Turris za Vodafone modemem

Potvrzeno i člověkem který zodpovídá za modemy na koax síti, o žádném větším problému se neví. Nezbývá, než těm co to chybuje, ať tlačí přes podporu, že to problém je. Pokud bude tlak od zákazníků, dostane se problém výše. Já bohužel pomoc nemůžu, mě to už nechybuje. Jinak nemyslím si že je to problém pouze Turrisu, obdobný problém měl i člověk za TP-Linkem co jsem se doslechl.

DNS mám vlastní, v zákaznickém webu vodafone mám typ modemu “Compal 3.0”.
Tak pokud ti pomůže, když něco naměřím/otestuju, tak piš.

Ja s tim bohuzel nic nenadelam. Jak jsem psal, je treba to hlast na podporu. Jedine tak se to zacne nekam hybat. :frowning:

Ja to resil tu … Packet loss po výpadku v noci - Vodafone internet - Vodafone Techforum a “samo” se to spravilo :smiley:
Muzu se jen dohadovat ze neco zmastili pri preadresaci … mel jsem adresu konci .248 coz je hezke cislo :slight_smile: po oprave se mi zmenila

Nevim, jestli to souvisi, ale mam stejny modem v bridge modu a uz nekolik dni mam problem s tim, ze mi nechce fungovat pripojeni k internetu. Dnes jsem mel konecne cas to debugovat a zjistil jsem, ze Turris dostane spatnou IP adresu (neodpovida IP adrese viditelne ze strany pres Muj Vodafone). A nepomuze ani restart rozhrani, restart Turrisu, nove vyzadani IP adresy. Kdyz do stejneho LAN portu modemu pripojim pocitac s Linuxem, tak dostane spravnou IP adresu. Nechapu, v cem by mohl byt problem, nakonec jsem to docasne vyresil prekonfiigurovanim modemu do rezimu router, ale to nepovazuju za reseni. Nejaky napad?

Můžeš zkusit změnit Mac adresu na WAN . Vodafone by ti pak u DHCP měl přiřadit jinou IP. Řešil jsem to postěžovanim si na vdf fóru a změnila se mi IP sama.
Nevím ale jestli to máš stejně s tím packet lossem, ale ono to připojení spíš nejeli než jelo

Díky za radu, vyměnil jsem MAC adresu a od té doby až do dnešního rána to jelo. Takže jsem zase vrátil MAC do defaultu a zase to jede. Nechápu, kde může být problém.

EDIT: technik na lince VF řekl, že vidí divné přidělování IP a že bude asi problém v IP prostoru, že to vyřeší (středa). Dnes (pondělí) stále problémy a navíc pozoruji výpadky připojení přes Skype :slightly_frowning_face:

EDIT2: Dnes mi volal jiny technik, rekl, ze vidi cyklicke pridelovani asi 3 IP adres a ze problem je v mem routeru :rage:

Ahoj všem, je možný, že to po některém updatu odeznělo, nebo stále měříte stejná čísla?

Měl jsem podobný problém. Zdrojem problémů byl Compal a kombinace ipv6 tunelů.

V létě 2022 přišel novej firmware na Compal, který odstranil problém s pomalým ipv6 tunelem, ale při zvýšeném zatížení sítě, speedtest atd, docházelo ke startu ztrátovosti packetů. Měsíc jsem to řešil, dostal několik nových modemů. Situace se vždy opakovala, jakmile se Compal připojil do stítě a za pár dní dostal novej Firmware.

Nakonec vyřešeno. Okamžitá výpověď smlouvy a přechod k jinému ISP.

1 Like

Ano … tohle je letitá klasika. Bílý COMPAL od exUPC v kombinaci s tunelováním IPv6 protokolu je cesta do rychlostních pekel.

Díky tomu jsem se před lety vracel z nového a rychlejšího COMPAL modemu k osvědčené klasice Technicolor TC7200.

Tu mně nedávno VodaFone jako nástupce UPC vyměnil za COMPAL černý. U něj už IPv6 tunelování nepoužívám.

1 Like

Já bych řekl, že tu máme docela rozdílné problémy.

