Turris 1.0 upgrade OS

Potřeboval bych poradit jak do modraka natáhnou na interní úložiště poslední verzi os pokud to vubec jde ? Popřípadě jak nato nejlépe všechny příkazy sem postupně zadavatelne ať to nepokazim 🫣

Předem dík

Na interní úložiště to nejde … pouze na externí úložiště (vloženou microSD kartu), která se po migraci na BTRFS stane novým úložištěm (tedy v pojetí LINUXu rootem (\) filesystému)

A podrobný návod “jak na to” najdete v oficiální dokumentaci projektu Turris zde

1 Like

Proč tedy tos 3 v auto updatu nabidne tos 5 ? Nejsem v tom zběhlý je to muj první modrák jen bych ho rád zprovoznil jenze ani aupdate na tos 5 nejde nainstalovat

Proč není dobrá otázka, navíc skok z verze 3 na 5 není dobrý nápad. Postupuj podle návodu

Fajn sd karta vložená a jede zni tos 6 dost změn v UI ale nefunguji správně led diody schází mi zde reinbow

Projdi si forum, je to bohužel známý problém …

* Prozatím.

Bývalý člen Turris týmu, který byl kernelista (a stále je), nám připravil nejen novější verzi U-bootu pro modré Turrisy 1.0 a Turris 1.1, ale také device tree. Device tree je součástí mainline kernelu a co vím, tak U-boot byl na review na mailing listu. Oboje umožní majitelům modrých Turrisů nejen bootovat z USB, ale také mít Turris OS 6.x na interním úložišti. Postup je interně Turris týmu k dispozici.

Vyžaduje to ovšem vydat novou verzi Turris OS 3.x a to už umí jen pár lidí v rámci (ex)týmu. Časem se snad k tomu dostanu, abych to dal dohromady a verzi připravil.

7 Likes

Prozatim bych to nechal na sd kartě zatim jen laboruji co to dovede zatim jsem sklaman jen na třech věcech

1 Mac filtr hapruje pokud jej zapnu všechna wifi zařízení se připojují dlouze a nap. Chromecast se jednou připojí podruhé nikoly

2 led diody koukal jsem na fórum našel sem vlákno jen nevím kde ten příkaz zadat něco jako konzoli jsem nenašel v. Luci

3 DNS na ethernet kartě v PC se mě vždy ukáže jen 192.168.1.1 na Místo 8.8.8.8 nebo jiného provider

4 adBlock balíček neblokuje reklamy vic. Yutube a web stranky (jak by to bylo fajn mit tablet bez reklam)

5 a určitě na něco ještě přijdu

Chromecast vyřešen neumi 12,13,14 kanal člověk zapomíná USA verze
Zvláštní že ap neumí 14kanal když sem ho nastavil frekvencebyla 0.000 hmm ap instalované zrejme není určeno pro Japonsko škoda

2 - Jako konzoli (command line) je třeba použít nějaký SW … já používám Bitvise SSH Client
4 - adBlock si musíš nnastavit případně přidat svůj blocklist (podívat se kam reklamí prvek odkazuje a to si zablokovat)

Moje nastavení
Status / Version enabled / 4.1.3
Blocked Domains 116 308

Active Sources adaway, adguard_tracking, android_tracking, oisd_basic, reg_cz, winhelp, winspy
DNS Backend kresd (-), /etc/kresd
Run Utils download: /usr/libexec/wget-ssl, sort: /usr/libexec/sort-coreutils, awk: /bin/busybox
Run Interfaces trigger: wan, report: br-lan
Run Directories base: /tmp, backup: /srv/adblock, report: /srv/adblock, jail: /tmp
Run Flags backup: :heavy_check_mark:, flush: :heavy_check_mark:, force: :heavy_check_mark:, search: ✘, report: :heavy_check_mark:, mail: ✘, jail: ✘

1 Like

Bodu 2 je věnován v dokumentaci Turrisu jeden článek … tak třeba se bude hodit pro inspiraci
https://wiki.turris.cz/doc/cs/howto/ssh#pristup_k_terminalu_uzivatele_root

1 Like

Bitvise SSH Client obsahuje terminál i SFTP klienta pro přenos souborů

Diody vyřešeny putty stačí
Ještě bod 3 by se mě líbilo vyřešit

A co jsi udělal pro zjištění, kde co změnit aby to odpovídalo dle tvých představ? Proč ti to vlastně vadí?

Trojka je, řekl bych laicky vlastnost, pociťujeme nějaké provozní problémy?

Pokud budeš používat AdBlock v Turrisu, pak je DNS 192.168.1.1 povinnost. Jinak ti blokování reklam chodit nebude.

Z kosmetických duvodu prostě se mi to nelíbí mít tam ip routeru namísto ip dns

Nemáš tam IP routeru, protože je to router. Máš tam IP DNS služby. A tu máš na routeru, protože tou službou je AdBlock. Kdyby jsi provozoval proti reklamám PiHole třeba na RPi, měl bys tam IP PiHole. Kdyby AdGuard, měl bys tam IP Adguard.

1 Like

adBlock jsem stejnak nerozchodil no nic neva

a stou DNS buď mě nebylo rozumět jak to myslím dle obrázku to mělo byt takto

Možná, že jsi AdBlock rozchodil, ale neresetoval jsi cache v prohlížeči. V takovém případě se účinek AdBlocku neprojeví nebo jen minimálně.