Upgrade na Turris OS 3.9

vaše “deploy” inde označujú ako “early alpha”…

Ale no tak … zas tak špatné to není.
Buďte kritický, ale objektivní.

Na deploy to sice z mnoha pohledů nevypadá … spíš takové volné pokračování RC fáze

1 Like

moja nasratosť pramení najmä zo sklamania :smiley:

ale musím zaklopať na drevo… odkedy mám pred routerom obetný oltárik a okolo antén omotaný ruženec, tak už druhý update bez problémov

1 Like

Aha … tak to bude ten správný recept na bezchybné updaty. Teď jste na to kápl.
Akorát … jak na to má člověk přijít sám, když to není napsáno v žádné dokumementaci! :slight_smile:

Ale teď trošku vážně … já myslím, že je problém trošku v tom, že pořád nejsme úplně na jedné lodi.
Podle mého názoru to teď vypadá tak, že Turris team nechápe naše problémy a stále je trošku zlehčuje (chápu to, já se ve svém software také vyznám, vím kam šáhnou, když je problém a to, co ostatní vidí jako obrovský problém je pro mne většinou drobnost, která vím, odkud pochází a jak “snadno” jí odstranit).
Na druhou stranu my moc nevidíme, neznáme a nechceme chápat problémy, které má Turris team (málo lidí atd.)

Chybí nám možnost občasného vzájemného potkání se a výměny názorů … myslím tím z oka do oka.
Večery s Turrisem se již nekonají a to plánované setkání u piva … to bych umřel žízní, než se to uspořádá.

Však máme wiki ne? …

Jo … tady na fóru je post, kam se to má psát. Je založený @Nora z Turris teamu, takže vypadá jako oficiální bod příjmu těchto podnětů.

Jen jaksi funguje tak, jak tyto oficiální posty … jednosměrně. Tj. my píšeme, a žádná odpověď.
Není to nějaký bug v Discourse? :slight_smile:

@cynerd jsem ochotny sdilet sve kompletni nastaveni (samo odmazu hesla) kam to mam nahrat, at si to muzete dat jako jeden z vasich testcases? Myslim ze je velmi specificka.

RadoslavCapRegular
Takže poslední dva updaty byly bez problémů?

Ano, u mne posledni 2 updaty taky bez problemu. Neresim haas ani nic jineho. Jen funkcni internet pres kabel a wifi. Modrej turris pod smlouvou…

1 Like

Bude to mít něco dohromady s tím, že ten post je plný nekonstruktivních stížností a obecně až na výjimky tam nikdo konstruktivního nic nenapsal.

Edit: Omlouvám se za špatnou formulaci. Vyznělo to více skepticky než to tak je a obul jsem se do špatné věci. Obecně mě, rozčiluje jak se tu dokola objevují stížnosti na to jak na nic neodpovídáme i když ve skutečnosti odpovídáme. Ale je pravda, že k danému příspěvku se nikdo skutečně nevyjádřil. Za to se omlouvám.

Děkujeme. Ale tak daleko nejsme. Sdílet nastavení není jediné co potřebujeme, je třeba aby na dané nastavení vznikly testy a na to bohužel teď nemáme kapacitu. Stále máme velkou zásobu nedokončených standardních testů, které musíme udělat před tím, než se pustíme do uživatelských specialit. Pokud ale chcete, tak je klidně někam nahrajte a zašlete nám odkaz (my žádné přímé úložiště na internetu nemáme). Pro nás zaručeně bude zajímavé se podívat už jen kvůli ručnímu testování. Ale nemohu zaručit, že jen vaši konfiguraci zařadíme a bude to, protože takhle to není, někdo ty testy musí napsat. Samozřejmě, pokud by jste nám naopak zaslal již připravené testy pro boardfarmu tak se určitě zlobit nebudeme, ale to už jsem velký snílek.

