Turris 1.x - odkoupení routeru

Asi za měsíc mi smlouva končí, párkrát se stalo že jsem měl kratší výpadek, ale jinak Turris po celou dobu fungoval a funguje a myslím že ještě dlouho bude. Jsem důchodce a cena Omnie mi připadá vysoká, když Turris pořád je spolehlivý. Pokud by byla nějaká sleva na Omnii asi bych ji využil

1 Like

Myslím si, že by asi bylo dobré kdyby CZ.NIC nějakým způsobem motivoval k provozování odkoupeného routeru v režimu jako pod smlouvou. Bonus by mohl například narůstat např. za každý další rok provozování čímž by si zajistil stabilní pokračování projektu. Bonus by mohl být např. sleva na Omnii, pokračování definovaného HW/SW supportu atd.

Rád bych taky věděl jaká je zkušenost CZ.NIC s dobrovolným zapojením uživatelů Omnie do projektu sběru monitorovaných dat?

1 Like

Ano, to co tu píšete, je dobrý nápad. Motivace k vytrvání v projektu je prima, ale já sám za sebe budu sbírat a posílat data dál stejně tak, jako jsem to činil v době nájmu.

Jen mám za sebe trošku obavy o tu trvanlivost routeru, několikrát jsem upozorňoval na to, že modré routery bez dalších úprav (přidané chladiče, větráčky apod.) jedou stabilně s teplotou CPU nad 90°C, což si nemyslím, že by přispívalo k jejich dlouhé trvanlivosti. Spíše naopak.

Ohledně četnosti dobrovolného zapojení majitelů Omnií do sběru dat a jejich odesílání do centrály CZ.NICu - také bych měl zájem o nějaká konkrétní čísla či souhrnné statistiky. Třeba se někde dozvíme více detailů, třeba na webu v nějakém článku, na blogu CZ.NICu či v nějakém konferenčním příspěvku na pravidelné konferenci Iternet a technologie. Nechme se překvapit!

Jiný pohled na věc. Router jsme obdrželi k pronájmu a za určitých podmínek. Ti kteří vydrželi ( vydrží ) do konce smlouvy, dostanou router dle smlouvy gratis. Toto považuji za dostatečný bonus. Většina majitelů "modrých Turrisů"
se do projektu zapojila z důvodů, že se mohou podílet na vzniku nejbezpečnějšího routeru, zajímá je technika atd.
Celý projekt začal jako neziskový a i díky námi odesílaným datům, zkušenostem a řešením chyb mohla vzniknout další etapa “Omnia”. To je bonus druhý…

4 Likes

Máte pravdu, nějaká čísla připravíme. V případě Omnií je to ale mírně problematické, protože uživatele nesledujeme, takže nevíme, který router není zapojený, je zapojený a neodesílá data, víme jen o těch, která data odesílají. Je to nadpoloviční většina těch, které jsme vyskladnili, ale není úplně zřejmé, kolik z nich trčí někde ve skladu…

2 Likes

To je pěkné … jestli k vám do centrály odesílá data nadpoloviční většina vydistribuovaných Omnií, troufám si tvrdit, že je to slušný výsledek.
Je vidět, že když už někdo do tohoto projektu vstoupí, ví, proč to dělá! :slight_smile:
A v podstatě je to i jistá forma odměny vám, týmu CZ.NIC, za to, že se jim (nám :-)) staráte o aktualizaci routerů a potažmo tím i o bezpečnost v síti za ním.

Díky Vám a držím palce. A jsem rád, že v tom jedu s vámi!

1 Like

Děkuji CZNic, za nabídku na odkup. Zrealizováno, faktura stažena.
Je radost s Vámi spolupracovat a držím palec v dalším rozvoji.

4 Likes

Osobně si myslím že možnost odkupu za “1Kč” je dostatečný bonus.
Omnii bych využil více, ale nechce se mi kupovat, protože bych pro Turris už bych nenašel uplatnění. Nějakou pěknou slevu na Omnii bych určitě uvítal, ale doplnil bych tam podmínku že původní Turris vrátím - taková výměna Turris => Omnia s doplatkem.

To je hodně dobrý výsledek - gratuluji.

No jo, ale co by potom dělali v CZ.NICu s tou hromadou navrácených starých modrých Turrisů???

Recyklovali bychom je, jak nám ukládá zákon, máme to i zaplacené :slight_smile:

A nebo by jste mohli rozjet 3. vlnu výzkumného projektu … bez jakýchkoliv dodatečných nákladů na hardware :grin: