Turris jen jako klient na siti

Ahoj,
vyhrabal jsem puvodni prvni Turris. Chtel bych se zeptat, zda by mi nekdo neporadil, jak ho nastavit tak, aby se jen pripojil do site pres LAN a choval se jako server (treba pro DLNA a Home assistant), pripadne aby v te siti pak pustil data ven jako switch nebo wifi hotspot.
Router uz mam davno jiny a tohle me napadlo kvuli vyuziti hlavne zminenych sluzeb.
Diky za radu ci pripadny navod, co nastavit.
Nekde jsem videl ruzne napovedy ale popravde jsem z toho moc chytry nebyl.

Coz takhle?

Diky, uz jsem psal ze mam prvni verzi Tusrrisu a ne Omnia?
Mel jsem tam myslim OS4, ted jsem ho resetoval a je tam 3.
Kazdopadne ani v tom novejsim to nebylo takto nastavitelne, jinak bych se tu neptal.
Kazdopadne diky za odpoved.

malo by stacit zapojit siet do LAN portu a zakazat DHCP server.

je ten druhy router lepsi ako turris?

To me nenapadlo. Zkusim. Jeste bych to mel znovu upgradnout na os4.
Ano, snad je v necem urcite lepsi. Diky tomu ze jsem v byte, chtel jsem i 5GHz WiFi, kupovat upgrade balicek z Plzne (nesnasim jakoukoliv postu) se mi nechtelo.
Takze se nehreje, ma 3x nezavisle WiFi, vic LAN portu, ale co me nastvalo, bylo zjisteni ze DLNA server v nem ma omezeni poctu souboru, proto ted ten napat ozivit Turris znovu.

Ale to se pleteš, mám Turris 1.0 s RC 3.11.22 a možnost přepnutí tam je a vždy byla.

EDIT: možná ti to ulehčí toto: https://openwrt.org/docs/guide-user/network/wifi/dumbap

1 Like

Dekuji, v tomto screenu mam rozhrani s menu nahore ne vlevo a takovou volbu jsem nenasel :frowning:
Kazdopadne dle postupu se podarilo zarizeni zprovoznit jen jako bridge, wifi to preposila atd, ale ted je otazka jak se do turrise dostat?
Tim myslim jakkoliv, nastavil jsem mu pevnou ip adresu, vse zapojil a v siti videt vubec neni. Vse udelane dle popsaneho postupu v linku pro Luci.

Tak asi nikdo vic neporadi?
Menu je jine nez na printscrenu, volba takova tam neni. Nicmene update bych zkusil ale po dvou dnech hledani uz vlastne netusim jaky soubor nahrad v Luci aby se router dostal na novejsi verzi. Ta dokumentace je k tomu tak hrozne roztristena, nebo to prijde jen me?
Po pokusech se mi ho podariki pripojit pres wifi do me site. Coz by bylo tez reseni, jen ma problemy s DNS. Ping na IP ven funguje, router je videt, ale prinzadani adresy (ping, balicky k instalovani) to nedokaze najit spojeni. Adresy dns ve wifi pripojeni jsem nastavil manualne na muj router a i googlovske, ale ani prd.
Pamatuji si, ze pri pouzivani tenkrat tam byl nejaky takovy problem v routeru a netusim zda to nekdo vyresil, ofiko rada byla nastavit napevno dns v PC na google treba.

No ja bych asi zkusil reset do tovarniho nastaveni (pripadne aplikoval prislusny medikit). Zvlast pokud ten router ma nejako prastarou verzi :slight_smile: nez bych se poustel do neceho dalsiho.

Samotny router bych nastavoval mimo existujici lanku, tedy pichnout se kablem primo do routeru z nejakeho kompu,kterej taky bude mimo lokalni lanku. Musis si overit/zajistit ze komp i router budou mit stejnej subnet. Po inicialnim setupu, uz ho pak muzes pichnout do lanky. Kdyby si toto delal z lanky, tak se muze stat, ze ten druhej router bude chtit pouzit inicialni nastaveni (tedy 192.168.1.1 a tahle ip uz muze byt v pouziti druhym routerem se vsema dusledkama pro dhcp/dns/lan/wan…atd)
Asi se da upravit /etc/config/foris , kde je sekce wizard a tam muzes foris donutit, aby se tvaril, ze inicialni setup nebyl proveden. (nejde to udelat pres webove rozhrani, budes muset pres terminal).

