Turris Omnia + gpon terminal HG8245H + Slovak Telekom

Rád sa s vami podelím o moje skúsenosti s pripojením Turris Omnia do Internetu. HG8245H používam v režime bridge. Požiadal som o to Slovak Telekom pri jeho aktivácii. Doteraz som mal DSL WiFi router Asus DSL-AC68U. Spustil som sprievodcu prvotným nastavením – wizard. Zasekol sa mi na začiatku keď som zvolil druh pripojenia PPPoE a zadal meno a heslo. Čakal som 30 minút a potom som to prerušil. Opäť som sa prihlásil a pokračoval. Potom sa to rozbehlo. Vyskúšal som režim DNS s preposielaním i bez. V obidvoch prípadoch bolo pripojenie funkčné. Nastavil som WiFi 5GHz i 2.4GHz. Spustil som program WIFI analyzer , ktorý vám po otestovaní sám vypíše ktorý kanál je pre vás najvhodnejší. Mám optiku Slovak Telekom program 300/30 Mbps. Bývam v paneláku 55 bytov. Každý má router a pásmo 2.4 GHz je veľmi zarušené. 5GHz pásmo tam je situácia podstatne lepšia. Pripojenie do Internetu je stabilné bez akýchkoľvek výpadkov. Pripojenie cez kábel 300/30 Mbps s občasným zakolísaním rýchlosti. Ak je router v miestnosti kde mám notebook a som v pásme 5GHz je rýchlosť pripojenia cez WiFi 300/30 Mbps. To u predchádzajúceho zariadenia nebolo možné. Mám veľký 4 izbový byt. Router mám umiestnený hneď pri vstupe do bytu v technickej miestnosti hore na poličke. Pokrytie celého bytu signálom je veľmi dobré. Ak mám notebook za 2-3 stenami potom v 5GHz pásme typicky 150/30 Mbps a pásmo 2.4GHz 50/30 Mbps. Využívam obidve pásma súbežne. Router i napájací adaptér majú na dotyk znesiteľnú teplotu. Zatiaľ Omnia splnila moje očakávania. Ako ďalší krok plánujem montáž mSATA SSD disku.

Ahoj. Mám identickú zostavu ako ty kedysi :slight_smile: Premýšľal som že by som kúpil Omniu a nahradil ním tie dve zariadenia od telekomu. Pátral si či ten gpon tam musí ostať respektíve cim ho nahradiť?

Ahoj, myslím že na základe toho čo som čítal tu musí zostať. Nie že by to nebolo technicky možné, no zrejme by to spôsobilo technikom Telekomu zbytočné komplikácie … a to oni nepotrebujú. Nemecký Telekom prehral myslím spor na súde na základe podnetov mnohých nespokojných zákazníkov a od vtedy je povinný optiku ukončiť v byte zásuvkou a ty si tam môžeš dať svoje zariadenia. Ja nemám žiaden problém s týmto prepojením. Rýchlosť mám ± 300/30 Mbps , žiadne výpadky a preto tú ich krabičku :smile: neriešim a celkom som zabudol, že existuje. Veľa úspechov. Ivo

Obdobne je to aj u inych optickych pripojeni pre domacnost. UPC, Orange, Telekom. Vsetci vyzaduju mat ich zariadenie a az za nimi potom mozes mat svoj router. Niekde sa to da riesit Brigde, niekde uz nie. Jedine mat business pripojenie, kde to mozne je.

Vtipne je u Telekomu, ze ak clovek vyslovene nepoziada, tak mu pri vymene stareho zariadenia daju novy huawei gpon s WIFI (iba 2.4ghz) a k nemu nechaju zapojeny povodny tplink router, ktory vie WIFI ac na 5Ghz. Takze ak clovek chce 5Ghz, neostava mu nic len mat 2 zariadenia, ak by chcel mat iba jedno, tak musi mat iba 2.4ghz wifi.