Turris 1.x - koupě

Neberu to jako flame, spíš jsem chtel vyvážit poněkud jednostranný názor. Stojím si za svým posledním odstavcem a nesouhlasim s tim že roter ‘byl zadara’ a že by mě něco mělo ‘žrát’ a že se tim ‘obohatím’. Ten ‘flejmík’ z toho můžou udělat až takové zjednodušující komentáře a mrzí mě že to tímhle směrem vedete (reaguji na ‘tak se s radostí přidám i já’).

Myslím, že ten, kdo na začátku rozhodl, že bude router za korunu, dobře vědel, co dělá. Nezlehčoval bych to. Dnes už můžem jenom spekulovat jak by to s projektem dopadlo kdyby to nebylo za korunu ale za víc, nebo kdyby znění smlouvy odpovídalo spíš duchu toho co tady teď prezentujete (tzn spíš zápujčka). Možná by nebyl zájem, možná by se akorát našla jiná skupina lidí, které by vyhovovaly jiné podmínky. Je to ale jak to je a proto jsem napsal předchozí příspěvek.

Možná bych měl ten pocit jak popisujete, kdybych např router vypínal když jedu na 14 dní na dovolenou (v pravidlech bylo měsíc nebo dva za rok?), kdybych se v něm vrtal natolik že bych ho pak nepoužíval jako hlavní router. Kdybych poté co jsem router dostal (mimo jiné tipuju i díky tomu že jsem v nějakém formuláří potvrdil že bude mít veřejnou IP adresu) přešel za pár měsíců jinému providerovi na levnější nabídku bez veřejné IP (i stovka měsíčně za 3 roky není malá částka). Nic z toho jsem ale nedělal, naopak jsem to bral jako závazek a jednal s routerem po tři roky tak, aby z toho projekt měl maximální užitek.

Nechci opakovat poslední odstavec z minulého příspěvku ale s názorem že to bylo zadarmo, měl bych být vděčný nebo že někomu něco dlužím nemůžu souhlasit. Byla to smlouva výhodná pro obě strany s náklady na obou stranách. Dělat z toho teď zpětně něco jiného mi přijde nefér.

Nijak tím nesnižuji co CZ.NIC udělal, určitě to byl skvělý počin a jsem rád že takovým způsobem a s takovým úsilím dovedli využít prostředky získané z registrace .cz domén na tuhle smyslupnou věc a doufám že v podobných aktivitách budou pokračovat, to samozřejmě nazaslouží nic jiného než potlesk.

1 Like

Ano, zcela určitě máte pravdu v tom, že motivace na začátku projektu byla u různých ůčastníků různá. Někdo se chtěl účastnit za přijatelných podmínek něčeho užitečného pro komunitu, někdo to bral s tím, že za 3 roky se na tom bude dát dobře vydělat.
Ta první skupina účastníků si nyní říká … proč bych neměl dělat něco užitečného dál, proč bych s tím měl po 3 letech končit, když zařízení funguje a plní svůj účel i nadále.
Druhá skupina si říká … mám ty 3 roky za sebou a teď jdu dotáhnout do konce ten výdělek.
Obě skupiny mají samozřejmě svou pravdu … ale mluvíme tady o etice, nikoli o pravdě.

2 Likes

Možná jsem divnej, ale asi bych se hanbou propadl do “západního Německa” chtít teď za to peníze.

7 Likes

Vidím to podobně. Ale že je motivace lidí při vstupu do projektu “různá”, to jsme tušili už tenkrát, že?
Ono se to rozdělení do obou zmiňovaných skupin projevovalo už v průběhu projektu různou účastí lidí v komunitních akcích typu “Večer s Turrisem”, aktivitě na fóru a ochotě přispět radou a pomocí ostatním účastníkům projektu atd.

2 Likes

Já bych se k té tématice také chtěl vyjádřit, i když z trochu jiného pohledu (spíše z pohledu původního postu). Omnii mám spokojeně od konce listopadu, v době kdy se řešil původní Turris jsem se o tématiku zajímal hodně okrajově (ale věděl jsem, že něco takového je - jen jsem si nedokázal představit, že bych mohl být něčeho takového součástí). Asi měsíc jsem sháněl pro rodiče router, protože po tom, co jsem začal aktivně používat Omnii a psát o ní i diplomku jsem došel k závěru, že jejich TL-WR741ND je opravdu šmejd, který jsme neměli brát, když nám byl prakticky vnucen před těmi cca 3 lety.

Dost jsem uvažoval o nějaké použité Omnii, ale i cena použitých Omnií není úplně nízká. Nakonec se objevila na jednom bazaru možnost koupit Turris 1.0, tak jsem se optal prodávajícího na cenu a dohodli jsme se (ty 3 tisíce jsem za to byl ochoten dát, rodičům jsem se o ceně radši nezmínil :smiley: taky mi přišlo ubytovací stipendium, tak se to nějak +/- smázlo). Chápu, jak jste to tu mysleli (sám bych se také něčeho takového nezbavil), na druhou stranu jsem za sebe samotného hrozně rád, že se najde někdo, kdo se chce toho routeru zbavit, protože pak se ten router může dostat k někomu, kdo ho ocení daleko více. Tátovi jsem řekl, že i kdyby se někdy rozbil, i kdyby ho někdy něčím v budoucnu nahradil - ať ho nevyhazuje a předá mi ho zpět. Já ten router beru jak jako nějakou funkční věc, tak zároveň jako kus zajímavé historie.

Koupě tohoto kousku mi udělala radost, i když ho budou používat rodiče. Jedinou vadou na kráse je detail - router je stále registrovaný na původního majitele, psal jsem kvůli přeregistraci na podporu, snad se to nějak vyřeší - chci, aby router data odesílal.

3 Likes

OK, nic proti tomu a je samozřejmě dobře, že u někoho nepotřebný router vám dobře poslouží. Jak jsem psal o pár postů výše: “Když se potká přání kupce s přáním prodejce, je to radost.” A to neplatí jen v případě Turrisů! :slight_smile:

1 Like

Tak jistě, každého věc, co udělá se svým majetkem. Ale já ho z ruky nedám :slight_smile:

2 Likes

Ano, já jsem to zvážil!
Já jsem nad tím opravdu vážně přemýšlel, jestli je “vhodné” jej prodat. Ano dostal jsem jej zadarmo. No a co? Až vyhraji v tombole tablet tak mě také budou kádrovat jestli jej využiji, nebo ne?
Několikrát jste uvedli, že si po dané době můžu s routerem udělat co uznám za vhodné. Takže já jsem uznal za vhodné si koupit novou Omnii se slevou - prodej původního routeru - a někdo další bude mít také router, který by jinak nekoupil. Pokud jste původní routery chtěli rozdávat do neziskovek, mohli jste si jej vyžádat zpět.
Ale pokud vám (všem) rádoby moralizující poznámky stačí k pozvednutí vašeho sebevědomí, tak tu můžete klidně pokračovat.
Snad jen k “@Nones” - vy jste fakt chudák, podle sebe soudím tebe, že?

Mareg