Turris 1.x a UPC modem - špatná detekce rychlosti při zapnutí

Ahoj všem,

mám dotaz , nevim cim by to mohlo byt jestli turrisem nebo UPC modemem. Rychlost internetu mam 200 mbps.

Kdyz nejsem doma , vypinam vse z elektricke site - vse mam na prodluzce kde je vypinac.
Pokud vsak vše zapnu najednou tedy turris a UPC modem.
Modem upc detekuje a běží rychlosti pouze 100 mbps.
Resil jsem to s technickou podporou upc a bylo mi receno ze dalsi zarizeni, ktere je za upc modemem má pouze prenosovou rychlost pouze 100 mbps - tedy Turris verze biosu 3.9 .
Pokud vypnu a zapnu upc modem a necham bezet Turris pak je vse vporadku a internet jde 200 mbps.
Zkousel jsem take prime zapojeni UPC modemu naprimo do pc vzdy mi najede rychlost 200 mbps

Chci se zeptat je problem na strane Turrise nebo na strane UPC modemu?

děkuji

Modem by se s UPC měl vždy spojit max. rychlostí a žádné další zařízení za ním by to nemělo ovlivnit, takže rychlost na modemu by měla být vždy 200, bylo by divné, aby se modem synchronizoval podle dalších připojených zařízení. Modem a Turris mezi sebou mohou potom komunikovat jinou rychlostí, zkusil bych jiný kabel, asi Turris detekuje špatně rychlost připojení mezi modemem, může být klidně i SW problém, dříve vše funkční? Myslím si, že takové neustálé vypínání není pro Turris ani modem nic moc dobrého, jsou to zařízení, která jsou dělaná na 24/7.

1 Like

Dobrý den, tak kabelem to neni stav stale přetrvává. Nejdřive musim zapnout UPC modem,počkat až najede potom zapnout turris. Pokud to udelam obáceně nebo současně,tedy zapnu turris a upc modem , upc modem detekuje rychlost pouze 100 mbps.
Jen na vysvětlenou když odchazím z domova a nevím kdy se přesně vrátím, vypínam komplet eletrinu v celém bytě kromě ledničky a to z bezpečnostních důvodů.

Zrovna lednice je mozna nejnebezpecnejsi z hlediska rizik :slight_smile:

Dobrý den,
co vám při pomalé a normální rychlosti vypíše příkaz?
cat /sys/class/net/eth2/speed

Jestli 100 (=100mbps) při pomalé, tak se nejspíš stane, že při náběhu modemu a Turrise současně se domluví na této rychlosti a potom ji nezvednou a tudíž 200mbps do Turrise nedostanete.
A jestli je při normální rychlosti výpis 1000 (=1Gbps) tak je nalezeno “jádro pudla”.

Potom by mohlo být řešením naistalovat si ethtool a vložit do /etc/rc.local nad exit 0 příkaz

EDIT: aby se port opravdu přestavěl(na tvrdo) na 1G musí být příkaz

ethtool -s eth2 autoneg off speed 1000
exit 0

Pokud by po tomto příkazu zůstal WAN port nepřipojený/nespojený/down tak se na této rychlosti nedokáže spojit s druhým zařízením a musí se příkaz vymazat, aby se mohl spojit alespoň s nižší rychlostí.

Děkuji za odpoved, priznam se ze nevim kam se ty prikazy zadavají (neumim linux) jen vim ze tato vec se zacala dít po verzi 3.8.2 a v 3.9 jsem čekal opravu. Asi to vsak jako problem nikdo nehlasil.

Zkousel sem ty prikazy do cmd.exe ale nepoznava je to. Predpokladam ze se zadavaji jinam. V rozhrani Luci jsem zkousel najít kolonku kam to napsat ale asi pro oci nevidim . Nevim kam to zapsat.