1 Like

Já bych i přepnul klidně na nightly, ale v tom případě bych vyžadoval jinou úroveň podpory. Protože představa že se mi v noci rozsype připojení k internetu a ráno poté co se probudím to budu muset každý den řešit ještě předtím než odejdu do práce mne nezlobte se zase tak moc neláká. Po updatu na 3.9 jsem hned ráno zkusil schnapps rollback ale NEPOMOHLO TO a já si vůbec nevěděl rady co s tím a to si s linuxem docela tykám do té míry že občas dokážu i něco přeložit ze zdrojových kódů. Když jsem poslal hned ráno dotaz na podporu s tím že jsem přiložil diagnostiku, tak odpověď jsem dostal až večer a to takovou že mi stejně vůbec nepomohla a mezitím jsem si ten problém po prostudování fóra a metodě pokus omyl spravil sám. Klidně přepnu na nightly ale pak bych chtěl mít možnost poslat email na někoho z vašeho týmu případně někomu zatelefonovat aby mne ubezpečil že to řeší a klidně vám dám login na roota ale očekávám že se na ten můj router někdo vzdáleně připojí a začne to řešit tak, že když příjdu večer domů z práce a budu potřebovat se připojit do práce na VPN a nebo jen koukat na youtube tak že to mezitím někdo vyřeší. Chápu že je to ale trochu přehnané očekávání.

1 Like

Tak ted si celkem protirecite viz predchozi post:

Spíše jde o to, že nemáme vaše nastavení a tedy vaše nastavení neotestujeme, odhalíme chyby jen vzhledem k tom co máme nastavené my.

Takze nabizim mou kompletni konfiguraci at to muzete testovat…

Ptám se znovu, protože na moji předchozí otázku nebyla žádná reakce. Jaká je vaše typická testovací konfigurace Omnie? Rád svůj router uvedu do takové konfigurace, protože preferuji stabilitu.

1 Like

Na to se tu ptáme už asi půl roku zpátky a odpověď dosud nebyla … resp. je taková, že co lze nastavit ve Forisu, funguje.

Což není tak docela pravda … ale opět je tom o rozdílnosti pohledů na problematiku z našeho pohledu a z pohledu oficiálního teamu.

A ochota tyto pohledy sladit zatím ani z jedné strany není.

Může se to tak zdát, ale není tomu tak. My neznáme vaše nastavení a proto ho nemůžeme otestovat. Teď jste se jen dozvěděl druhou část problému a to, že i když ho budeme mít, tak se jím nebudeme v blízké době zabývat, protože to pro nás znamená docela dost práce ho dostat do našich testů. Ale zároveň jsem psal, že budeme rádi pokud nám ho zašlete, budeme se tak moci podívat co máte skutečně nastavené a vlastně s tím počítat, nebo doporučit změnu některé konfigurace. Ovšem opět, neočekávejte, že Vám obratem ověříme vaši konfigurace, to nebudeme dělat, na to nemáme lidi. Celá tato argumentace vede na to, že by jsme byli rádi kdyby jste nám s testováním pomohli. Aktuálně když nám zašlete svoji konfiguraci tak si můžeme udělat pár poznámek o tom na co si dávat pozor, ale není v našich silách jí před každým releasem testovat (ručně, na to nemáme lidi, automaticky, na to je potřeba investovat hodně práce která prozatím schází jinde). Já jsem pro to aby jste nám ji zaslal, jen Vás upozorňuji, že to neznamená, že vám příští release něco nerozbije a uvádím k tomu i důvody. Snažím se být v tomto plně otevřený a doufám, že moje důvody chápete a rozumíme si co po zaslání konfigurace od nás můžete očekávat.

To záleží. Testujeme základní konfigurace a pak každou kterou má vývojář. Obecně se to dá srazit na to, že to co jde nastavit z Forise tak to je typická konfigurace a pro co musíte do příkazové řádky nebo luci tak už typická není a není testována. Ovšem toto je zjednodušený pohled. Komplikovanější pohled zahrnuje i například z jaké verze factory image updatujete (to ovlivňuje počáteční konfiguraci). Nejedná se o jednoduchou otázku, protože například testovaná konfigurace je i nexcloud, ale třeba jen v angličtině (protože ho používají někteří vývojáři ale jen v en). Ale problém u takovýchto věcí je, že vlastně se jedná o hračky které si jednotlivý vývojáři udělali, napsali k nim nějaký návod a vydalo se to. Testovat takovou věc automatizovaně je obtížné a tak to většinou testuje jen daný vývojář. Pokud ale odejde tak už danou věc nikdo netestuje (příkladem je mpd). Takže v důsledku skutečně pravidlo je, že to co je ve Forisu to budeme supportovat. Pokud pro cokoliv musíte kamkoliv jinam, tak to může být v budoucnu rozbité, protože to neprochází explicitním testováním v týmu. Neberte to ale prosím negativně. Ptal jste se a taková je aktuální realita, to co skutečně stabilně testujeme jsou jen možnosti ve forisu. Dále ještě poznamenávám, že tato politika je poměrně nová, vím, že jste byli zvyklí, že se supportovalo vše co šlo, ale to prostě není udržitelné a naše snaha toto dělat nevede nikam.

