Turris,Pakon, Surikata a jiné safari - Rodičovská kontrola

Pokusím se být stručný a jsem fosil tak se omlouvám za formu.
Pakon mi přijde moc fajn, pro mě dobrý přehled zejména o tom co robátko dělá na Internetu. Někdy velmi zajímavé. Svého času jsem používal OpenDNS, ale přestalo mi to vyhovovat. Hledám teď nějaký elegantní řešení jak trochu omezit pohyb dítěte, nebo třeba babičky což je to samý, po internetu. Přišlo by mi vhod, pokud by existoval nějaký modul “Fotr je divnej” a elegantně na klik z Pakoně vyráběl filtry a pravidla pro FW. Klidně třeba s “Cron” funkcí od-do, nebo s počítáním času. Filtry dále kategorizovat a sdílet. Nějaká AI by je mohla procházet a “schvalovat”. Ukládat by se mohly i do uživatelského účtu.
Chápu, že je tam hromada “ALE” a taky je mi jasný, že to bude něco stát a nakonec, proč by to nemohla být služba třeba i komerční.
To je asi jako výkop všechno, třeba tohle řešení existuje a jenom ho neumím najít. Vlastně ani nevím jestli je to pro CZ.NIC a TURRIS team téma. Ale třeba červená krabička v MOXU :smiley:

FW sa na tieto veci velmi nehodi, kedze filtruje na zaklade IP adries a ta sa moze hocikedy zmenit. dalsim problemom je, ze prechadzanie velkeho mnozstva FW pravidiel moze vyrazne spomalit spracovanie paketov a teda surfovanie sa moze stat nepouzitelnym.

korporacie blokovanie riesia kombinaciou sniffovania SSL spojeni (kedze vacsina webov je dnes uz https) a proxy. len je to uz trochu na povazenie. zasah do sukromia atd.

druha vec je, ze ked dieta chce, cestu si najde. ucinnejsie nez blokovat je mozno hladat ine sposoby, ako udrzat dieta dalej od neziaduceho obsahu.

Jasné tomu rozumím, měl jsem na mysli spis DNS filter. Zkoušel jsem všechno možné, většina funguje vice méně dobře, s rezervami. Třeba OpenDNS. Nejde jen o děti, ale třeba i babičku. Obecné řešení je asi vždycky příliš komplikované. Líbila se mi ta myšlenka jednoduše, na základě vizuálního logu z pakone, kliknout a odfiltrovat provoz nebo vytvořit nějaké pravidlo.