  • Co se týče pomalých IPv6 tunelů, tak tohle je jedna z věcí, která se netýká Turrisu a kterou ani vývojáři Turrisu nemohou řešit, protože se jedná o problém ve firmwaru Compalu tedy zařízení dodavané ze strany poskytovatele Internetu.

  • O čem tohle vlákno je a mělo by být, že v minulosti buď docházelo ke snížení rychlosti Internetu nebo se vyskytoval packet loss. Podobný problém řešil bývalý Turrisí kernelista, kdy mu ex-UPC, nyní vlastně Vodafone vyměnil modem za novější typ a problém se vyskytoval velmi náhodně a nepodařilo se přijít na příčinu s tím, že najednou to samo od sebe zmizelo a nemá to souvislost s vydáním jednotlivých verzí Turris OS. To jde vidět také v interní poznámce v ticketu Turris-L1 #1496601.

    • Můj modrý Turris 1.1 běží stále za modemem Technicolor TC7200 zcela bez problémů.
2 Likes

Možná to jsou rozdílné problémy, nicméně jsem tím chtěl jen poukázat na to, že:

  1. Compal má novej brandovanej (Vodafone) firmware, který nějakým způsobem “opravuje” pomalost ipv6 tunelů, ale možná naopak zavádí problém nový…
  2. Možná to jde/šlo i jiným způsobem, ale mě se povedlo přes ipv6 tunel tento Compal rozhodit v základech tak, že “normální” provoz i po ipv4 zažije ztrátovost packetů
  3. Možná nasadili opravenej firmware Compalu a proto to téma utichlo

Začátek tohoto topicu odpovídá době kdy se začal nasazovat nový firmware “Vodafone” na Compaly.

Ohledně té ztrátovosti, rádi bychom se dostali k přípojce, kde to padá; u nás to nepozorujeme. Není nějaký z těch případů v Praze? A pokud ano, pustili byste nás případně k sobě, abychom mohli prověřit situaci na místě?

V případě ochoty nám, prosím, napište na tech.support@turris.cz s odkazem na tenhle příspěvek.

Předem díky.

U me to samo odeznelo, od lidi z Vodafone se mi dostavalo info ze nic neudelali, tak tezko rici cim to bylo.

Tak i to je dobrá zpráva svého druhu.

Compal bohuzel je a vzdycky bude hrozny kram. Bylo chybou, ze ho UPC ani VF nedokazaly nahradit necim, co by fungovalo normalne.
U me problem s IPv6 tunely nezmizel, naopak se zhorsil (co driv bezelo 20 Mbps down, bezi nove 10-12 Mbps down; odpovida to tomu iperfu v tomhle vlakne).

Je pravda, ze za tech temer 7 let, co mam bily Compal, se zlepsila ztratovost IPv4 paketu a jitter v rezimu bridge, ale parametru hlavnich konkurentu (optika, Ethernet do bytu, DSL) to nedosahuje ani omylem.

Nahodne problemy jako obcasne vypadavani pri zakolisani signalu nebo v tomhle vlakne uvedena ztratovost paketu bez jakekoli priciny jsou jen dalsi ukazkou toho, jak je to zarizeni spatne. Pokud chcete rozumne parametry pripojeni na kabelovce bez obav, co zase autori firmwaru zmrsi, nezbyva asi nic nez vymena za VF Station. :man_shrugging:t2:

(U sebe jsem podobny problem s IPv4, jaky je zminovan v tomto vlaknu, nepozoroval, ale osobne nemam nikde za Compalem Turis…)

Jeste ke zmenam MAC adres: kazda kabelova sluzba ma od opertora nastaveny nejaky konecny pocet MAC adres, ktery v rezimu bridge muzete pripojit - muzete tak mit napr. tri routery, kazdy s vlastni verejnou IP. Pokud mate router jen jeden, osobne doporucuju po zmene MAC adresy kabelovy modem restartovat. Je to totiz prave modem, ktery MAC adresy pocita a povoluje.

Vysvetleni pro pripad, kdy by VF videl DHCP dotazy z vice MAC adres ve chvili, kdy za jednim modemem byl jeden Turris, nemam - ale mozna byl nejaky bug v openwrt?

1 Like