Turris OS 3.10 je nyní v RC!

Milí uživatelé Turrisu,

právě jsme vydali verzi Turris OS 3.10 do RC! Toto vydání obsahuje skutečně velké množství aktualizací různých balíčků, ale hlavně obsahuje několik funkcí, na kterých už delší dobu pracujeme. Pakon – naše služba pro dohled nad sítí – má konečně uživatelské rozhraní ve Forisu. Prohlížet si historii surfování je díky tomu pohodlnější než kdy předtím. Další volitelná služba jsou dlouho očekávané a slibované Cloudové zálohy konfigurace. Zálohy jsou šifrované na vašem zařízení než se odešlou na náš server, takže se nemusíte bát, že bychom si prohlíželi vaše nastavení, za tím účelem vás budeme nadále prosit o diagnostiky. Další funkcí, kterou jsme pro vás významně zjednodušili a vydali v uživatelském rozhraní je Storage plugin, pomocí něhož si jednoduše přesunete své /srv na externí úložiště a nebudete tak svými LXC nebo Nextcloud přetěžovat interní úložiště, které vám díky tomu bude déle sloužit.

!!POZOR: storage plugin vám zároveň zformátuje externí úložiště, které si vyberete!!

Úplné poznámky k vydání:

  • Aktualizace různých balíčků z upstreamu
  • Foris: možnost změny nastavení času mimo wizard
  • Foris: plugin k přesunutí dat náročných na interní paměť na externí disk.
  • Foris: plugin ke Cloudovým zálohám
  • Pakon: ovládání přes uživatelské rozhraní Foris a lepší filtrování výsledků
  • Updater: opustili jsme nadbytečný updater.sh a spol, stačí používat ‘’pkgupdate’’

Zpětnou vazbu a testování vítáme více než kdy dříve. Protože toto vydání obsahuje velkou spoustu změn a inovací, očekáváme, že by mohlo ze začátku poněkud drhnout. :slight_smile: Chtěli bychom tedy předeslat, že se v RC může zdržet déle než obvykle.

Děkujeme, že jste tu s námi!

Tým Turris

(oficiální vlákno v angličtině a diskuzi k němu najdete v sekci Community office)

Turris 1.0, z RC 3.9.6…

ERROR:
unreachable: /etc/ssl/updater.pem: No such file or directory

EDIT: pkgupdate dá stejný výsledek…

root@turris:/$ pkgupdate
WARN:Branch overriden to rc
line not found
line not found
line not found
ERROR:
unreachable: /etc/ssl/updater.pem: No such file or directory

root@turris:~# opkg install ca-certificates_20170717_mpc85xx.ipk
Package ca-certificates (20170717) installed in root is up to date.

Oznámení o chybách

Updater selhal:
unreachable: /etc/ssl/updater.pem: No such file or directory

Oznámení o aktualizacích

• Nainstalovaná verze 4.8-linaro-7 balíku libgcc • Nainstalovaná verze 0.9.33.2-7 balíku libc • Nainstalovaná verze 60.2.1-2 balíku updater-ng-migration-helper • Nainstalovaná verze 20170717 balíku ca-certificates • Nainstalovaná verze 7.59.0-1 balíku libcurl • Nainstalovaná verze 60.2.1-2 balíku updater-ng

Vyřešil jsem to stažením https://repo.turris.cz/turris/root/etc/ssl/updater.pem

EDIT2: POZOR! Aktualizace mi odinstalovala podporu btrfs!!!
Možná neodinstalovala, ale zahlásí to.

Zdravím,
omlouváme se za způsobené kompikace, že Vám update neproběhl, tak jak měl.

Soubor /etc/ssl/updater.pem a případně další certifikát na který narazíte sloužil pro spojení ke starému serveru api.turris.cz a přechodu na repo.turris.cz, který používá Let’s Encrypt certifikát došlo tedy k odstranění již nepotřebných certifikátů a ke cleanupu. Pokud si uživatel v minulosti přidal ručně userlist LXC nástrojů pro Turris 1.x jak bylo zmíněno v komunitní dokumentaci, tak je potřeba jej odstranit.