1 Like
/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:460: Failed to execute firstchild dispatcher target for entry '/admin/statistics/majordomo'.
The called action terminated with an exception:
/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:460: Failed to execute call dispatcher target for entry '/admin/statistics/majordomo/overview'.
The called action terminated with an exception:
/usr/share/lcollect/lua/majordomo_lib.lua:96: I/O error
stack traceback:
	[C]: in function 'assert'
	/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:460: in function 'dispatch'
	/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:141: in function </usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:140>

Od 3.9 nefungují záložky majordomo a grafy. Grafy nic nezobrazují. Majordomu vypisuje výše uvedené.

Prověřte to u vám, mám 3.9 na Turris 1.0 a Majordomo mi normálně běhá.

Musím ale uznat že navzdory všem těm chybám se toho kolem turrisu letos udělo poměrně mnoho včetně významného HW upgradu a zatímco jsem dříve tu krabičku měl v koutě a nemusel na ní sáhnout tak je fakt že jsem se díky těm chybám dozvěděl leccos nového a dost nového jsem se toho také naučil o linuxu což je vlastně dobře. Takže chlapi a @Tangero, klidně to ve verzi 4 rozsekejte na hadry :smile:

1 Like

Zdravim Turris team

Nekolik prispevku nazpet jsem psal o vytvoreni QA teamu pro Turrisy. Jelikoz mate-li jednou ochotne lidi (slava otevrene komunite :muscle:) nasazovat RC verze a zaroven testovat nove zmeny, nemohli byste se v CZ.NICu zamyslet nad jistymi postupy testovani a vytvorit tak ramec toho, co je nezbytne (jeste) otestovat a na co nebyl cas, ci dostatek lidskych zdroju?? Vytvorit nejake unit testy ci uml diagramy, ktere by byli jednotlivi testeri schopni jednoduse projit a otestovat?
Mysleno s kazdou novou RC verzi TurrisOS by byl vydan taktez podrobny seznam zmen (konfigurace, presun souboru atp.) ovlivnene sluzby a jejich pozadovane chovani ci nastaveni (znazorneno nejlepe v uml diagramu). Nasledne na to, by si jednotlive ukony prosli RC testeri a nahlasili pripadne neobvykle chovani.

Dekuji za upozorneni, samozrejme jsem mel na mysli uml diagramy. Pomyslny QA team byl zamyslen vytvorit ze soucasnych jedincu, kteri maji automaticke nasazovani RC verzi. Samozrejme by se nejednalo o plnohodnotny team testeru, ale treba bychom se opet trochu posunuli. Nicmene me samozrejme vyvedte z omylu, pokud se pletu.

Snazim se prijit s nejakym resenim, nez zbytecne tlacit na tym vyvojaru, kteri toho zjevne maji nad hlavu.

2 Likes

čavo

nechcem zakladať zbytočne zas vlákno, len sa spýtam:

internet funguje fpohode, iba cez foris mi ukazuje samé X, prečo?

mám zaškrknutý modul netmeter, ale bohužiaľ sa nikde nezjavil, prečo?

originál 2.4 (tá malá) fifina sa ukazuje ako GENERIC, aký ovládač použiť?

LUCI je iba po anglicky, neukazuje češtinu.

pritom som nikdy nič špeciálne nerobil/nekonfiguroval.
Je nejaký nedeštruktívny spôsob ako nastaviť jazyk LUCI?
Je možná slovenčina? - pritom mám nainštalované všeky -sk balíky

možno som len nepozorný tak ma nasmerujte.

dikes