Turris OS Nightly - problémy (zpětná vazba od uživatelů)

Dobrý den,

založil jsem tento příspěvek jako nějakou zpětnou vazbu od nás testerů z řad běžných smrtelníků mimo Turris team. Tyhle verze se vydávají kvůli tomu, aby se na nich odhalily chyby a aby se ty chyby nedostaly do stabilních verzí. Vidim tady ale malý problém, občas se v těchto verzích objevuje i něco, co se chystá “jako překvapení” do nových verzí a nejsem si jistý, jestli je dobré roztrubovat do světa, co se chystá, dokud to nevyjde ve stabilní verzi, případně to nebude zdokumentované.

Chtěl bych vyzvat další testery, aby sem psali další problémy a bylo by fajn, kdyby si z toho hlavně něco odnesl Turris team, který o možných chybách neví.

Samotný problém
Dnes mi přišel oznamovací mail z routeru, že došlo k updatu:

  • Nainstalovaná verze 88-1 balíku foris

a pro jistotu tří nejmenovaných balíků pro Foris, z nichž dva asi budou zcela nové (omlouvám se, ale nejsem si tím zcela jist a nechci zbytečně šířit novinky, všiml jsem si nedávno, že se mi po odinstalování jedné komponenty, se kterou měl také co dočinění Cesnet, opět nainstalovala zpět - je již součástí balíků OS - bude tam souvislost nejspíš).

Po této aktualizaci se mi nejde dostat do Forisu - háže mi to “500 - Internal Server Error” po zadání adresy 192.168.1.1. A další věc je to, že od té doby mi vylítla spotřeba procesoru z běžných max 10 % na nějakých 30 - 70 % (max)!

Další info:
Verze firmwaru: OpenWrt omnia 15.05 r47055 / LuCI 7d1985286660e6db4b662c9f5c4cdadf985a3d69 branch (git-17.009.29435-7d19852)
Verze jádra: 4.4.59-f3ae421c29b7cb3f179a15685e6710f6-5

Jak je z grafu užití procesoru vidět, zkoušel jsem to vypnout a zapnout

Stejná chyba u mě. Tohle téma jsem chtěl vytvořit, ale psal jsem to nejdříve @Vaclav, ale zřejmě za těch 42 dní si nenašel čas mi odpovědět.

EDIT:
Podle toho, co mi psal @Jan.H , tak Václav běhá po konferencích a brzo se má vyprodukovat nový systém, který změní zadávání ticketu díky čemu by měla vzniknout stránka, kde budou hlášené aktuální problémy.

1 Like

Jo, pamatuju si na to, že se to už řešilo (komunikace testerů s Turris teamem). K tomu editu, taky jsem o něčem podobném někde slyšel/četl - je to třeba. Já si myslím, že jsou poslední dobou věci v pohybu, přecejen nic se neudělá hned a pravda je, že jsou teď různé akce/konference a práce asi bude dost. Jestli navíc do Forisu chtějí implementovat to, co si myslím, tak to bude zase posun.

Když nic jiného, tak do Forisu se má implementovat “klikací” podpora pro Guest WiFi.

Tak nový systém již běží v testovacím režimu. Spuštění je na spadnutí.(jen abych nezakřiknul)

Zdravím a předně děkuji za iniciativu, systém pro reportování nightly verzí je v procesu, stejně tak větší náhled do toho, co se v týmu děje. Ale ano, proces ještě nikdy nikoho nezachránil a tajk prozatím neváhejte používat toto vlákno.

Je pravda, že jsem Vás teď nějakou dobu při účasti na mnoha akcích (prospěšných pro celý projekt) z určitého pohledu zanedbával, ale nemusíte se bát, stále jsem tady a celý tým chystá velké věci. Každý z nás to, co umí nejlépe. Tým, včetně supportu, roste do velikosti i kvality, což ukazuje mimo jiné i @Jan.H :relaxed:

Klikací podpora guest wi-fi bude brzy, ale v následující, update, který šel dnes do RC ještě není.