Odstraňte tedy následující kód ze souboru /etc/updater/conf.d/user.lua

local script_options = {
	security = "Remote",
	ca = "file:///etc/ssl/updater.pem",
	crl = "file:///tmp/crl.pem",
	ocsp = false,
	pubkey = { "file:///etc/updater/keys/release.pub" }
}
Script("userlist-lxc", "https://api.turris.cz/updater-defs/" .. turris_version ..  "/turris/userlists/lxc.lua", script_options)

a update by již měl proběhnout. LXC nástroje nainstalujte pomocí Forisu.

Dále zde došlo k přejmenování balíčku turris-btrfs-migrate na turris-btrfs, ale v tuto chvíli to nešlo jinak než zastaralý balíček turris-btrfs-migrate odinstalovat a nainstalovat turris-btrfs a proto tedy na Vás vyskočila ona zmíněná hláška.

Pakon je lepší náhrada Majordoma ?

Omlouvat se nemusíte, je to RC.
Bohužel jsem na dálku udělal restart a už to nenaběhlo, tak uvidíme co mě doma čeká.
Díky.

1 Like

Ano, Majordomo již delší dobu nevyvíjíme.

Proč se můžete dočíst ve článku na našich stránkách:
https://www.turris.cz/cs/news/majordomo-sunset-period/

No lepší by mohla být, to se časem uvidí. Ale je rozhodně nenažranejší a na Turrisech 1.x někdy omezuje průchodnost sítě.

1 Like

RC nainstalovo, vše provozované vypadá funkční (klepu na dřevo). Začalo to stejným problémem s updater.pem jako měl @commar, po editaci user.lua již vše proběhlo OK.

Ale mám dvě poznámky:

  • odinstalace turris-btrfs-migrate a instalace turris-btrfs - hláška ve Forisu, že balík byl odinstalován, že ale BTRFS stále používám a že se mi tím pádem router rozbije, je minimálně lehce zavádějící a do ověření, že tam ten nový balík opravdu je a že to funguje jak má, jsem byl opravdu “velmi lehce nervózní”. Tohle, když uvidí uživatel při update … mno, doufám, že někoho neklepne :wink:
  • záložka Storage ve Forisu - šlo by to nějak “zablokovat”, resp. rozpoznat, že již mám /srv mountnutý na externí uložiště? Je jen otázkou času, kdy na to tlačítko “Uložit” omylem “šlápnu” a představa, že mi to moje storage zformátuje … radši ani pomyslet
1 Like

Turris 1.0 BTRFS
spíše jen poznámka, nové komponenty v Forisu nejsou lokalizované (čeština).

Já hlásím že po příchodu domů mrtvola, takže rozborka, sériová linka, povedl se mi rollback a pak už to šlo dobře, úprava user.lua, aktualizace a restart.
Zatím dobrý. Teda výborný. Dobrý je za 3. :grin:

Zatím mám dva poznatky, neodesílám a testy:

1

Chybu hlásí i při testu v sekci WAN - spojení je ale funkční.

Ano, potvrzuji, zatím se asi ladí.
Cloud backup vypadá funkční, líbí se mi nová podoba Pakoně, hlavně grafy. Výborně.

Asi jsem slepý, kde je ten cloud backup ?

Nejprve si ho v Updateru zaškrtněte, až se nainstaluje bude tam. Ve Forisu.


Ty zálohy by se hodilo pojmenovat. Uvažuje se o tom? Přeci jen backup_000001 mi za měsíc nic neřekne.

Tož až na to že se OS stále ohlašuje jako 3.9.6 se zdá vše být OK - jednoduchá konfigurace, Ubuntu container :wink:

Hm, bych se vsadil, ze to v tom seznamu updateru ještě před chvílí nebylo :smiley: … jsem slepý, díky

Turiss 1.1
nedaří se mi načíst stránky netdata verze 3.6-1013-g6a1e168, ani čistá instalace nepomáhá (kdy jsem vymazal vše co zbylo po odinstalaci, a že toho tam zbylo).

Server běží, ale při načítání prohlížeč hlásí:

ERROR 405 Cannot download charts index from server http://192.168.1.1:199999/api/v1/charts

Dekujeme za nahlaseni, o chybe vime a oprava bude bude v dalsim fazi vydani RC. Zatim je nejednodussi workaround pouziti stare verze.

Chyba ohledně testů se již povedla odhalit a v dalším RC bude již opraveno. Jednalo se o chybu která postihovala jen Turris 1.x