Tovarbi nastaveni, reset, nekolikrat probehl. Pokazde kdyz turris uplne zmizel ze site.
Ano, pripojim se k nemu v klidu mimo sit kabelem primo do pc, jinak to ani nelze.
O medkitu jsem premyslel, na flash nahrany byl, ale opet pres pokus o googlovani netusim jak vyvolat mod pro nahrani. Omnie je drzet dost dlouho ale pro pivodni Turris se ty navody nekde ztraci hlubo v ruznych konverzacich, coz znamena cist spousty starych komentaru :frowning:
Iniciacni setup se stejne nikdy neprovede az do konce, vzdy jen preskoci, jelikoz neni na netu. Ale i pri primem pripojeni do upc modemu, bez me site, se nepripojil a nedotahl do konce. Proto i ten napad to neresit a jen pouzit jako server v mistni siti, ale to by musel spravne byt pripojeny i “ven”

A co začít tady a použít volbu “6”, popřípadě “4”?
https://docs.turris.cz/hw/omnia/rescue-modes/

Dekuji, rad bych. Nicmene pri drzeni resetu se volba v poctu rozsvicenych Led nedostavi. Vyzkouseno vcera nekolikrat. Navod v linku je pro Omnii.

Omlouvám se, moje chyba, nevšiml jsem si že to není Omnie.
Pokud je to Turris 1.0 a máš zmigrováno na BTRFS tak použij tohle:

a dostaneš nejnovější verze, prostou změnou cesty k medkitu.

V pohode. BTRFS nemam. Kdysi jsem nepresel, neb mi to prislo moc kroku a mel jsem vse nastavene a byl jsem spokojeny s tim jak fungoval. Teda krom zminovane pouze jedne WiFi.

Přešel bych … když už kvůli ničemu jinému ne, tak kvůli snapshotům.
Ty se hodí :+1:

Diky, no ziskani a naistalovani balocku bude asi problem, kdyz se nepripoji uplne, ma problem s dns. Leda bych si danou adresu nasel a psal to primo v IP.
Asi to vzdam, protoze zadny normalni navod neni, jaky image vlastne schroupne Luci pro update nikde take neni napsano a v repozitari se popravde nevyznam. Takze zkouset dalsi soubory pro upgrade, nasledne pro treba nahodou moznost prepnuti ve Foris na mod pocitacr uz mi prijde moc. Poleti nejspis nekam do vecnych lovist, stejne se moc hral :slight_smile:

Sežeňte si někoho kdo to zvládne a netrapte se s tím.
Chce to použít SSH a vědět co děláte.
Prodat ho můžete vždycky, V sekci Market se o něj popereme, pokud bude zajímavá cena.

2 Likes

Nekdo kdo by se nabizi?
Pres wifi se mi jako klinet pripoji. Mohlo by to fungovat, ale nedokaze prelozit adresu. Tudiz v diagnostice IP natvrdo bezi, ale jmenem adresa vubec.
Jaky soubor pro update nahrat pres Luci? Ktery balicek v repo je ten spravny pro update pres webove rozhrani?

Jste si jisty, ze je nejaky update pres webove rozhrani mozny? Ja tedy Turris 1.x nikdy nevlastnil a tak ani neznam detaily migrace na btrfs, ale dost bych se divil, kdyby to fungovalo pres jakekoli webove rozhrani.

V Luci, v menu kde je moznost stahnout a zalohovat nastavebi je i moznost nahrat imaga pro upgrade manualne.
Posledni verze 3.11.neco, ale automaticky ji to tez nedovoli stahnout, jelikoz ani router nejde zaregistrovat, protoze je tu stale problem s tim DNS.
Kdyz jsem ho kdysi provozoval, tak si pamatuju ze to zaclo delat problemy, ale jak jsem to tenkrat nastavil uz nepamatuji. Vim ze na foru je temer cokoliv, nicmene relevatnich odpovedi jen malo.
A navod jak se pripojit jako klient na wifi jsem si cetl nekolikrat, ale o dns problemu tam tezko dohledat reseni.