Uspavani hdd v turrisu

Zdravím, mám nastaven hdd nfs wd Red 4TB v turrisu (modrý) podle dokumentace, vše funkční, nastaveno i hd-idle na 10 minut přes lu-ci… Ale slyším, jak se pořád točí… Mam ho v rámečku axago alinebox přes USB 3 kabel a konektor vepředu připojen. Dokáže mi někdo pořád jak ho opravdu uspat? Protože teď po něm nic nechci, takže nezapisuje ani nečte, hlavičku neslyším… Ale slyším z boxu točit se plotny a i trošku cítím přes dlaň…
Děkuji za rady :slight_smile:

mel jsem stejny problem u predformatovaneho disku z vyroby. kdyz jsem smazal vsechny preddefinovane partitiony, vytvoril novy a naformatoval ho tak uz to nedelalo.

p.s. jednalo se o nevhodnou velikost clusteru u jednoho z oddilu …

1 Like

rovnaky problem som riesil ale ako pise Jork to pomohlo

A můžu ve Windows formátovat?:slight_smile: (Kurde to bude na dlouho :smiley: a děkuji :-).

Jakože partition magic dokáže formátovat síťové úložiště? Stejně asi pro tu potřebu odpojím hdd z turrisu a dám do pc pro přemístění dat, ale mám tam plno filmů a seriálů a bojím se jestli jinde najdu místo :laughing:
Každopádně jak to mám naformatovat? Jako ntfs určitě potřebuju kvůli použití v Windows když bych potřeboval, ale sektory a tak nějak specificky nastavit nebo nechat výchozí hodnoty třeba toho partition magicu?
PS: doufám že nemůže vadit že nechávám Windows uspany, a mám v něm namapovany disk z turrisu jako jednotku s písmenem, a běží na turrisu minidlna které umí i Windows media player - když ho dávám uspat, mám z něj pauznuty seriál v pot playeru třeba… Ale přece turris pozná že se nic nečte a měl by ho teda uspat ne?.. Tudíž to formátování by mělo pomoct? Dneska ráno jsem si totiž zase všiml jak se točí odlet zvuku, a dokonce ten hliníkový USB 3 box byl i dost teplý… Po noci :confused:

Jeste bych overil ze na disk nic nepristupuje behem toho idle timeoutu. Pro jistotu odmountovat, nechaj pripojen a pockat na idle timeout esli se uspi ci nikoliv. Pokud ano, tak na ten disk urcite neco saha. Pokud ne, tak to bude jina kulisarna.

A pro naformatovani, lze pouzit napr.: “MiniTool Partition Wizard” , “DiskWizard” nebo utilitku od vyrobce toho disku. Ale chce to data nekam odlejt.

NTFS ci nikoliv, obecne na unix/linux svete je lepe se tomu vyhnout pokud je to mozne (zvlast pokud je na tento disk potreba zapisovat).

ad_PS: no pokud je ten disk pripojen pres sambu do nejakeho win stroje tak bych rekl, ze ti nejaky process na ten disk saha. Potazmo pokud mas minidlna, tak to rozhodne cas od casu zkontroluje esli neni neco noveho …

– takze bych rekl, ze disk je v pohode i to naformatovani, proste ti na to saha minidlna,samba sluzby…

Díky, to ověření s unmountem zkusím… Bude stačit asi ten skript vytvořený podle návodu na webu turrisu jak jsou ty dokumentace restartovat jestli tomu dobře rozumím že?

Jinak fakt je reálné že Windows si sahá na to kvůli samby, dlna i když je uspany?

Můžu ho zkusit vypnout a pak počkat ten timeout… Pro lepší ověření asi lepší nastavit místo 10 minut jenom jednu co :)…

PS: Mám tento rámeček připojen k turrisu pomocí dodaného usb3 kabelu do předního USB konektoru na routeru : https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000002XFP tento hdd : https://www.alfa.cz/product.php?eid=1050000040000002E6U

edit: tak po nastaveni na 1 min a unmoutnuti a zonvu pripojeni pred spanim v noci, jsem rano zjistil, ze se porad toci… :confused: tak zkusim pozdeji jeste tu metodu formatovanim… :confused:

Už se to párkrát řešilo, některé rámečky nepodporují uspávání disku, nebo spíše nepředají disku výzvu k uspání.
Podívejte se i do starého fóra.

https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl%3Ftid=466.html

Třeba vám to pomůže.