsem ještě souseda, aby VDSL modem i router Turris Omnia pro jistotu odpojil od napájení a zase připojil, ale nepomohlo to.

Než se tam těch 200 km vypravím, rád bych měl nějakou představu, v čem by mohl být problém, ale nic mě nenapadá.

Nemá někdo nějaký tip v čem by mohl být problém?

Tak si odpovím sám - Vodafone začal používat místo veřejných IP adres sdílené adresy 100.64.0.0/10 podle https://tools.ietf.org/html/rfc6598 , které nejsou pochopitelně z Internetu přístupné. :frowning:

Prý na to přecházejí všichni poskytovatelé - což by znamenalo, že VDSL nepůjde použít k tomu, abych se připojil domů.

Haj*li… Zrovna jsem byl na vazkach, jestli od nich odejit nebo ne… tak ted uz je to jasny… Ale je divny, ze jeste o Vanocich jsem se zvenci na VPN na Turrisu pripojil… Ze by ten prechod nebyl naraz, ale po kouskach?

Mimochodem, IPv6 neposkytují? Chápu že rozdávat veřejné IPv4 každému zákazníkovi už pro mnohé není možné (většině to k ničemu není a adres je nedostatek). Čekám že za příplatek veřejná v4 adresa nebude problém…

Asi přecházejí postupně. Nakonec jsem veřejnou IPv4 dostal. Ale kupodivu nepodporují IPv6, u T-Mobile fungovalo bez problémů.

1 Like