Tak jsem instaloval putty a prikaz cat /sys/class/net/eth2/speed piše 1000 pri normalni rychlosti.

ethtool balicek vsak do rozhrani Luci nenalezen …

1 Like

Musíte ho doinstalovat, přes SSH použijte
opkg update
opkg install ethtool

1 Like

Programy (balíčky) se v rozhraní Luci instalují: “Systém” > “Software” > ( http://192.168.1.1/cgi-bin/luci/admin/system/packages v předpokladu, že máte tuto IP adresu routeru) nejspíš budete muset kliknout na zelené tlačítko “Obnovit balíčky” (pokud tam je)
dále do kolonky “Filtr:” zadejte ethtool dejte Vyhledat balíček (nic nenajde) a přepněte (klikněte) na “Dostupné balíčky”, tady už se objeví a klikněte “Instalovat”. Balíček se naistaluje do Turrise .

Než budeme pokračovat dále, chtělo by to aby jste nasimuloval to současné spuštění modemu a routeru (třeba na stejné prodložovačce, ať neschazujete celý byt :wink: ) a potvrdit co vypisuje ten příkaz cat /sys/class/net/eth2/speed když je pomalé připojení.

PS: Rychlost spojení portu se také pozná podle LEDek u WAN portu (i u ostatních také), při propojení 1Gbps svítí (bliká podle provozu) jenom oražová.
V případě spojení 100Mbps svítí napravo zelená a vlevo bliká oranžová podle provozu.

Tak jsem se po upgradu rychlosti UPC připojení na 150 Mb/s dostal do podobné situace. Nejsem schopen přes Turris dostat více než 100 Mb/s. Když připojím počítač na přímo tak to měření rychlosti na UPC.cz ukazuje až 160 Mb/s

Příkaz root@turris:~# cat /sys/class/net/eth2/speed vypíše:
1000

Vložil jsem do /etc/rc.local nad exit 0 příkaz

ethtool -s eth2 speed 1000
exit 0

ale po restartu žádná změna.

Pro úplnost ještě přidávám viz níže… všechny porty jsou na 1Gb

root@turris:~# swconfig dev switch0 show | grep "link:"
link: port:0 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow
link: port:1 link:down
link: port:2 link:down
link: port:3 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow auto
link: port:4 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow auto
link: port:5 link:down
link: port:6 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow

Má někdo ze ctěných přítomných nějaký nápad nebo tip ?

Ja jsem to taky nevyresil , kazdopadne je to problem na strane turrrise do verze 3.6 vse pracovalo dobre. Od verze 3.7 po soucasnost to nejde :frowning:
Stale to musim delat tak ze nejdrive musim zapnout mode UPC pockat a z nabehne a potom teprve zapnout turris. Je to neskutecne otravna zalezitost :frowning:

U mě ten postup s naběhnutím modemu UPC a potom zapnutím Turrisu nefunguje. Ať dělám co dělám přes 100 Mb/s se s Turrisem nedostanu…

Já jsem připojen také přes UPC, router má také Turris 1.0, ale tyto problémy s omezením rychlosti nepozoruji:

Napadlo mě… mám tam druhou wifi kartu…může to mít vliv ? …

Píšete, že jste zkoušel i jiný kabel, ale jednalo se o kabel vyrobený jinou firmou?

Tento problém jsem měl nějakou chvíli taky a pomohla až výměna ethernetového kabelu za jiný, případně zkuste ten kabel zapojit do jiného portu na modemu od UPC.

Dal jsem tam jiný kabel a od jiného výrobce. Použil jsem kabel, který na LAN jede na 1Gb

Jiný port na modemu bohužel nemám. Mám model Ubee EVM 3230.

Jediný způsob jak zjistit rychlost kabelového spojení WAN (eth2) u Turrise 1.x je jenom výpis toho příkazu (stavu registru) cat /sys/class/net/eth2/speed.
Pokud vám pravdu vypisuje 1000 tak jste připojen 1G a problém bude jinde. Nemáte náhodou nainstalováno Pakon-Suricata?

V tom případě bych zkusil požádat UPC o výměnu modemu … dávají nyní Compal a s tím by mohlo být méně problémů (i když v bridge módu zrovna moc jeho novinek a předností nevyužiješ).

Když jste se neozval, myslel jsem že je to vyřešené…

Zkuste zadat takto upravený příkaz

Pujcil jsem si jiny router od asusu zkusil jsem a tento problem nevznika. Vratil jsem se zpet na turris a problem pretrvava stale :frowning: