Turris OS 3.8 - nová verze

Zdá se mi to jen, že i zde na fóru se projevila okurková sezóna a když už se diskutuje, tak celkem o ničem?
Chtělo by to už vydat novou verzi Turris OS 3.8 a zase pořádně “rozčísnout” ty stojaté a poklidné vody Turrisí řeky.

2 Likes

Jo, a ja budu zase resit kdo mi udela tvrdej reset Omnie pac po rebootu kompletne prijdu o ath10k.

Uz je zname co cca bude obsahovat verzia 3.8? Chyba mi tu sekcia, ze pripravujeme :slight_smile: @Vaclav nieco take by sa nedalo spravit?

Tzn. vše, co bylo na Hackathonu.

Turris 1.x:
BTRFS (+schnapps) na SD kartě (v nightly branch)
třesničkou na dortu je kernel 4.4 (take v nightly branch - možná později?)

Omnia:

  • UPS pro Omnii
  • zprovoznění NRF24L01 bezdrátů
  • Povolení v kernel configu: FANOTIFY

Oba routery:

  • Foris - NAS (raději bych uvítal / integraci s OpenMediaVault, co už)
  • Foris: podpora modulů BigClownu (doufám, že to BC stihli/stihnou)
  • Nejnovější verze balíčku: tcpdump, php a php7
  • Aktualizace WiFi ovladače: mac80211 a firmware: ath10k-firmware
    (taky je možnost volitelně nainstalovat ath10k-ct a otestovat, co je lepší - v minulosti s tím byly problémy)

Jinak podle oficiálního changelogu:

  • updater: syntax without brackets (so called morhered) is now marked as obsolete
  • userlists: now only minimal number of packages are handled as critical
  • userlists: unbound is no longer in base userlist on Omnia
  • Drop getbranch package
  • suricata: 4.0.0 (final)
  • Foris: simple QoS for guest network
  • Foris: dns from dhcp
  • Foris: russian, danish and lithuanian translations added
  • ucollect: Drop NAT detector
  • pakon-guts: less verbose logging, increase CPU priority
  • Kill logsend
  • Foris: update approvals
  • jansson: update to version 2.10
  • libuv: update to version 1.12.0
  • liburcu: update to version 0.10.0
  • luasec: update to version 0.6
  • LuaJIT: update to version 2.0.5
  • GnuTLS: update to version 3.5.13
  • knot: update to version 2.5.1
  • knot-resolver: update to version 1.3.0

Někde jsem zahlídl, že by se měl aktualizovat i collectd, ale to si nejsem jistý.

9 Likes

Ty jo, @Pepe, ty máš slušnej přehled! :slight_smile:

tomu hovorim prehlad! perfektne

Že? Já také jen zírám … skoro bych řekl, že @Pepe má lepší přehled než oficiální vývojáři z Turris teamu CZ.NICu :slight_smile:

@Pepe si bol oficialne pasovany za informatora o novych verziach :slight_smile:

4 Likes

Pánové, chvilku vydržte. Připravuje se RC verze 3.8, je tam toho fakt dost, takže testování a testování … a pak budete mít těžký začátek školního roku, protože budete mít s čím si hrát a jak si router rozhasit ve vlastní režii :slight_smile:
Když to dobře půjde, RC bude do konce srpna.

1 Like

Co podpora NFS ver. 4?

zřejmě brzy bude, testuje se.

Už se nemohu dočkat až si jej zase rozhasím, naštěstí jsem si béhem wifigate připravil vlastní konfigurační skripty, takže po flashnutí SD image a obnově konfigurace dokáži router zprovoznit na novém systému během několika hodin. Více by mne ale zajímalo kdy budou diplexery pro Turris 1.0 ?

1 Like

To je v pohode, len nech vieme na co sa mame tesit :slight_smile:
Ako si stoja perky z Indiegogo? @Vaclav

mohly bych poprosit o linuxptp balicek?
v 15.05 neni ale lede 17.01 ho ma

perky:

  • Zálohy routeru na server jsou hotové, připravené, vydáme je buďto v 3.8 nebo v 3.9 podle toho, jak převáží touha to rychle vydat nad touhou dodělat tam pár vychytávek
  • Parental Control, to je velký zásek. Aby to k něčemu bylo (a nebylo to jen vyhazování DNS á la naše ministerstvo), je to těžký oříšek. Máme toho velké kusy, máme nějaká testovací rozhraní, je k tomu většina backendu, ale realisticky první veřejné vydání tak na konec roku (hrubý odhad, bez záruky, ještě je tam hodně věcí, co se může pokazit). Vzali jsme to víc od podlahy, celý ten software uvolníme jako samostatný modul pod OS licencí, aby to mohly snadno integrovat i jiné routery, kdyby chtěly. I to trochu zdržuje. Abych to shrnul: teď už víme, proč tuhle funkci routery běžně nemají :slight_smile:
  • měření rychlosti bude na podzim, ale je to trochu na okraji pozornosti, přednost mají ty první věci (a několik dalších, hlavně bezpečnost a vnitřní infrastruktura).

Na něco jsem zapomněl?

A něco byste chtěli? Kromě čudlu na Wifi? :slight_smile:

3 Likes

Díky za nadějné sdělení.

Přál bych si ještě dostat se nějak rozumně (z mojí i vaší strany) k výsledkům měření, které odesílá můj router do centrální infrastruktury projektu Turris … konkrétně tím mám na mysli data z Minipotu.

1 Like

pridavam sa k tejto ziadosti…

dalsiu vec ktora tomuto routeru fakt chyba je sledovanie bandwitchu, majordomo je super ale nie tak celkom

nieco podobne ako yamon Installing YAMon (3.3.0) on the Omnia (3.7.1) ale keby to bolo priamo sucast Luci/Forisu

1 Like

Post přede mnou je dost zajímavý. Já bych se zase docela rád přimluvil za něco jako status page ve Forisu. Třeba by to mohlo být jako ta úvodní stránka ve Forisu. Hodilo by se mi aktuální využití procesoru, RAM, teplota, přeneseno dat, připojená zařízení (jejich MAC, přidělené IP, upload, download) a další informace. Třeba i nějaké grafy by tam mohly být, ale klidně by stačily jen číselné údaje. Myslím si, že je škoda, že se statistika řeší jen skrz luci, rrd, collectd a další. Ve Forisu by základní údaje přišly vhod.

mozna by nebylo do veci toto napsat/zalozit i v en vlakne, jak je v planu to uverejnovani

Ano, tohle je v plánu, chtěli bychom tam hodit takový Dashboard. Měl by obsahovat něco jako:

  • nastavení aktuálního připojení WAN/LAN
  • základní informace o provozu
  • přehled klientů připojených přes DHCP
  • bezpečnostní situace (počty útoků)
  • další běžné provozní informace
8 Likes