Turris a terminátor

Nepleť si počet VLAN vs. VLAN ID. ID 848 je možné použít.

Máš pravdu. Je to tak.

Odkaz je vidět ještě v citaci u LeRacKa .Směrování na balanceforsun tam je. Mě ochránil PiHole.

Ano, funguje to tak. Mám xDSL (bridgovaný modem ZTE ZXHN H168N) a za ním Omnii a vše jede, jak má. Netřeba si hrát s VLANou.

Jde to v LuCI (foris nastavení VLAN neumožňuje), ovšem je potřeba dát pozor na to, jak je pak WAN rozhraní nastavené, viz tohle vlákno:
https://forum.turris.cz/t/mox-vlan6-on-wan/

Vážení pozor, já zaznamenal problémy:

• Router Asus N16P , který po nastavení do Bridge neotevřel VDSL spojení (na dvou přípojkách a po nahrazení jiných fungujících modemů před dvěma různými routery Turris).
  • Druhý problém byl s routerem Zyxel VMG3312-T20A , který se nerozjel plnou rychlostí. Viz:
    VMG3312-T20A při zapojení do BRIDGE jede pomaleji

Tak mám rerminátor nainstalovaný, ovšem úplně moudrý z toho nejsem. Rovnou se tedy přiznávám, že jsem v oblasti sítí začátečník. Každopádně Turris je zapojený (nezmínil jsem, že Turris OS ve verzi 4.0.5) a provedl jsem několik kroků dle zmíněného steršího vlákna:

• ve Forisu zrušeno přiřazení WAN (po nastavení v LuCI se opět vrátilo)

• v LuCI vytvořeno nové rozhraní (PPPoE; vlastní rozhraní: “eth0.6”) Mimochodem, proč právě toto číslo?

• v nastavení nového rozhraní zaškrtnuto Force link

Podle operátora mám nastavit následující:

• WAN service type (PPPoE): splněno z principu

• MTU (1492): nastaveno v LuCI v rámci rozhraní (karta Advanced Settings -> Override MTU)

• 802.1P Priority (0): nevím jak

• 802.1Q VLAN ID (848): nevím jak

• PPP Username (metronet): zadáno v LuCI (karta General Setup -> PAP/CHAP username)

• PPP Password: zadáno tamtéž

• List item DSL Standard (Annex_B): nevím jak

Zkusil jsem doufat, že pokud jsem dané volby v nastavení nenalezl, zvládne si je Turris automatucky přiřadit, ovšem připojení stále nefunguje, ikonka Wan rozvážně bliká.

A je opravdu třeba něco nastavovat? Viz výše.

Zkusil jsem před tím i bez dalšího nastavení, tedy v rámci Forisu, ovšem ani tehdy nezafungovalo.

A zkoušel jste nastavit WAN (IPv4 i IPv6) na DHCP bez jakékoliv další konfigurace?

Zkoušel. Tedy IPv6 jen bez vyplnění DUID, které se mi ještě nepodařilo objevit. Nebo i pouze IPv4 se šestkou vypnutou. Foris se tváří nepřipojeně (bez kabelu nebo s chybějícím nastavením), zatímco ikonka WAN na Turrisu i kontrolka připojení na terminátoru svítí.

Přidělil Vám DHCP server nějakou adresu?

Nikoliv. Nepočítám-li tedy adresy přidělené Turrisem mému ntb.

Could only take the gist of this via machine translation and pardon responding in English only.

Tried to find a manual in the public domain for this Cetin Terminator device but came up short. My understanding of this device is that:

• it does not provide:
    • DNS server
    • DHCP server
    • Firewall
  • it does provide:
    • line modulation (here VDSL)
    • authentication with the ISP
    • bridge mode for pass-through authentication with the ISP

If that is the correct understanding and the network layout is:

• ISP > Terminator > TO

the questions are

• can the subscriber configure the Terminator into bridge mode?, or
  • can only the ISP configure the Terminator into bridge mode?
  • has the Terminator actually been configured into bridge mode?

If the Terminator is not configured into bridge mode:

• configure all authentication matters in the Terminator, incl. the VLAN ID 848
  • configure the TO’s WAN interface as DHCP protocol (unless the ISP stipulated a static/fixed IP)

If the Terminator is configured into bridge mode:

• configure the TO’s WAN interface as eth2.848 (:warning: eth2 as WAN applicable on TOS4.x and later)
  • configure the WAN interface as PPPoE (with user name and password)- if that is utilised by the ISP, else leave it as DHCP or static IP

If there is no manual or sort of installation/setup guide for the Terminator available would it be possible to post some screenshots of its user interface?

2 Likes

Works!

According to my understandig terminator is in a bridge mode by default. I don’t even have an access to it. I guess only Cetin has, maby ISP, but I doubt about it.

Anyway, according to description at Turris wiki I started to play with eth2. “eth2.6” didn’t work, “eth2.848” does. Other settings stay as described in my earlier post (in CS).

Thank you a lot!

Štěpán

1 Like

The Terminator probably does not provide any configuration interface at all.

I found its concept quite intriguing [1] (pardon the digression)

It will actually be a media converter on the physical layer, which will take care of converting any connection technology to home ethernet. It will be able to do all future technologies, in super-tuned quality. On the user side, it will end with a gigabit Ethernet port.

whether the Connection Is VDSL2 or G.fast, metallic or optical, single pair or multipair. We take care of the technology and the user simply connects with a regular Ethernet cable to the RJ45 port

Since we won’t have to worry about routing, wireless and firewall, we’ll be able to fine-tune the physical layer well.

The only downside (bottleneck) is the 1GbE port for downstream devices and that it does not cater for multi-homing (multiple WAN) though there is mentioning of

The upcoming first generation Terminator is designed with respect to bonding and will be able to do two-pair VDSL2 and single-pair VDSL3

I would probably procure one but seems there is no retail but only wholesale from the vendor.

[1] https://www.root.cz/clanky/cetin-chysta-vlastni-koncove-zarizeni-terminator-a-dalsi-novinky/

1 Like

English is okay for me. I’ve started the topic just in Czech because I thought that the issue of a terminator would be just local for the Czech Republic.

I needed to leave, but I planned to write some sort of instruction summary anyway. Though the screenshots sound like a good idea. I am sorry for a delay, hope to come back to it soon.

4 Likes

Router nedokáže změnit nastavení parametrů modemu, to se musí dělat přímo v tom modemu a předpokládám že terminátor už je na to predkonfigurovaný.

Já mám třeba před Omnii NetGear DM200EUS což je čistě modem v modem módu a co se týče nastavení parametrů DSL přípojky jako VLAN ID 848 atd tak to jsem musel nastavil přímo v jeho administraci. V Turrisu se pak už jen jednoduše nastaví PPPoE interface na WAN portu (eth2), PAP/CHAP username, password a MTU na 1492. Pokud si neměnil výchozí nastavení okolo WAN portu tak by to mělo stačit.

3 Likes

I don’t even have an access to it. I guess only Cetin has, maby ISP, but I doubt about it.

Have you ever heard about backdoor called TR-069 on the most of ISP devices?