Switch pre Set-top box?

Ahojte,

Vcera som si zapajal setobox(od antiku) k sieti. Figel je ze antik ponuka len 1 ip adresu.
Moznosti zapojenia su:
a) WAN -> STB -> Router -> PC(LAN)
b) WAN -> Switch -> STB + Router -> PC(LAN)

Bohuzial kedze mam router uplne inde ako tv a kabel tahat uz neprichadza do uvahy tak je pre mna realna len moznost b).

Predtym ako este kupim ten switch by som sa vsak chcel spytat, ak by si dalo rad by som usetril, ci by sa to nejako nedalo nastavit aj v omnii. Nejak cez VLANy alebo podobne (vobec netusim).
Je to vobec mozne aby STB dostal a pouzival IP od providera a bol vsak zapojeny cez omniu trabars do lan0?

Cize vpodstate port lan0 by sluzil ako switch na STB. a lan1,2,3… a wifi by boli uz normalne porty pre zariadenia v LAN(pc, nas … pod 192.168.1.x)
Je to mozne alebo nie?

Dakujem

Ten switch na začátku ??? Jako laik nerozumím. První bude vždycky router a provoz na konkrétní stanici asi nějakým forwardem na routeru z WAN na lokal IP STB.

To co navrhuješ … jsou dvě zařízení na jedné IP adrese ? Jedno zařízení nedostane IP adresu.

No ten switch nemam, pytam sa preto aby som ho nemusel kupovat. Router moze mat len lankovu adresu.
Pointa je ze WAN kabel mam zastrceny do routra. STB sa normalne neda zapojit do routra, jedine tak ako som to popisal vysie, ale tusim niekolko ludi to uz rozbehalo nejako cez vlany. Asus ma na to tusim funkciu LAN-IPTV.

Takto nejako chcem aby to fungovalo.

Problem je ze to nefunguje, pretoze ISP ocakava ze zapojenie bude takto:

No je mi to nějaké podezřelé. Raději bych si přečetl nějaký návod od providera, který musí popsat jak chce zapojit router a settopbox. Případně jaké pravidlo přidat na router pro správnou funkci STB.

Ostatně bývá dobrým zvykem, že ISP přijde k tobě domů a STB nainstaluje ! Je to jistě hodně jednoduché, tak nevymýšlej něco vlastní hlavou, není to třeba. Přeci lidi co mají přípojku internetu a provozují TV, neřeší takové výmysly co ty. Obdobně STB obsahuje nějaký návod .

Vsetko ma svoj navod a podla navodu to samozrejme funguje. Ide vsak o to ze mam inde router ako STB a nemam moznost momentalne nakablovat z lan0(STB) do wan(turris), teda potrebujem zistit ako nastavit aby router bol prvy pred stb tak ako som to nakreslil vyssie.

Takže problém je udělat novou LAN kabeláž nebo přemístit router ?

Presne tak, co sa tyka kabelaze tak to je strasne vela vrtanie cez xyz stien. A takisto ani router sa neda premiestnint, nakolko by trebalo premiestovat aj nas a ine zariadenia a zase je to vrtanie + prerabka “racku”.

Ono by to asi slo nastavit cez vlany a igmpproxy … lenze to ja asi nedokazem.
To ma trochu mrzi ze dokonca tplinky https://www.tp-link.com/us/faq-1538.html alebo Asusy https://www.asus.com/us/support/FAQ/1011707 to maju cez klasicke gui.

Prečo by bolo treba premiestniť NAS a iné zariadenia? Ono aj keby chceš použiť switch tak ideálne v opačnom poradí, čiže až za router inak by switch musel byť konfigurovatelny a nastaviť na ňom vlany trunky a podobné zbytočnosti.
Odkiaľ si? Ak v BA tak to môžme prebrať pri pive.

Bohuzial vychod, ale vdaka za ponuku.

Takto to odporuca ISP tak preto som vravel ze switch prvy:

Alebo potom takto, lenze ako som spominal to neprichadza do uvahy, STB by musel byt na druhej strane domu, kedze musi byt ako prve zariadenie az nasledne z neho mozes tahat do routra alebo telefonu:

Podle toho předposledního obrázku to vypadá na sdílenou síť, kde hrajou roli 3x IP adresy (1x dostane STB, 1x dostane telefon, 1x dostane router) a teď záleží na identifikaci, co a jak může komunikovat (předpokládám filtrací MAC adresou).

Něco podobného (obrazně) má můj UPC poskytovatel, který nabízí modem do dvouch režimů - jeden režim je jako router a druhý režim jako “bridge”, ale modem je vždy první a za ním je zbytek.

Jinak má úvaha je taková, že je nejlepší použít switch - představte si, že začne někdo stahovat naplno z internetu a nebo turis bude zaneprázdněn (CPU, NAS,…), nebo restart turisu a vedle na TV se Vám bude obraz sekat a ono to bude důležité fotbalové utkání a zážitek v trapu… Proto se doporučuje samostatný kanál pro STB (možností je použít tzv. QoS), aby se tento problém neprojevil. STB pak má prioritu nad provozem v síti a nedochází k výpadkům.

No, jinak pokud by jste přece jenom trval na zapojení Turis jako první a používat ho i jako switch v jednom, musíte sprovoznit vnitřní VLANy (https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/vlan_settings_turris) - s tím by Vám tady snad někdo pomohl, ale osobně nedoporučuji.

Kedze antik umoznuje zapojenie switch a do neho jednotlive zariadenia, tak na Omniu v Luci staci vyhodit LAN0 port z LAN interface a pridat ho do WAN interface, tym padom by to mal komunikovat WAN port a LAN0 port ako keby boli switch.

Zde musím upozornit (i když to může možná fungovat), že vytváříte @Milan_Drobny most (bridge) a v některých případech to přestane fungovat. Je na to spousta literatury a článků - proto se používá ve switchi funkcionality VLAN.

Vdaka. Mozem potvrdit, ze to funguje, no niektore programy alebo napriklad webkamery nejdu.
Takze ako spominal RomanHK tak to nebude 100% riesenie. Ja som uz objednal switch Netgear GS105E myslim ze mi bude stacit.