To, o čem Honza mluví, je nový supportní systém, který rozběhneme v řádu dnů. Již je nahozen a testujeme jej. S Forisem ani nightly přímo nesouvisí, ale měl by usnadnit podpoře práci, zkrátit reakční dobu a uživatelům zjednodušit získávání podpory. Na spadnutí je to obrazně a věřím, že ne doslova. :slight_smile: Je to jedno z mnoha vylepšení, které nás na společné cestě čeká.

3 Likes

Já se přímo rozplývám … samé dobré zprávy!

Díky :slight_smile:

Dobrý den, mám dotaz. Poslední 2 týdny jsem měl problémy s připojením k internetu na koleji (dostal jsem ban). Používal jsem jednu z karet na příjem signálu z jiného routeru, na který se mi podařilo dostat (než si toho zřejmě někdo všiml po asi týdnu). Došlo k několika aktualizacím, a když už vše zase zajelo do stejných “kolejí”, tak (krom toho, že mám Foris pouze v ENG) se mi zobrazuje pod záložkou WiFi hláška “We were unable to detect any wireless cards in your router.”, přitom v LuCI vše již běží normálně - obě karty plně konfigurovatelné, dohledatelné atd. (pravda je, že mi zase došlo k tomu nešvaru, že se mi ne a ne chtěla spustit ta 5 GHz karta, musel jsem udělat 2 LEDkový reset a vše běží až na ten “problém” ve Forisu). “Je chyba pouze na mém příjmači?” nebo se s tím setkal i někdo jiný? Případně nevíte někdo, jak to řešit, je tam právě ta možnost hosta, což bych si chtěl ze zvědavosti vyzkoušet a bohužel nemůžu.

Problém s wifi v nightly je nám již znám a byl předán vývojáři Forisu (@shenek). Děkujeme za informaci. Než problém vyřešíme tak doporučuji přejít dočasně do stabilnější větve. Případně pokud nám chcete více pomoci, tak se můžete sám pokusit o opravu.

1 Like

Aktualizace zhruba před 2 dny:

  • Neodesílá se firewall
  • Updater.sh nelze spustit (tzn. aktualizace nefungují - je nutný ruční zásah)
    a také nejdou spustit ostatní věci končí to na chybě:
/usr/bin/updater.sh: /lib/functions.sh: line 225: syntax error: bad substitution
syslog-ng3/postinst: /usr/lib/opkg/info//syslog-ng3.postinst: /lib/functions.sh: line 225: syntax error: bad substitution

a nejde nic přeinstalovat

root@turris:~# opkg install base-files_182-r47055_mpc85xx.ipk
Upgrading base-files on root from 181-r47055 to 182-r47055…
//usr/lib/opkg/info/base-files.prerm: /lib/functions.sh: line 225: syntax error: bad substitution
Collected errors:

  • pkg_run_script: package “base-files” prerm script returned status 2.
  • prerm_upgrade_old_pkg: prerm script for package “base-files” failed
  • opkg_install_cmd: Cannot install package base-files.

Ruční zásah:
Otevřít /lib/functions.sh a celý soubor přepsat tímto souborem: https://gitlab.labs.nic.cz/turris/openwrt/raw/4ffd1dc825cac67de70359f48093bc2f04dc222b/package/base-files/files/lib/functions.sh

Po té přes ssh raději spustit opkg update a updater.sh

Také se mi to včera stalo. Asi došlo k nějaké hromadné chybě při updatu. Pomohl mi reset s 2 diodami a následný update. Poté to chodí už jak má (updater.sh a další). Problém je ale s odesílání dat firewallu, od té aktualizace se mi data firewallu neposílají 8 - 9 hodin a v obou dnech to přestalo posílat asi okolo půlnoci, a pak se to odesílání zase po těch 8 - 9 hodinách samo spustilo.

Před chvílí se mi updatoval balík ucollect-flow (verze33), tak třeba to je řešení.

Už jsem doplnil, jak lze tento problém vyřešit.

1 Like